We wtorek odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne.

W trakcie obrad komisji zdecydowano o powołaniu podkomisji, która będzie pracowała nad projektem. - Powołaliśmy specjalną podkomisję, która szybko ma przygotować bezdyskusyjny materiał do komisji. W najbliższych dniach podkomisja przygotuje swoją opinię do projektu i przekaże do komisji - powiedział wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów Janusz Szewczak.

Jak tłumaczył podczas obrad komisji wiceszef resortu rolnictwa Szymon Giżyński, nowe przepisy mówią m.in. o sposobach współpracy zadłużonych rolników z instytucjami państwowymi.

Celem projektu przygotowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest pomoc rolnikom w oddłużeniu gospodarstw. Projekt przewiduje nowe formy pomocy dla zadłużonych gospodarstw rolnych. Według banków kredytujących rolnictwo problem z obsługą kredytów ma prawie 2 tys. producentów rolnych.

Jak przewidują nowe przepisy, wsparcie ma być skierowane do producentów rolnych prowadzących działalność rolniczą przez co najmniej trzy lata przed dniem utraty zdolności do obsługi zadłużenia.

Pomoc ma polegać na udzielaniu przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłat do oprocentowania bankowych kredytów restrukturyzacyjnych w celu restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej; udzielaniu przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pożyczek na spłatę zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej; udzielanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa gwarancji spłaty bankowych kredytów restrukturyzacyjnych, a także przejęcie zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Jak informował rząd, restrukturyzacji podlegać będą długi o charakterze pieniężnym, które powstały w związku z prowadzeniem działalności rolniczej, obejmujące kapitał, odsetki i inne opłaty związane z obsługą zadłużenia.

Nowe przepisy miałyby wejść w życie po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.