Jedną z proponowanych zmian w ustawie o zwrocie akcyzy jest pozbawienie zwrotu spółek zagrożonych upadłością. Część posłów podczas wczorajszej sejmowej debaty uznała to za nieuzasadnione niczym dobijanie upadających.
- Celem projektu tej zmiany jest, po pierwsze, wprowadzenie przepisu umożliwiającego zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego producentom rolnym w przypadku zmian oznaczeń kodów oleju napędowego w nomenklaturze scalonej bez konieczności każdorazowej nowelizacji ustawy. Po drugie, objęcie zwrotem podatku akcyzowego również biopaliwa oznaczonego kodem CN 3824 90 91. Po trzecie, rezygnację z potwierdzania za zgodność z oryginałem kopii faktur dokumentujących zakup paliwa rolniczego. Po czwarte, uszczelnienie systemu, aby zwrot podatku akcyzowego nie obejmował producentów rolnych prowadzących działalność w formie spółek znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej, zagrożonych upadłością – tak Kazimierz Plocke, wiceminister rolnictwa uzasadnił wczoraj projekt nowelizacji ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
I o ile zmiana i rozszerzenie kodów oraz objęcie zwrotem biopaliwa nie budziło większych wątpliwości, to przewidywane wstrzymanie pomocy dla upadających spółek spotkało się ze sprzeciwem niektórych posłów.
- W uzasadnieniu czytamy, że zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej nie można wspierać tych, którzy są w trudnej sytuacji - mówił poseł Henryk Kowalczyk. - Tutaj są wymienione spółki, które mają trudną sytuację, czyli poniosły straty, których nie można wspierać. Nie wiem, na ile jest to zgodne z zasadą zachowania konkurencji, bo powoływanie się na reguły wspierania jest w tym przypadku dosłownie dyskryminacją niemalże, jako zwrot jest powszechny, a dla spółek, które są w trudnej sytuacji, byłby zakazany. Nie wiem, z czego to wynika, czy rzeczywiście jest taka bezpośrednia interpretacja przepisów europejskich, bo w przypadku kiedy nie, to rodzą się wątpliwości co do równego traktowania tych podmiotów. W zasadzie jeśli ktoś jest już w trudnej sytuacji, to się go jeszcze niemalże dobija brakiem zwrotu akcyzy.
Podobne wątpliwości miał też poseł Romuald Ajchler:
- Dlaczego spółka, obojętnie jak ona się nazywa, zajmująca się produkcją rolną i zużywająca paliwo do uprawy ziemi, ma nie mieć tego prawa, jeżeli zmniejszył się kapitał zakładowy spółki? Przecież ten kapitał jest ujawniony w rejestrze i dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi chyba 5000 zł, a dla spółki jawnej 200 zł, więc co tutaj porównywać. Wydaje mi się, że ktoś z pracowników Ministerstwa Finansów zrobił poważny błąd. Tego typu kwestie będą wymagały wyjaśnienia podczas posiedzenia komisji sejmowej.
Również zdaniem posła Ajchlera, pozbawianie pomocy upadających to dobijanie:
- Niekoniecznie to musi być tak interpretowane, jak mówi dyrektywa Unii Europejskiej, że idziemy w tym kierunku, aby firmę, której z różnych powodów się nie powiodło, właściwie jeszcze dobić, nie zwracając akcyzy słusznie należącej się w związku z prowadzoną uprawą roślinną.
Według wiceministra Kazimierza Plocke, przepisy te musimy przyjąć:
- Wynika to wprost z przepisów rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 1857 z 2006 r. i wytycznych w sprawie pomocy państwa w celu ratowania restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw. Zgodnie z art. 3a zwrot nie będzie przysługiwał producentom, i tu trzy możliwości są wymienione w projekcie ustawy. Ważny jest trzeci punkt, który brzmi: bez względu na formę spółki, jeżeli istnieją podstawy do ogłoszenia upadłości. A więc, po pierwsze, odnosi się do wszystkich spółek komandytowych, akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością także.
Zdaniem wiceministra, nie będzie żadnych trudności w ustaleniu i ocenie stanu firmy:
- Na jakiej podstawie, pytacie państwo, tej pomocy nie otrzymają, kiedy te spółki są w fazie restrukturyzacji bądź upadłości? Składają oświadczenie do stosownego urzędu gminy i na tej podstawie, na podstawie oświadczenia tej pomocy się nie udziela.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)