PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Prawo Łowieckie znów wymaga zmiany?

Prawo Łowieckie znów wymaga zmiany?
fot. Pixabay

Autor:

Dodano:

Tagi:

Czy obowiązek włączenia ziemi do obwodu łowieckiego - a przy decyzji rolnika o wyłączeniu z tego obwodu, pozbawienie go odszkodowania za szkody łowieckie - są zgodne z konstytucją?Ministerstwo Środowiska nie może uporać się z rozporządzeniem w sprawie szacowania szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych. Powinno ono powstać do 1 października ubiegłego roku – nie ma go do dziś, a szacowanie odbywa się na podstawie uchylonego rozporządzenia.

Więcej: Zasad szacowania szkód łowieckich nadal nie przygotowano

Ministerstwo Środowiska, pytane, czy są rozporządzenia w sprawie szacowania szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych oraz w sprawie wysokości zryczałtowanych kosztów udziału przedstawicieli wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego w szacowaniu szkód łowieckich odpowiada tylko, że przygotowuje odpowiedź na to pytanie.

Z informacji na stronie Rządowego Centrum Legislacji wynika natomiast, że rozporządzenie w sprawie szacowania szkód jest obecnie skierowane do rozpatrzenia przez komisję prawniczą.

Otwarty status ma też projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wysokości zryczałtowanych kosztów udziału w szacowaniu szkód łowieckich (czeka na komisję prawniczą od września ub. r.).

Natomiast obowiązujące rozporządzenie w sprawie wysokości zryczałtowanych kosztów udziału przedstawicieli wojewódzkich ośrodków doradztwa podaje, że zryczałtowane koszty udziału przedstawicieli wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego w szacowaniu szkód łowieckich, a także ustalaniu wysokości odszkodowania za te szkody, wynoszą 100 zł za udział w oględzinach albo szacowaniu ostatecznym, zakończonych sporządzeniem protokołu, a jeżeli ten sam przedstawiciel wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego tego samego dnia bierze udział w szacowaniu więcej niż jednej szkody łowieckiej na terenie tej samej gminy, zryczałtowane koszty zwiększa się o 25 zł za udział w każdych kolejnych oględzinach albo każdym kolejnym szacowaniu ostatecznym, zakończonych sporządzeniem w tym dniu protokołu.

Zatem projekt rozporządzenia określającego zasady szacowania szkód wciąż jest opracowywany, a informacja o postępie prac nie jest udzielana – jak podano, „opóźnienia wynikają z trwającego procesu legislacyjnego”.

Wiele wskazuje na to, że ów „proces legislacyjny” może się znów skomplikować. 8 maja Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić orzeczenie w sprawie z wniosku Krajowej Rady Izb Rolniczych, która to  zarzuca przepisom Prawa Łowieckiego naruszenie konstytucyjnego prawa własności przez pozbawienie rolnika możliwości swobodnego korzystania z własnej ziemi – tj. zagospodarowania gruntu i czerpania z niego korzyści. Rolnik – nie chcąc pozbawić się możliwości otrzymywania odszkodowania - musi bowiem wyrazić zgodę na objęcie jego ziemi obwodem łowieckim i posadowienie na niej urządzeń związanych z gospodarką łowiecką.

Więcej: Nie chcesz polowania – nie dostaniesz odszkodowania

Czy czekają nas kolejne zmiany? Ostatnie zmiany Prawa Łowieckiego nastąpiły też po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej: Zmiany w sposobie wyznaczania obwodów łowieckich

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (50)

 • Zorro 2019-04-20 05:51:14
  @Rro Jak byś się nie wykręcał to widać jak bardzo bolą Cię ogrodzone pola. Chłop RRo pozostania już zawsze zwykłym chłopem którego zmusili do nauki pisania i czytania. Chyba Cię to nie obraża? Wszak Ty też piszesz takim tonem w stosunku do innych nie znając ich a oceniając. Taki z Ciebie "inteligent" . Powodzenia @Rro i @Yugo przy ogrodzonych polach ha ha ha
 • Zibi1 2019-04-19 10:22:02
  Pani Pokora Kalinowska, porusza pani ciągle sprawy na linii chłop myśliwy, a może pani zacznie nowy temat, aby Trybunał rozpatrzył sprawę czy obecnie 99% ziemi będąca w użytkowaniu chłopów, która została zrabowana prawowitym właścicielom jest w zgodzie z prawem międzynarodowym.
  • RRo 2019-04-20 01:12:46
   farmer nie napisze nigdy o prawowitych właścicielach setek tysięcy hektarów w Polsce, o Radziwiłłach, Lubomirskich i innych prawowitych właścicielach ponad połowy ziem Polski. Reformy komunistyczne, odkułaczenie, nadanie ziemi chłopom na "ziemiach odzyskanych", które to ziemie były własnością książąt niemieckich - chłopi by sie do końca życia z odszkodowań nie wypłacili, ich prawnuki też.to nie jest temat dla Farmera.
  • Jaś 2019-05-06 11:07:19
   Farmer archiwaliów nie omawia
 • Yugo 2019-04-18 23:50:07
  Jak podają zagraniczne media a za nimi i polskie, Parlament Francuski, najwyższa izba czyli Senat Francuski zatwierdził ustawę o ochronie polowań przed blokowaniem przez /zielonych/ eko- oszołomów,......... za utrudnianie polowań teraz będzie grozić 30 tys euro lub rok więzienia. /Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 września/ Parlament uzasadnił tym że myśliwi dbają o zwierzynę w sposób stały i ciągły, natomiast /zieloni/ eko-oszołomy potrafią tylko na kilka godzin w roku przykuwać się do drzew lub w sposób tylko krótkotrwały blokować polowania. Nie przyczyniają się w sposób fizyczny do introdukcji i zwiększenia populacji zwierzyny, nie dokarmiają zwierzyny w stanie wolnym w okresach gdy ona tego potrzebuje. Nawet taka Brigide Bardott nic nie wskórała........................................................RRo,..... a niech sobie chłopi/rolnicy/ grodzą swoje pola, ich sprawa, mnie stać pojechać za granicę na polowanie, chętnie mnie tam zobaczą i moje pieniądze...zapraszają cały czas. ........Stawiam koniak przeciwko herbacie że Rząd i tak chłopów /rolników/ wykiwa.
  • RRo 2019-04-19 07:28:28
   Zgadzam się z przedmówcą. Rząd minister Kowalczyk już zakręcił chłopami jak dziećmi w marcu 2018. Chłop nie chciał, aby buce z piórkiem myśliwi szacowali szkody, bo buce oszukują, więc nowa ustawa - szacuje sołtys. Sołtys chłopa ma w nosie, szacować nie będzie, więc zmiana ustawy, znów szacuje buc myśliwy, a ODR za 100 zł asystuje, Nadleśniczy służy za odwołanie.. 12 milionów Kowalczyk zabrał Lasom Państwowych dla ODR-ów które nie mają głosu. Z praktyki wiem, że za 100 zł ODR tyłka z biura nie ruszy, bo na paliwo nie starczy a buty się ubrudzą, więc przynajmniej tyle dobrego, że Lasy zaoszczędzą. A chłop zobaczył lizaka "będzie dobra zmiana". I wiele się porobiło, a jest jak było. Oczywiście, że rząd i Trybunał Konstytucyjny na czele z prezeską Julią naobiecują chłopom wszystko, łącznie z „konstytucyjnym prawem własności”. Potem zwróci uwagę, że Art. Art. 50. 1b ustawy („Wyłączenie gruntu z obwodu”) nie stoi w sprzeczności z Art. 27b. 1. ustawy („wprowadzenie zakazu polowania na własnym gruncie”), chłopom się pomyliły pojęcia, a Konstytucję i tak się zmieni. Rząd, w przeciwieństwie do chłopów przeczytał 63 strony ustawy. Chłop, butny nadęty ignorant, który opanował pod przymusem w dzieciństwie trudną sztukę pisania i czytania, ogrodzić pole umie, ale przeczytać ze zrozumieniem 63 strony ustawy - nie.
  • Ten 2019-04-19 13:38:35
   Z głupotą nie należy się obnosić , to niestosowne .
 • RRo 2019-04-18 21:09:57
  Zawsze twierdziłem i twierdzę, że szkody chłopskie wyrządzone przez dziki to problem chłopa i właściciela dzika, czyli premiera. Nie mój, nie myśliwego. Sejmiki wojewódzkie ustalają obwody łowieckie w Polsce. W celu oddania ich Kołom Łowieckim, aby zarządzały polowaniami i płaciły odszkodowania chłopom. Jeżeli chłop wyłączy z obwodu swoje pole, to nie będzie wolno na nim polować. Art. 50. 1b. Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne, (dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny), na obszarach niewchodzących w skład obwodów łowieckich. NIEWCHODZĄCYCH – czyli również WYŁĄCZONYCH. „Wyłączyć z obwodu” może tylko sejmik wojewódzki i sąd administracyjny. Jak sejmik „wyłączy”, to już nikt nigdy tam nie będzie mógł polować. Teren ten nie będzie częścią obwodu łowieckiego, tak samo jak nie jest częścią obwodu łowieckiego skwerek przy rynku w twojej wsi. ……. Krajowa Rada Izb Rolniczych chce, aby chłop mógł wyłączyć z obwodu swoje pole, bo tak się Chłopu spodobało, a Skarb Państwa ma płacić za zżartą przez dziki marchewkę i kukurydzę. Mi osobiście – jako Myśliwemu – ten pomysł się BARDZO PODOBA. Popieram go z całych sił ! Na polach kukurydzianych dziki będą niestrzelane się swobodnie bzykać i rozmnażać, żreć do woli, roznosić ASF, a premier będzie Chłopom za szkody płacił. Dziki wejdą do wsi, zbuchtują ogródek Proboszcza, a wtedy STAROSTA wyda nakaz odstrzału REDUKCYJNEGO. Odstrzał redukcyjny nie jest polowaniem, a Skarb Państwa musi za to zapłacić Myśliwemu, bo tylko Myśliwy - czyli JA - ma prawo wykonywać odstrzał redukcyjny. Odstrzał redukcyjny jest czynnością zleconą przez administrację państwową i jego wykonanie podlega ochronie policyjnej, za utrudnianie chłop pójdzie (nareszcie!) do więzienia. Chłopy – byle tak dalej! Obyście wygrali! …. za dwa lata będę wykonywać odstrzał redukcyjny dzika na twoim polu pod ochroną policji !
  • Zorro 2019-04-18 21:43:51
   @Rro Nie wiem czy zauważyłeś czy nie chcesz zauważyć ale ostatnio gdzie się nie rusze to widzę wciąż nowe ogrodzenia pól rolniczych. Jak tak dalej będzie to zostanie Ci strzelanie w lesie do pół żywych wyczerpanych z głodu zwierzaczków. Niebawem pozostanie Ci strzelanie to tarczy na festynie.
   • RRo 2019-04-18 22:19:38
    zorro, o moje strzelanie się nie martw, ogradzaj sobie swoje pola. Zwierzyna albo zdechnie z głodu - problem właściciela, czyli premiera i jego doradców, Kingi Rusin, Piotra Kraśko i innych "Eko-celebrytów". Jak premier chce zagłodzić swoje zwierzaczki przy klaskaniu „eko-celebrytów”, niech głodzi. Jak chce płacić chłopom za marchewkę i kukurydzę za ich głosy wyborcze, niech płaci, chłop zawsze przekupny jest. To premiera zwierzaki, a chłopstwo mu pomoże je zagłodzić i wytruć. Moim zadaniem jest redukcja zwierza, jeżeli jest go zbyt dużo. Może zwierzyna pójdzie pod pomnik jedynie słuszny do miasta, i tam będzie dostawać gratisowe jabłka z AgroUnii. Na chłopskie festyny nie chodzę i nie strzelam z wiatrówki, to dobre dla chłopów i dla „zorro”, jarają się zestrzelonym cukierkiem. Na szczęście są jeszcze kraje, gdzie poluje się normalnie, i tam jeżdżę. Ty wolisz siedzieć w „ollinkluzywie” z teściową w hotelu w Egipcie i upijać się piwem, ja jeżdżę na aktywne polowania. A jak premier mnie poprosi, abym wykonał odstrzał redukcyjny lub sanitarny – ASF – to się zastanowię. Jak zapłaci, wykonam. Jak nie zapłaci, niech się martwi on i chłopi. To nie mój problem.
  • nn 2019-04-19 12:11:55
   Niech ktoś zamontuje RRo alkomat w komputerze, bo zaczyna tę samą śpiewkę co na wszystkich forach: obrażanie, fanfaronada, wulgaryzmy, prowokowanie kłótni.
   • RRo 2019-04-19 13:21:17
    Mało szanowny „NN”, chłopi mają niewątpliwą wiedzę i przewagę na „miastowymi”, a mianowicie od dziecka są przyuczani do prac polowych, orania, siania, nawożenia, odchwaszczania, opryskiwania, obsługi maszyn rolniczych i dojnych, karmienia bydła i świń, odbierania porodów bydlątek, dbania o nie. Chłopi znają się na nawozach, herbicydach, pestycydach, 50 odmianach rzepaku, żyta, pszenicy i wszystkiego, czym się zajmują. Chłopi mają olbrzymie doświadczenie praktyczne w swojej pracy. Ale „RRo” im się nie wcina z „miastowymi” mądrościami, jak najlepiej udomowić stonkę ziemniaczaną. Za to ty, chłopie „NN” wymądrzasz się w sprawach, na których się zupełnie nie znasz. Na początku XX wieku zmuszono chłopów do nauki czytania i pisania, a teraz przeczytasz streszczenie ustawy i już jesteś „prawnik”. Ignorant jesteś, butny i nadęty. Zrób choć raz bilans skonsolidowany holdingu międzynarodowego. Ja umiem. Chłop umie zająć się polem, zasiać i zebrać co trzeba i kiedy trzeba. Ja nie umiem. A jeżeli cię to obraża, kiedy tłumaczę, że chrzanisz głupoty pisząc o „wyłączeniach” a myślisz o Art. 27.b.1.ustawy, to tym bardziej pokazuje, jak nadętym ignorantem jesteś. Na szczęście są czytelnicy tego forum ze wsi, którzy myślą. I tym myślącym dedykuję swoje prawnicze uwagi.
   • Hubert 2019-04-19 23:41:05
    nn....RRo pisze prawdę i używa języka dyplomatycznego, w jego tekstach nie ma wyzwisk, a prawda którą napisał między innymi o tobie nie bardzo ci się podoba. Pewnie chciałbyś usłyszeć potwierdzenie jaką wy macie biedę, jak was polski Rząd okrada i ciemięży i niedługo będziecie chodzić boso bo taka u was panuje bieda na wsi. Jak widzisz kij ma dwa końce, i dość tego, na waszym chłopskim portalu przez kilka lat padały wulgaryzmy pod adresem myśliwych, wam chłopom było można, a innym nie. Winna też jest redakcja która nie kasowała obraźliwych słów, tylko solidaryzowała się z chłopami i starała się dyskretnie dokopać myśliwym. A może ty sam pod zmienionym nickiem pisałeś obraźliwe słowa na myśliwych......RRo pisz tak dalej i Yugo też.
   • arszczecin 2019-04-20 01:39:32
    Hej ereeruś aka b2r aka born to roll co ty wiesz o wyłączeniach? II SA/Wr 831/17 II SA/Wr 276/18 II SA/Wr 278/18 II SA/Wr 801/17 II SA/Wr 817/18 II SA/Lu 441/17 II SA/Lu 442/17 II SA/Lu 189/18 II SA/Lu 525/18 II SA/Lu 830/18 II SA/Lu 46/19 II SA/Go 710/16 II SA/Go 585/17 II SA/Go 123/18 II SA/Łd 398/16 II SA/Łd 435/17 II SA/Łd 1002/17 II SA/Łd 273/18 II SA/Łd 310/18 II SA/Łd 572/18 II SA/Kr 548/17 II SA/Kr 1356/17 II SA/Kr 1672/17 II SA/Kr 1673/17 II SA/Kr 33/18 II SA/Kr 78/18 II SA/Kr 79/18 II SA/Kr 80/18 II SA/Kr 335/18 II SA/Kr 378/18 II SA/Kr 418/18 II SA/Kr 674/18 II SA/Kr 275/18 IV SA/Wa 1301/17 IV SA/Wa 1302/17 IV SA/Wa 3433/17 IV SA/Wa 42/18 IV SA/Wa 953/18 IV SA/Wa 954/18 IV SA/Wa 958/18 IV SA/Wa 1210/18 IV SA/Wa 1141/18 VIII SA/Wa 401/18 IV SA/Wa 3223/18 II SA/Rz 550/17 II SA/Rz 1283/17 II SA/Rz 1284/17 II SA/Rz 150/18 II SA/Rz 403/18 II SA/Rz 161/18 II SA/Rz 731/18 II SA/Bk 359/17 II SA/Bk 941/17 II SA/Bk 653/18 II SA/Bk 383/18 II SA/Gd 36/18 II SA/Gd 74/18 II SA/Gd 75/18 II SA/Gd 76/18 II SA/Gd 116/18 II SA/Gd 236/18 II SA/Gd 156/18 II SA/Gd 312/18 III SA/Gd 76/19 II SA/Gl 85/16 II SA/Gl 387/17 II SA/Gl 932/17 II SA/Gl 1179/17 II SA/Gl 846/18 II SA/Ke 30/18 II SA/Ke 121/18 II SA/Ol 1132/16 II SA/Ol 373/17 II SA/Ol 471/17 II SA/Ol 547/17 II SA/Ol 940/17 II SA/Ol 7/18 II SA/Ol 62/18 II SA/Ol 69/18 II SA/Ol 120/18 II SA/Ol 186/18 II SA/Ol 224/18 II SA/Ol 247/18 II SA/Ol 360/18 II SA/Ol 431/18 II SA/Ol 432/18 II SA/Ol 433/18 II SA/Ol 434/18 II SA/Ol 621/18 II SA/Ol 843/18 II SA/Ol 844/18 II SA/Ol 846/18 II SA/Ol 845/18 II SA/Ol 860/18 II SA/Ol 10/19 II SA/Ol 51/19 II SA/Ol 140/19 II SA/Ol 153/19 II SA/Po 775/17 II SA/Po 821/17 IV SA/Po 148/18 II SA/Po 155/18 IV SA/Po 175/18 IV SA/Po 204/18 IV SA/Po 417/18 II SA/Po 257/18 II SA/Po 428/18 IV SA/Po 129/18 II SA/Sz 546/17 II SA/Sz 312/17 II SA/Sz 83/18 II SA/Sz 321/18 II SA/Sz 376/18 II SA/Sz 201/18 II SA/Sz 320/18 II SA/Sz 374/18 II SA/Sz 1139/18 II SA/Sz 1261/18 II SA/Sz 1266/18 II SA/Sz 1297/18 II SA/Sz 1262/18 II SA/Sz 1263/18 II SA/Sz 1265/18 Czytać chłopów nauczyli, pisać również w wolnej chwili z praw korzystać pozwolili a myśliwce konia bili Zamiast pleć tu swe ciećwierze weź się do roboty szczerze bo za chwilę tobie stanie polowanie na sawannie
   • arszczecin (...) 2019-04-20 03:26:02
    arszczecin (...)
 • Kulfon 2019-04-18 11:55:55
  komuś tu się w głowie pomieszało. z tym wyłączeniem gruntów z polowania jest podobnie jak z OC na pojazd. jeśli nie masz opłaconej składki i ktoś ci ten pojazd uszkodzi to nie masz szans na odszkodowanie a jeszcze mandat cię czeka za brak OC a za pole wyłączone z polowań chcesz kasę? Liczę na zdrowy rozsądek TK chociaż obserwując ich dotychczasowe wyroki wiem że naiwny jestem jak dziecko.
  • Zik 2019-04-18 14:43:53
   A jak myśliwy ma chronić uprawę na gruncie wyłączonym z polowania. Ma fruwać i uszami kła skac przeganiając zwierxyne
   • rolnik1 2019-04-18 19:47:55
    Ty myśliwcze won z mojego pola, a jak szkoda to dawaj kasę. Chłopska mentalność nie zmieniła się od 100 lat, chciwość i pazerność.
   • myśliwy 2019-04-18 21:21:12
    Zik - nie chroń! wytocz chłopu proces, że nie pozwala postawić ambony na środku pola i wygrasz. Ja wygrałem. nie muszę płacić.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.224.207
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.