PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Priorytety ministra rolnictwa na 2022 rok

Priorytety ministra rolnictwa na 2022 rok
Henryk Kowalczyk, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawił priorytety resortu na 2022 r., Fot. PTWP

Wdrożenie nowej WPR, system ubezpieczeń, budowa Holdingu Spożywczego, wprowadzenie ustawy o rolniczych emeryturach, walka z ASF - to niektóre z priorytetów Henryka Kowalczyka, wicepremiera i ministra rolnictwa i rozwoju wsi na najbliższy rok.- Najważniejszym zadaniem w 2022 roku, które jest przed ministerstwem rolnictwa, jak i przed Komisją Europejską, jest zakończenie negocjacji i wdrożenie Krajowego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027 - przyznał na dzisiejszej konferencji prasowej Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa.

- Jest on dokumentem, który określi perspektywę finansową, jak również priorytety działań ministerstwa rolnictwa ze środków WPR. Program ten jest ukierunkowany głównie na ochronę środowiska i klimatu, stąd nowe zadania dla rolników i stąd, między innymi, oprócz płatności bezpośrednich, które są przewidziane na poziomie co najmniej średnim europejskim dla gospodarstw poniżej 50 ha, przewidziano płatności związane bezpośrednio z ochroną środowiska i klimatu - poinformował wicepremier Kowalczyk.

Zdaniem ministra, realizacja ekoschematów będzie niezwykle istotna i ważna, dlatego dobrze by było, aby rolnicy dobrze się przygotowali do skorzystania z tych środków europejskich w nadchodzącej perspektywie finansowej.

 Plan Strategiczny, o którym mowa, został przyjęty przez Radę Ministrów i do końca roku zostanie przekazany Komisji Europejskiej.

Kolejnym priorytetem resortu na rok 2022 i lata kolejne jest zbudowanie i wdrożenie systemu ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

- To jest bardzo istotne ze względu na niepewne czasy, jeśli chodzi o klimat i  klęski żywiołowe. Ten system, który chcemy zbudować, będzie opierał się przede wszystkim na dużej dotacji z budżetu państwa do składek ubezpieczeniowych rolników - na poziomie 65% - podał minister.

Dodał, że w tym celu będzie bardzo mocno promowany system ubezpieczeń wzajemnych, po to, aby potencjalne oszczędności z jednego roku (przy małej klęsce żywiołowej) przechodziły na poczet składek roku następnego. 

- Tym samym rolnicy stając się członkami ubezpieczeń wzajemnych, będą mogli gromadzić pieniądze na kolejne lata i te składki mogą być w następnych latach niższe w przeciwieństwie do ubezpieczeń komercyjnych, gdzie zysk traktowany jest jako zysk firmy ubezpieczeniowej, a rolnik z kolejnym rokiem musi płacić składki takie same wysokie - informował minister Kowalczyk.

W tym celu, finalizowany jest proces przejęcia TUW Pocztowy. Jak zapewnił wicepremier, w budżecie jest zabezpieczona odpowiednio wysoka pula środków - ok. 4,5 mld zł - na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych.

- Zrównujemy w ramach KRUS, do wysokości w ramach ZUS, poziom odszkodowania za utratę 1 procenta zdrowia – z 809 złotych do 1033 złotych – poinformował przy okazji wicepremier Henryk Kowalczyk oddając jednocześnie, że zwiększamy zasiłek chorobowy dla rolników z 10 zł/dzień do wysokości 20 zł/dzień oraz z 15 zł do 30 zł zasiłek chorobowy związany z COVID-19.

Kolejnym elementem, który w przyszłym roku będzie znaczącym priorytetem dla ministerstwa rolnictwa, jest zbudowanie Narodowego Holdingu Spożywczego. Za jego zbudowanie będzie odpowiedzialny resort aktywów państwowych, a następnie Holding zostanie przekazany w zarządzanie resortowi rolnictwa.

- Mam nadzieję, że ten proces znajdzie swój finał wiosną 2022 r. - poinformował Henryk Kowalczyk.

Wprowadzenie ustawy o rolniczych emeryturach - to kolejny priorytet resortu rolnictwa na przyszły rok. Chodzi tu o usankcjonowanie możliwości przejścia na emeryturę, bez konieczności wyzbywania się gospodarstwa i zaprzestania w nim produkcji.

Wielkim wyzwaniem na kolejny rok będzie też oczywiście walka z ASF i wsparcie rynku wieprzowiny w tym kontekście (tj. walka zarówno z przyczynami, jak i skutkami występowania tej choroby). Minister przypomniał przy okazji o podjętych już działaniach - jak dopłaty do utrzymania loch, podniesienie stawek związanych z koniecznością zaprzestania chowu trzody w związku z nakazem lekarza weterynarii - które to działania - w ocenie ministra przyczynią się do znaczącej poprawy na rynku trzody chlewnej, a pokaże to (dopiero) drugie półrocze 2022 r.

W trakcie konferencji dotyczącej priorytetów resortu rolnictwa na kolejny rok, minister zwrócił też uwagę na nowe przepisy, które albo właśnie wchodzą w życie, albo mają być przyjęte w bliskim okresie czasu, a które mogą znacząco poprawić sytuację rolników w nadchodzącym 2022 roku.

I tak, wchodzą w życie nowe stawki dotyczące paliwa rolniczego - zwiększająca limity ilościowe ze 100 na 110 l/ha oraz 30 na 40 l dopłaty do produkcji zwierzęcej. - W powiązaniu z tarczą antyinflacyjną rządową, tak naprawdę obniżającą akcyzę na paliwo - rolnicy otrzymają tak naprawdę pełny zwrot dopuszczony przepisami europejskimi jeśli chodzi o akcyzę na paliwo rolnicze. (...) Dla rolników będzie to istotna ulga jeśli chodzi o koszty paliw - poinformował minister Kowalczyk.

Kolejnym aktem prawnym, który wchodzi w życie jest ustawa o rolniczym handlu detalicznym, która umożliwia wszystkim rolnikom sprzedaż produktów na lokalnych bazarach bezpośrednio i bezpłatnie w piątki i soboty. 

Wicepremier Kowalczyk poinformował, że w najbliższych tygodniach należy się spodziewać uchwalenia nowych przepisów dotyczących ochrony gruntów rolnych, które umożliwią rolnikowi przeznaczenie 30% powierzchni zagrodowej (nie więcej niż 500 m kw.) na działalność przetwórczą, inną niż bezpośrednia działalność rolnicza, bez specjalnych, dodatkowych dokumentacji.

Zaznaczył też, że dzięki przedłużeniu obecnego PROW na kolejne dwa lata, będzie możliwość kolejnych naborów dotyczących infrastruktury na obszarach wiejskich, ale też dokonano istotnych zmian i uproszczeń wymagań formalnych dotyczących np. budowy zbiorników retencyjnych przez rolników, w kontekście zapobiegania skutkom suszy. Chodzi tu o zbiorniki do 0,5 ha i głębokości 3 m.

- Przygotowujemy rozporządzenie dotyczące finansowania tych zbiorników - poinformował wicepremier Kowalczyk. Dodał, że planowane jest ono na poziomie 15 tys. zł na jeden zbiornik.

Resort będzie też nadal pracował nad kwestią uzyskiwania dodatkowych źródeł dochodu z rolnictwa. W tym kontekście minister Kowalczyk wspomniał m.in. o pracach "ulepszających" program dotyczący agroenergii w rolnictwie.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (16)

 • Rolnik 2021-12-22 08:09:29
  TUW to dziadostwo
 • Mało rolny 2021-12-21 20:55:59
  Ale pan minister zapomniał o najważniejszych priorytetach na 2022 przecież to są największą liczbą wiceministrów tylko do zapewnienia większości i pomoc ministrowi sasinowi aby grupa azoty mogła podnosić ceny aby było się czym dzielić
  • brzoza 2021-12-23 12:20:46
   Chciałeś redukcji CO2 o 20% teraz to masz. A do 30 r o 38% od Kopaczki to też dostaniesz . Zaciśnij zęby i płać Niemcom za przesył gazu Nordem .Za to możesz sobie zawiesić znaczek jestem eko.
   • o CIEMNOTO CHŁOPSKA 2021-12-23 18:09:54
    @gownoBrzoza- płac niemcom za przesył gazu - co ty gadasz , o co ci chodzi bo nie wiem , moze po polskiemu spróbuj napisać .
   • brzoza 2021-12-25 22:21:37
    Rurociągi są tak drogie że nie płaca się inwestować drugim rurociągiem na danym kierunku od innego producenta . Ale za to można latami mieć zyski z przesyłu jeżeli się jest habem rozprowadzającym . A Niemcy są właśnie rozprowadzającym dla Europy eliminując Polskę i Ukrainę. Ukraina dostawała 8 miliardów zł za przesył . Niemcy na pewno wezmą więcej tyle że nie od Rosji tylko od odbiorców czyli od nas. Tylko nie wiem co mam tłumaczyć . Skoro zainwestowali to teraz musza zarobić .Nawet żeby musieli zrobić wojnę . Dlatego chcą anektować Ukrainę żeby między innymi nie płacić za przesył.
 • sołtys ......... 2021-12-21 19:25:36
  Ja już postawiłem ołtarzyk dla prezesa bo od 16 r zabrali Niemcowi i Warszawiakowi ziemie i mam ją w dzierżawie za grosze . A teraz na złość postawię trzech króli K (owalczyk ) M (orawiecki )Baltazat. A ogarek zapale temu niby z gdańska bo z diabłem to nic nie wiadomo.
  • Trol hrzani jak zwykle ... 2021-12-22 17:51:25
   Powiedz ile bierzesz za wpis bo terz bym po robocie wieczorkiem dorobił pare groszy i nie ważne kto płaci Lukaszenka czy Pis@a
   • sołtys ........ 2021-12-23 12:15:13
    Od PO mam za każdy wpis pozew do sądu i straszenie żebym się powiesił bo i tak mnie dorwą.
 • KGB 2021-12-21 18:01:05
  Uważam,że sługa rolnictwa jest chory to po nim widać od kłamstwa i oszukiwania rolników i siada jemu psychika.
 • Czerwona kartka 2021-12-21 17:49:42
  Od 2016 tylko obietnice, przekupowanie ludzi dopłatami itd. Likwidacja gospodarstw utrzymujących zwierzęta tłumaczeniem że to UE. Ja nie chcę żadnych dopłat tylko wolny rynek w całej Europie, ale znam także konsekwencjie takich decyzji za 5 -10 lat. Warzywa, owoce, mięso, minimum 200% w górę bo wszystko będzie w dużym stopniu zarządzane przez korporację a tam liczy się zysk.
  • łukaszenko 2021-12-21 19:27:51
   Zapomniałeś napisać żeby były strajki i Szczerba żeby zrobił pucz w wigilie bo wtedy świnie mówią ludzkim głosem .
  • Amix 2021-12-21 19:40:46
   Od dawna to wiadomo a najgorsze jest to ,że tradycyjne rolnictwo jak raz umrze to koniec na zawsze bo nikt z miasta do świnek, krów, kózek, owieczek i drobiu nie wróci już- to co się dzieje to jest całkowita i ostateczna zagłada polskiego rolnictwa w kształcie jaki obecnie znamy. Ceną za to jest i będzie ogromny wzrost cen żywności ale nie surowców do jej produkcji czyli płodów rolnych. Proponowane skrócenie łańcucha dostaw i sprzedaż bezpośrednia jest i pozostanie marginalna i nie uratuje modelu tradycynego rolnictwa. No niestety komuś pozwolono zlikwidować małe mleczarnie, lokalne cukrownie i masarnie, ktoś nie dał nawet szansy rolnikom na przejęcie i wpływ na cokolwiek tylko arbitralnie i zapewne za grube łapówy zlikwidowano i zezłomowano pod płaszczykiem nierentowności. To miejsce szybko wypełniły molochy wożące surowce i płody rolne seki km. Weźmy taki tucz kontraktowy prosięta z Dani jadą tysiące km do Polski , tu trafiają do wielkich tuczarni nakładczych, do których całą pasze produkuj zachodnie paszarnie i znowu dowożą setki km, świnki dorastają i znowu jadą setki km do ubojni. Co za niedorozwój umysłowy to wszytko wymyślił i uznał,ze tak będzie lepiej niż gdy chłop miał swoje lochy, hodował od nich u siebie żywiec, gnój na pole z pola zboże do świnek, świnki do pobliskiej lokalnej ubojni i to był prawdziwy krótki łańcuch produkcji - prawdziwy cykl zamknięty dobry dla natury, planety i ludzi i chłopów a nie to chore uprzemysłowione coś co jednym daje niezły zarobek ale tysiące chłopów pozbawia uczciwego zarobku.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.249.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.