PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Problem ASF to temat dla KRiRW, a nie Sejmu

Problem ASF to temat dla KRiRW, a nie Sejmu
fot. Pixabay

Niespodziewanie to problem ASF, a nie prezentacja „Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030”, okazał się głównym tematem budzącym kontrowersje podczas obrad dzisiejszej sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.ASF przeszedł Wisłę, 35 proc. hodowli wieprzowiny w Polsce jest na Wielkopolsce – wychodząc z tego założenia poseł Romuald Ajchler zgłosił postulat rozszerzenia dzisiejszego porządku obrad sejmowej KRiRW o problem ASF, a przede wszystkim o wnioskowanie przez komisję o przedstawienie informacji o tym na poziomie Sejmu, gdyż, jak to określił poseł, „żarty się skończyły”.

18 grudnia odbędzie się komisja o pogłowiu i odstrzale dzików, będzie tam też przedstawiona informacja o ASF – próbował oponować przewodniczący Robert Telus.

Kolejny tydzień odkładamy rozmowę o ASF – zauważyła jednak poseł Dorota Niedziela i domagała się szybkiego zwołania posiedzenia komisji na ten temat. Chcemy usłyszeć odpowiedzi na konkretne pytania: jak jest przygotowana Wielkopolska, jak będzie wyglądało finansowanie bioasekuracji – mówiła poseł.

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki – który przyszedł na komisję, aby poinformować o programie rozwoju wsi i rolnictwa do 2030 r., przyjętego przez rząd w  październiku - uznał, że nie czuje się osobą kompetentną do odpowiedzi na pytania dotyczące ASF.

Poseł Ajchler chciał, aby komisja wnioskowała o przedstawienie informacji o ASF w Sejmie.

Poseł Jarosław Sachajko stwierdził, że to Prezydium Sejmu decyduje o tematach obrad Sejmu. Nie zgodził się z podejściem do tematu ASF, streszczającym się w stwierdzeniu: „żarty się skończyły”. Na wschodzie kraju żartów dawno nie ma - podkreślił poseł.

Poseł Ajchler zaapelował, aby o informację o ASF na forum Sejmu wystąpiła cała komisja, co wzmocni taki temat.

Ostatecznie, po przegłosowaniu, debata o sprawach bieżących (z kwestią ASF) znalazła się w porządku dzisiejszych obrad komisji.

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki przedstawił informację o „Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030”.

Więcej: Powolutku będą rosły dochody na wsi według rządowego programu rozwoju…

Podczas dyskusji wskazano na aktualne problemy wsi i rolnictwa, istotne z punktu widzenia mówców.

Wiceminister Zarudzki, ustosunkowując się do tych wypowiedzi, zachęcił do dyskusji o strategii, która będzie punktem odniesienia. Dyskusję wdrożeniową trzeba rozpocząć – ocenił. Przypomniał, że za rozwój wsi i rolnictwa odpowiedzialny jest cały rząd, a wkrótce ma być podpisany stosowny dokument rządowy. Zachęcił do zapoznawania się ze strategią i dyskutowania o niej. Jak dodał, w programie zaprezentowano wizję rolnictwa i wsi nawet w 2050 r.

Następnie postanowiono powołać cztery stałe podkomisje: ds. monitoringu WPR, gospodarki i bioinnowacyjności, dobrostanu zwierząt i ochrony produkcji zwierzęcej, bezpieczeństwa żywności i eliminowania nieuczciwych praktyk w obrocie żywnością.

Poseł Romuald Ajchler formalnie zgłosił wniosek o wystąpienie o debatę sejmową na temat ASF.

Na komisji, która odbędzie się podczas najbliższego posiedzenia, zajmiemy się tym tematem w poszerzonym zakresie – deklarował przewodniczący Telus. Po to są komisje, aby o problemach resortowych rozmawiać – stwierdził.

Poseł Ajchler jednak powtórzył: potrzebna jest dyskusja na forum całego Sejmu o ASF. Wniosek ten przegłosowano. Komisja znaczną większością głosów opowiedziała się przeciw debacie o ASF na forum Sejmu.

Zaplanowano zatem jako posiedzenie KRiRW: 18 grudnia 2019 (środa) odbędzie się rozpatrzenie informacji na temat redukcji populacji dzików w Polsce.

Referują:

- Minister Klimatu,

- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (16)

 • Przemuś 2019-12-12 09:04:07
  Extra, coraz bliżej święta. Fajnie. Nic tak nie cieszy jak czyjeś nieszczęście. Bioasekuracja świniarze - kłiiiii tammmm
  • Hodowca świnek 2019-12-12 09:25:34
   Aby 900 zł za jednego tucznika. Ostatnio sprzedawałem ponad 100 sztuk i Prawie 100 tys na fakturze. Dziś jadę oglądać nowe auto które dobrze będzie wyglądało pod choinką:))))))
   • Miki2 2019-12-12 10:55:05
    Na fakturze nie znaczy na koncie widać z rolnictwem 0 wspólnego
   • Hodowca świnek 2019-12-12 18:03:23
    @Miki2 Gdybym był tak głupi jak Ty to bym sprzedawał gdzie podadnie bo oferują kilka groszy czy dla Ciebie kilka złotych więcej a potem szukał kasy po sądach. W handlu trzeba mieć zaufanie a takie mam tylko do stałego odbiorcy. Dziś na faktur poze a jutro na koncie. Sam Miki2 Masz zerowe pojęcie o rolnictwie jak widać. Co żal Ci d.... Ściska że zboże wzbyt takie? Aa sorry Ty zboża nie masz bo masz *kukurydzę* ha ha ha ha
 • Ceres 2019-12-12 06:41:06
  Przy takim podejściu do problemu niestety rolnicy wypuszczą świnie do lasu - bo nie będą mieli wyboru
 • Rolnik Myśliwy 2019-12-12 03:01:22
  Za ASF odpowiadają rządzący!!!! PIS upodlił myśliwych - to, że nie mogą w zgodzie z własnymi przekonaniami wychowywać dzieci to mały pikuś, choć jasny sygnał, że to co robią jest złe. Kinga Rusin miała większy wpływ na tych jełopów z rządu niż głos fachowców. Do tego jaśnie oświeceni posłowie zafundowali nam rolnikom epidemie ASF na skalę niespotykaną poprzez: - oddalenie mozliwości strzelania dzików o 150 od zabudowań (było 100) - umożliwienie ekooszołomom wyłączania swojej ziemi z obwodu łowieckiego ( jak w tych warunkach walczyć chorobą) - zakaz układania psów do polowania na dziki ( jak mają polować - z narażeniem własnego życia?) - jawne pozwolenie "ekologom" na przeszkadzanie w polowaniach ( komu przeszkadzał zapis o grzywnie za umyślne przeszkadzanie?) Dziś policja jest bezradna. Polowania są blokowane i myśliwi nic nie mogą zrobić. I co? Teraz Ardanowski straszy rozwiązywaniem kół? Teraz jeszcze to jest nam potrzebne - żeby ci co znają teren nie mogli polować - już raz na Podlasiu mieliśmy zakaz polowania.
 • Krzysztof poluje 2019-12-11 23:26:58
  Kiedy zmiany w resorcie rolnictwa, chyba dość kłamstw. Jeszcze raz : Wiemy, że kij ma dwa końce. Dlaczego kijem macha przeciwko nam .....( brak mi epitetu) J.K.Ardanowski ? Dlaczego w naszej obronie ( może i w swojej) nie staje Polski Związek Łowiecki i nie chwyta za drugi koniec w celu odparcia niesprawiedliwego ataku na nas myśliwych. Znowu nasuwa mi się pytanie, które ludzie stawiają w ostatnim czasie , czy Kościół to my wierni, czy budynki i kler ? Dlatego przez analogię : łowiectwo w Polsce, to my myśliwi , czy PZŁ i działacze czyhający na apanaże oraz tzw. masa składkowa ? Dlaczego nikt z PZŁ nie powie w oczy J.K . Ardanowskimu ,że kłamie? Dlaczego nikt z PZŁ nie wezwie J.K.Ardanowskiego do przedstawienia , co uczynił w walce z ASF od roku 2015. Dawno mówiliśmy, że ASF dotrze do Odry i dziś J.K.Ardanowski ma obstrukcje z ręką w nocniku. Kto jest właścicielem zwierzyny w stanie wolnym , czy nie właściciel ma ponosić koszty walki z ASF ? Mam piękny księżyc, mam strefę ASF, nie mamy kontenerów chłodni, środków dezynfekcji, mamy zakaz polowań,itp. Siedzę w domu ja i tysiące kolegów myśliwych nie mogących polować. Jak tam walka na terenach OHZ i to nie w prowadzonych przez PZŁ, a OHZ prowadzonych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne ,,Państwowe Lasy” ?Moje dane są dostępne , czekam na pozew ….J.K.Ardanowski za powiedzenie prawdy. Myśliwy, to nie służący, a wykonywanie polowania wiąże się z kosztami. Stare przysłowie mówi ,,nie strasz bo się zes...” . Weź się Pan za robotę dla dobra kraju i przestań Pan napuszczać na nas myśliwych rolników za nie wykonywanie odstrzałów dzików, tylko stwórz po temu warunki.
  • Paweł myśliwy/rolnik 2019-12-12 09:17:45
   Brawo. Wreszcie konkretne i prawdziwe słowa.
  • kattinka 2019-12-12 11:40:39
   Proszę mi powiedzieć czy dobrze dedukuję - lasy są w większości własnością państwa - koła łowieckie dzierżawią obwody łowieckie od państwa - czyli jeśli dzierżawią, to stają się odpowiedzialni za to, co się na tych obwodach znajduje. Jak rolnik dzierżawi ziemię pod uprawę od właściciela to nie żąda od niego, żeby ponosił koszty tej uprawy, bo to jego ziemia.
  • Wicek 2019-12-12 20:46:59
   Popieram Krzysztofa. Ekoterroryści uniemożliwili nam wykonanie 4 polowań na dziki a 3 przerwaliśmy. P ministrze uchwałę o karaniu za uporczywe przeszkadzanie w wykonywaniu polowań PIS odwołał a teraz straszy Pan myśliwych. Proszę się nie ośmieszać. Obiecał Pan chłodnie ma Pan swoje służby proszę sprawdzić co się dzieje na zachodzie Polski. To kpina.
 • KONIEC POLSKIEJ CHODOWLI TRZODY 2019-12-11 19:24:24
  Witam w ,,ŻÓŁTEJ STREFIE ,, . Dziekuje pseudoekologa , pseudocelebryta , pseudomysliwym , tvnplatformie za prezent jaki dostana Polacy . OBRONILISCIE DZICZKI !!!!!!!!!! Odbiór świn wstrzymany do odwołania , kierowcy , ubojnie , pracownicy ubojni napewno na SWIETA nie dostaniecie ,,gwiazdkowego,, . Po nowym roku świnie zostana wyrzniete , po ubojniach przyjdzie czas na firmy paszowe , zaopatrzenia rolnictwa . Ostatecznie kazdy Polak zapłaci za zywnosc cene na która nie wszystkich bedzie stac .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.234.211.61
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.