"Proponuje się w odpowiednich przepisach rozporządzenia zmianę brzmienia sformułowania "wizerunek flagi państwa pochodzenia+" na "graficzne odwzorowanie flagi państwa pochodzenia" wraz ze wskazaniem, że może mieć ono uproszczoną formę stosowaną w danym państwie, w stopniu jak najbardziej porównywalnym do flagi prezentowanego państwa" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji do rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych, który w środę znalazł się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Jak zaznaczono, określenie "wizerunek flagi państwa pochodzenia" może oznaczać - w ocenie niektórych podmiotów - że realizując ten obowiązek, mogą to robić "wyłącznie przez spełnienie rygorystycznych wymagań dotyczących proporcji, barw i innych urzędowo określonych w danym państwie wymagań, co do wizerunku flagi państwa pochodzenia ziemniaków".

Pod koniec kwietnia br. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że podpisał rozporządzenie wprowadzające znakowanie ziemniaków flagą państwa, z którego one pochodzą. Podpisane wówczas rozporządzenie zostało przygotowane w porozumieniu z ministrem zdrowia. Jak tłumaczono, zmiany są potrzebne, by konsumenci mieli informację o państwie pochodzenia ziemniaków dostępnych w obrocie detalicznym.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia efektywności prowadzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych weszła w życie w ubiegłym roku. Jednym z jej celów jest skuteczne zapobieganie przepakowywaniu oraz sprzedaży zagranicznych owoców czy warzyw jako polskich.