Chodzi konkretnie o zgłaszaną już wcześniej przez państwa członkowskie UE potrzebę derogacji w 2023 r. od obowiązku realizacji niektórych wymagań warunkowości, tj. norm GAEC 7 i/lub GAEC 8 w celu zwiększenia możliwości produkcyjnych.

- Jest bardzo silne oczekiwanie państw członkowskich, aby jednak przejściowo zastosować te derogacje w związku z aktualną sytuacją na rynku zbóż. Przedstawiłem już KE projekt legislacji w tej sprawie. Wydaje się, że są wszelkie argumenty, aby to zrobić na ten jeden rok – stwierdził po poniedziałkowym posiedzeniu unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa.

Jaką sytuację na rynku zbóż ma na myśli komisarz Wojciechowski? Oczywiście tę związaną z wojną na Ukrainie. Chodzi o zapobieżenie możliwemu deficytowi zbóż na unijnym – ale nie tylko – rynku.

A czego jeszcze brakuje, by przekonać KE do zatwierdzenia wspomnianych derogacji?

- Musi być większość w KE aby taką decyzję przyjąć, myślę że dziś jest więcej argumentów za, niż jeszcze dwa tygodnie temu, bo sytuacja na Ukrainie, jeśli chodzi o zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego pogarsza się systematycznie. Rosja niszczy zboża w tym państwie, podpala uprawy, atakowane są magazyny żywnościowe, więc perspektywy jeśli chodzi o Ukrainę nie są optymistyczne. W sytuacji gdy Rosja traktuje niszczenie żywności jako element wojny, ja się nawet obawiam, że to za chwilę będzie nowym wyzwaniem dla nas: nie jak pomóc z importem zboża, ale jak pomóc w dostarczeniu zboża na Ukrainę. Oby nie – stwierdził komisarz Wojciechowski.

W jego ocenie, w tej sytuacji tym bardziej musimy być bezpieczni żywnościowo w Europie i gotowi do takich dostaw.

Kolejnym argumentem za wprowadzeniem derogacji jest postępująca susza, którą zgłaszają państwa członkowskie. – Z tego powodu musieliśmy obniżyć prognozę zbiorów w UE o 7 mln ton. To nadal nie jest jakieś bezpośrednie zagrożenie, ale jest to dodatkowy argument, który przedstawię w najbliższym czasie Komisji i mam nadzieję, że pozytywna decyzja jeśli chodzi o omawiane derogacje zostanie szybko podjęta – zaznaczył Janusz Wojciechowski.