PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Puda: Ostateczny kształt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zadowoli wszystkie strony

Puda: Ostateczny kształt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zadowoli wszystkie strony Minister Grzegorz Puda podczas konferencji prasowej Fot. Krystian Maj KPRM

Rozumiem, że każda zmiana zazwyczaj natrafia na jakiś mniej lub bardziej uzasadniony opór i moim obowiązkiem jako ministra jest szukać rozwiązań prowadzących do konsensusu – powiedział w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" minister rolnictwa Grzegorz Puda, komentując protesty rolników.Dodał, że ostateczny kształt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zadowoli wszystkie zainteresowane strony.

Minister rolnictwa Grzegorz Puda był pytany przez "Gazetę Polską", jak podchodzi do krytyki m.in. ze strony lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka i do protestów rolników. Puda stwierdził, że "na szczęście pan Michał Kołodziejczak nie reprezentuje wszystkich polskich rolników", a "niektóre środowiska i media rozpętały pewnego rodzaju histerię z powodu "piątki dla zwierząt", bo "PiS trzy lata temu zapowiadał wprowadzenie takiej ustawy, więc nie powinno być zaskoczenia".

Dodał, że protesty traktuje z powagą. - Rozumiem, że każda zmiana zazwyczaj natrafia na jakiś mniej lub bardziej uzasadniony opór i moim obowiązkiem jako ministra jest szukać rozwiązań prowadzących do konsensusu. W takich sytuacjach potrzebny jest dialog i trochę szkoda, że niektórzy protestujący z niego zrezygnowali, zwłaszcza że od momentu, gdy jestem ministrem, powtarzam, że pozostaję otwarty na wszelkie propozycje, które uczynią ustawę o ochronie praw zwierząt jeszcze lepszą. W tym sporze padło wiele niepotrzebnych słów z wielu stron - zaznaczył Puda.

W jego opinii projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt pierwszy raz od wielu lat zjednoczył całą scenę polityczną. - Projekt aktualnie jest w Senacie. Będą do niego poprawki, zresztą zaproponowane również przez PiS, które przewidują m.in. rekompensaty - podkreślił minister rolnictwa.

Zaznaczył też, że komisja otrzymała około 200 poprawek od różnych stron, również rolniczych czy gospodarczych, a wszystkie są szczegółowo rozpatrywane. - Osobiście kilka mocno popieram, na przykład te dotyczące rekompensat dla rolników. Tak więc praca nad ustawą jest w toku i liczę, że jej ostateczny kształt zadowoli wszystkie zainteresowane strony - stwierdził Puda.

Minister rolnictwa był też pytany o protesty przedstawicieli branży futrzarskiej. W jego opinii biznesmeni, którzy są właścicielami ferm hodujących zwierzęta na futra, oficjalnie zapowiadali, że będą mocno inwestować w protesty. - Dla mnie jest ważne, że według badań ponad 70 proc. społeczeństwa jest przeciwna hodowli zwierząt na futra. Mam więc prawo jednoznacznie stwierdzić, że zakaz hodowli zwierząt futerkowych spełnia oczekiwania większości Polaków - zauważył Puda.

Grzegorz Puda stwierdził też, że "jest bardzo atakowany hejtem".  -Rozprzestrzeniane są na mój temat kłamstwa. Otrzymuję także wiele gróźb. Cóż, trzeba się uodpornić i tyle. Jest też bardzo duża grupa osób, która mnie wspiera. Za co jestem ogromnie wdzięczny. I co bardzo ważne dla mnie - są wśród niej również moi wyborcy - powiedział.

Pytany, jakie kluczowe zadania chciałby podjąć w najbliższych trzech latach, odpowiedział, że zależy mu przede wszystkim na wzmocnieniu pozycji rolnika jako producenta przez eliminację zbędnych kosztów pośrednictwa i zdecydowane wzmocnienie polskiej marki żywnościowej. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (72)

 • Axs 2020-10-16 23:09:15
  A jeśli słowo minister po łacinsku oznacz sługa to ja się pytam k.... czyj
  • Sprawiedliwosc 2020-10-17 00:50:53
   To znaczy że wszyscy ministrowie to słudzy... ministrowie ciemnoto są wybierani przez nas wyborców i w tej chwili Jesteśmy wdzięczni nowemu ministrowi za sprawiedliwość dla zwierząt o których zapomnieliśmy
 • Axs 2020-10-16 23:04:32
  Chyba pierwszym działaniem tz. Ministra było uruchomienie farmy troli do zaatakowania tego forum
 • Ann 2020-10-16 20:02:09
  Dziękuję i Panie ministrze jest Pan wielki niech się Pan nie ugina przed garstka mało cywilizowanych ludzi, cała Unia jest za Panem..
 • Obrońca zwierzat 2020-10-16 14:52:14
  To co się dzieje np. w hodowlach norek czy innych jest nie dopuszczalne, dopiero filmy ukryte kamera pokazują co się dzieje to tylko w 1 a w innych jest to samo albo jeszcze gorzej, z wszystkim tak jest, z interwencji która widziałem krowa miała złamana nogę, nic nie zrobili cierpiała, obok druga chora Bóg wie na co wymiotowała krwią, dwie następne w stanie agonalnym wychudzony, same kości, czemu takich przypadków tv nie pokazuje..
  • Rolnik 2020-10-16 20:25:41
   Idź na SOR dowolnego szpitala i zobaczysz ludzi w takim samym stanie czekających po kilka godzin w kolejce. Jakoś nikt się tym nie przejmuje.
   • Farmer 2020-10-16 21:21:59
    Człowieku o małym rozumku, to ustawa dla zwierząt i o zwierzętach inne ustawy to na innym portalu
 • Karol.. 2020-10-16 09:55:45
  Dawno już powinna być ustawa o ochronie zwierząt jesteśmy cywilizowanym krajem, rolnicy tego nie rozumieją gdyż są zacofani dla nich liczy się tylko zysksa egoistyczni gnębią zwierzęta niejednokrotnie je maltretują, Psy na krótkich łańcuchach sam wziolem psa że schroniska który był całe życie w stodole na łańcuchu karmiony splesnialym chlebem z interwencji, 6 lat bity liczne blizny niewydolność trzustki... Tak traktują zwierzęta to samo jest z krowami przykute w oborze całe życie bez dworu i tylko zapladniane sztucznie by dawały cielaki i mleko, gdy chorują pozbywaja się ich tacy są rolnicy jeżdżę i widzę to co nie pokazują bo to się ukrywa, jesteśmy wdzięczni Pisowi i J. Kaczyńskiemu bardzo dziękujemy w imieniu cywilizowanie Polski i zwierząt
  • Anna 2020-10-16 11:06:11
   Tak, drogi Karolu. Jeśli ta ustawa przejdzie wszyscy zapłacimy za zapowiadane rekompensaty dla rolników. TY też. Czemu zamiast cieszyć się, że w Polsce są dobrze prosperujące gospodarstwa, które przynoszą zysk do skarbu Państwa, obywatele, mieszkańcy miast i przedsiębiorcy mają płacić pieniądze dla bankrutujących rolników, a potem zasiłki dla bezrobotnych? Za parę lat, jak już się wykończy polskie rolnictwo, będziemy jeść mięso z zachodu, które zachodnie państwa będą nam wtedy sprzedawać po cenach jakie im będą pasować. Tego chcesz?
   • Prawda 2020-10-16 11:41:44
    On nie wiem czego chcę. Chce tego za co mu płacą.
   • Andrzej 2020-10-16 14:38:05
    Po pierwsze bez futer ludzie mogą się obejść, to nie rolnicy hodują tylko pojedyncze osoby jest ich kilku jedni z najbogatszych w Polsce w strasznych warunkach traktowane jak rzecz żyją tylko rok schorowane w ciasnych klatkach np. norki, szynszyle, potem śmierć lepiej nie mówić jaka, dpo drugie łańcuchy dla psów po trzecie mordowanie min krów w cierpieniu dla zagranicy, przecież nie zabieramy wam pracy, pół, chodujcie zwierzęta w godnych warunkach bez cierpienia, a angielskie mięso czemu nie tam są bardzo dobrze traktowane zwierzęta nawet świnie mają swoje pole tam mają swoje budy, żyją odpowiednio godnie mięso jest lepsze. Nie żyjemy za czasów kamienia łupanego, kraje Unii dawno zaprzestają chodowac futrzaki, dają normalne warunki dla zwierząt nie tak jak my, zacofanie totalne zero empatii dla zwierząt, to istoty które też czują ból. KOBIETO tu chodzi o cierpienie zwierząt, a nie myśleć kiedy zeżreć
   • Kasia 2020-10-16 19:29:02
    Jakie dobrze prosperujące gospodarstwa? mówisz o norkach gdzie bogaty morderca prowadzi hodowle w strasznych warunkach one tam wegetują w ciasnych klatkach po kilkanascie sztuk z ranami bo klatki nie przystosowane wciskają się w dziury jeden drugiego na żywca zjada, nogi głowy wyrwane i jeśli trochę podrosną zaraz uśmiercają takie mają życie... Zatrudniają kilka osób a mordują co roku miliony zwierząt.. kto zyskuje nikt pewnie podatków też za wiele nie płacą znając takich.
  • Saletra 2020-10-16 11:07:39
   @Karol No popatrz jaki święty się znalazł. A jak wcinałeś kiełbaskę z Biedry albo byłeś na jakimś kebabie to nie przeszkadzało Ci że jesz mięso ze świni z Niemiec gdzie zdychała bez wody a potem i tak ja wkręcili w kiełbasę... a teraz wielki obrońca zwierząt. To jeszcze nie wiesz skąd się biorą te promocje o które Ty się zabijasz z innymi miastowymi? Proszę bardzo, są służby weterynaryjne to sprawdzają jak są zwierzęta utrzymywane na wsi. Patologia jest likwidowana jeśli się taka zdarzy. Lepiej by zajęli się miejska patologia bo tyle patoli pod sklepami monopolistami nie ma nigdzie. Policja też ma co robić 24/7 jak jest wzywana na interwencję rodzinne gdzie patola zachowuje się jak zwyrodnialce, maltretują dzieci i rodzinę. Tego się nie widzi ale pies na wsi boli. Co za hipokryci.
   • Jan 2020-10-16 14:42:28
    Co ty mieszasz patologię ludzka, to nie ustawa o patologi tylko o ochronie zwierząt, twój mózg nie może pojąć iż zwierzęta cierpią że rolnicy źle traktują i z tym nic nie można zrobić bo ukrywają w gospodarstwach, Jesteśmy w Unii koniec zabijania okrutnego zwierząt i torturowania a tym bardziej trzymania w okropnych warunkach
   • Saletra 2020-10-16 21:26:53
    @Jan Jesteś ograniczony umysłowo. Jakie okrutne traktowanie i zabijanie przez rolnika? Piszesz na forum rolniczym i masz zerowe pojęcie o zwierzętach w gospodarstwie. Jeśli już stwierdziłeś przypadki bestialskiego traktowania zwierząt i nie zgłosiłeś to też jesteś winien ich cierpieniu. Daje Ci matole porównanie że rolnik bardziej dba o zwierzęta niż miastowy o swoje dzieci.
   • Jan 2020-10-16 21:47:13
    Nie jestem ograniczony myślę że to ty nie znasz życia i mało widziałeś co się dzieje w gospodarstwach są filmy chcesz wyśle ci może zrozumiesz o co walczymy jeśli byś to obejrzał myślę że szybko zdanie byś zmienił i zobaczył jak na wsi mogą być okrutni ludzie dla zwierząt musi być prawo by tak nie było, a futra są nikomu nie potrzebne to jest kilku bogatszych ludzi oczywiście wzbogacił się na śmierci futrzakow i oni was podjudza ja jeszcze bardziej i nie musi być uboju rytualnego to jest znęcanie się okrotne można inaczej dla dobra zwierzakow
   • Saletra 2020-10-17 07:30:02
    @Jan No jednak jesteś ograniczony bo nawet czytać nie potrafisz. Napisałem wyraźnie, jeśli znasz przypadki bestialskiego traktowania zwierząt to dlaczego tego nie zgłosisz? Mnie chcesz filmy wysyłać? Dobrze się czujesz? Co ja mam z tym zrobić? Masz filmy i tego nie zgłaszasz? Co za ...... Wszyscy martwią się o zwierzęta a jak w mieście patol znęca się nad rodziną to sąsiedzi udawają że nic nie słyszeli. A tam dopiero jest Sodoma gdzie patol gwałci swoje dzieci. Dla mnie ta ustawa o ochronie zwierząt nic nie zmienia bo jaki problem trzymać pieska w końcu? To są koszty symboliczne. Ale co z mieszczuchami co wyrzucają szczeniaczki do lasu i twierdzą że będzie im tam dobrze? Pewnie tacy sami ograniczeni jak Ty.
  • slav 2020-10-16 20:06:40
   Och Karol jednak zwierzęta mają lepiej bo część ludzi nie dopcha się do lekarza i nie zdiagnozuje niewydolności trzustki.
   • Karol 2020-10-16 21:32:46
    Mam rok już tego psiaka wziąłem go ze schroniska byl w ciężkim stanie, wychudzony z ciągła biegunka, on nie wiedział co to jest dom, 5 g. Czaił się by wejść, ciągle się boi gdy rękę wyciągam robi unik tak by bity, nie żal mi na leki które są drogie ma też kłopoty ze skórą gronkowca ma terczyce chora koszty ogromne ale to mu się należy za te traktowanie jakiegoś wieśniaka, tych zwierząt jest bardzo dużo... a ty sobie kpisz z okazywanego dobra, to my ludzie krzywdzimy zwierzaki i my odpowiadamy za nie, one same rady sobie nie dadzą a my ludzie wyjdziemy z każdej opresji..
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.192.241
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.