Ustawa, przyjęta 9 listopada 2018 r., okazuje się być uregulowaniem pozornym.
Dotychczas jej jedynym efektem jest przejęcie przez KOWR 7 zadłużonych gospodarstw.
Więcej: KOWR przejął za długi 7 gospodarstw
Jak informuje ARiMR, do 09.10.2020 r. nie udzielono żadnego kredytu restrukturyzacyjnego ani pożyczki restrukturyzacyjnej.
Pożyczki na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej (Symbol NP3) i kredyty na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej (KR) zostały uruchomione dopiero niedawno – uzgadniano tę pomoc z UE i bankami prawie przez dwa lata.
Więcej: Zadłużeni rolnicy wciąż są bez pomocy
Kolejnym powodem ich nieudzielania może być trudność w przygotowaniu planów restrukturyzacyjnych.
„Zgodnie z informacją przekazaną przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, do 01.10.2020 r. złożonych zostało 10 planów restrukturyzacji (5 dotyczących kredytu i 5 dotyczących pożyczki), z czego 1 uzyskał pozytywną ocenę dyrektora WODR (plan ten przewiduje spłatę zadłużenia wymagalnego przy udziale kredytu <restrukturyzacyjnego>)” – podaje agencja, nomen omen, restrukturyzacji.
Więcej o planach restrukturyzacji zadłużenia:
Plan restrukturyzacji zadłużenia każdy musi opracować sam - albo kupić poza ODR
Kolejną barierą dla zadłużonych gospodarstw musi być żądanie wkładu własnego. Skąd wymaganie dotyczące wkładu własnego przy kredytach i pożyczkach dla zadłużonych?
Agencja tłumaczy to tak: „Pomoc na restrukturyzację zadłużenia udzielana jest na podstawie ustawy z 9 listopada 2018 r. o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne (Dz. U z 2019 r. poz. 33), decyzji Komisji Europejskiej z 8 kwietnia 2020 r. dotyczącej programu pomocy nr SA.56408 (2020/N) pomoc państwa na restrukturyzację zadłużenia gospodarstw rolnych oraz zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych znajdujących się w trudnej sytuacji (Dz. Urz. UE C 249 z 31.07.2014 r., str. 1).
Wymóg wniesienia wkładu własnego przez podmiot zainteresowany pomocą na restrukturyzację, zarówno w formie kredytu jak i pożyczki, wynika z treści decyzji Komisji Europejskiej z 8 marca 2020 r. dotyczącej programu pomocy <Pomoc państwa na restrukturyzację zadłużenia gospodarstw rolnych" opublikowanej 07.05.2020 r.>”
Zatem długotrwałe negocjacje z UE zakończyły się zgodą na pozorną pomoc.
Pytaliśmy też, jak ministerstwo ocenia wpływ tej ustawy na sytuację rolników i czy planuje nowelizację – ale Ministerstwo Rolnictwa milczy już ponad dwa tygodnie. Zważywszy czas braku reakcji na potrzeby zadłużonych gospodarstw – to tyle, co nic.
Komentarze