PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rolnicy nie pozwolą na samowolę ekoterrorystów

Rolnicy nie pozwolą na samowolę ekoterrorystów
fot. Twitter, Jacek Zarzecki

Nie ma zgody rolników na działalność pseudoekologów, podszywających się pod urzędników, którzy  nazywając się inspektorami ochrony zwierząt czy też pracownikami biura ochrony zwierząt, bez konsultacji z właściwymi organami państwa, samowolnie wkraczają na teren gospodarstw, by odebrać im zwierzęta.Rolnicy chcą zakończenia samowoli prywatnych organizacji, które bez konsultacji, chociażby z władzami samorządu czy lokalnej Inspekcji Weterynaryjnej wchodzą na posesje rolników i odbierają im zwierzęta gospodarskie. W rzeczywistości, nie zawsze mają pojęcie o tym jak wygląda chów i hodowla zwierząt gospodarskich. Dlatego wczoraj, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, rolnicy głośno i licznie sprzeciwiali się tego typu lukom prawnym w ustawie o ochronie zwierząt.  

Rolnicy, przybyli w piątek do Sejmu, na posiedzenie innego zespołu, czyli Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Zwierząt, Praw Właścicieli Zwierząt oraz Rozwoju Polskiego Rolnictwa apelowali do Katarzyny Piekarskiej poseł KO, przewodniczącej Zespołu Przyjaciół Zwierząt, by nie dała się wmanewrować w taki kierunek zmian i typ działalności organizacji pseudoekologicznych.

- Nie pozwalamy, by zwierzęta były bezprawnie odbierane, ale tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba, o tym powinien zadecydować powiatowy lekarz weterynarii, a nie osoby – być może i o pięknych sercach, ale nie mające pojęcia o tym, czy dane zwierzę jest w dobrych warunkach hodowane czy nie – mówił Jarosław Sachajko, poseł PSL-Kukiz'15, kierujący Zespołem ds. Ochrony Zwierząt.

- Nikt przy zdrowych zmysłach nie popiera takich sytuacji, gdzie dochodzi do maltretowania i znęcania się nad zwierzętami. Natomiast nie może być takich przypadków, że prywatne stowarzyszenia pseudoekologiczne, zabierają zwierzęta o sporej wartości, a potem robią na tym biznes – mówili przedstawiciele Konfederacji.

Również opinia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest negatywna, co do działalności aktywistów w zakresie zapisu art. 7 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt, w ramach którego, w trybie wyjątkowym może nastąpić odebranie zwierzęcia właścicielowi, w przypadkach określonych w tej ustawie.

Jak czytamy: „w ustawie nie zostało użyte ani zdefiniowane pojęcie „inspektor ds. ochrony zwierząt”, jak też nie określono jego uprawnień i poziomu kompetencji. W związku z tym wszelkie działania, umundurowanie, upoważnienia  oraz legitymacje opatrzone tym tytułem są ewidentną samowolą i nie wynikają z wcześniej wymienionych przepisów ustawy”. Jednocześnie MRiRW podkreśla, że nad przestrzeganiem przepisów tej ustawy nadzór sprawuje Inspekcja Weterynaryjna.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (94)

 • Leon 2020-01-16 12:32:08
  To rolnicy są manipulowani przez korporacje mięsne i wydaje im się, że przetrzymywanie zwierząt w klatkach, kojcach, zagrodach itd nie mających nic wspólnego z normalnym trybem życia zwierząt jest ok, byle zwierzęce więzienie było czyste. Bzdura! Wsadźcie wasze rodziny do tych hodowlanych sal tortur na rok, a potem z nimi pogadajcie. Może to wam pomoże uświadomić sobie, że nie hodujecie "mięsa" tylko żywe, czujące i cierpiące stworzenia.
  • Luk 2020-01-16 14:44:02
   No możesz przecież kupować np. jaja od niosek z wolnego wybiegu- ty decydujesz kto będzie miał zbyt i tym samym o losie tych zwierząt
  • Nnnń 2020-01-16 19:49:55
   Już to widzę. Wpada ekoterrorysta do rolnika. Wbija do obory. Zabiera świniaki i wypuszcza na wolność. A te giną z głodu i chłodu. Ale przynajmniej nie cierpiały u złego rolnika najedzone.
 • Karol 2020-01-13 06:34:19
  Brawo Konfederacja. Jedyna propolska partia w tym kraju
  • Pat 2020-01-13 09:13:33
   Tak powiadasz to podaj jakikolwiek mądry pomysł konfederacji dla rolnictwa zgłoszony w formie inicjatywy ustawodawczej albo jeszcze lepiej konkretnego projektu ustawy bo jakoś nie słyszałem o takim - krytykować innych to każdy głupi potrafi.
   • MM 2020-01-13 10:05:27
    jak mogą zgłaszać inicjatywy jak wszyscy ich sekują? Do inicjatywy trzeba 15 posłów a ich jest 11. mogą tylko głośno mówić a i tak na posiedzeniach plenarnych nie mogą zadać pytań bieżących. Trzeba było na nich głosować, a potem mieć pretensje.
  • Pat 2020-01-13 11:26:31
   jeśli żadnego z nich pożytku chłop polski nie będzie miał to jest 11 zmarnowanych mandatów i ogólnie to na co niby liczyli ludzie głosujący na nich czy jachiry albo oszołomów z lewicy, chyba na jakiś folklor i tematy do pośmiania się
   • masz pojęcie ? 2020-01-15 16:32:18
    A ty Pat w ogóle rozumiesz jaka rolę w społeczeństwie odgrywa satyryk , jakimi środkami wyrazu dociera do ludzi ? Jachira - z wykształcenia -jest aktorką , a występuje w społecznej roli joutuberki . A ty co (?) kształciłeś się jakoś, w tej twojej szkole nie uczyli (na polskim) czym jest teatr , poczynając od teatru antycznego , poprzez dworski ...itd . Ona wykonuje zadanie - zgodnie ze swoja profesją, a że tyt tego nie rozumiesz ? . No mój boże , wielu rzeczy nie rozumiesz , a jakoś się na te (nieznane ci tematy) nie wypowiadasz
   • Pat 2020-01-16 11:13:28
    jak pytasz czy się znam na teatrze oj pewnie słabo ale z jachiry taka aktorka jak ze mnie baletnica, a wprowadzenie jej do sejmu jest dla wielu w tym dla mnie dowodem totalnej degrengolady umysłowej tzw. elit opozycyjnych choć słyszałem też, że miał to być taki sprytny plan by przy niej wypowiedzi Kidawy wydawały się mądrzejsze
   • XXY 2020-01-17 12:35:55
    Ty Pat - rozumiesz (w ogóle)jaka jest różnica pomiędzy chłopem (z którym się identyfikujesz ) , a rolnikiem ? Otóż; chłop, to tradycja , doświadczenie zdobywane przez pokolenie , wiedza szczątkowa , religijność uzasadniana strachem przed skutkami po śmierci. Rolnik, to przede wszystkim wiedza i doświadczenie oparte na wiedzy . Tradycja (i religijność) uprawiana wyłącznie okazjonalnie , jako element folkloru (i wymogów środowiska rodziców i samych rodziców , czasem babek , rzadziej dziadków). Zatem Jachira , to nie jest wybór dla chłopskiego prostactwa.
 • Obserwator rolnictwa 2020-01-12 21:57:12
  @Lemiesz Nie chce Cie kompromitowac ale sam się o to prosisz. Piszesz ze każdy zabieg który wykonuje rolnik jest 3 razy przemyślany i zawsze uzasadniony że wzg na zagrożenie i koszty. To powiedz jak to jest dla przykładu z życia wzięte, gość w sklepie chce oprysk na grzyba na x ha a sprzedawca pyta na jakie choroby, wdedy słyszy jakiś bełkot rolnika i daje mu na wszystko. Potem pyta czy jakaś mszyca albo skrzypionka tam jest? Ale rolnik na polu nie patrzył i nie wie. Dlatego bierze środek gazowy czy inny i dolewa bo koszt nie jest aż tak wysoki a pojedzie za jednym razem w zabiegu czy jest mszyca czy nie ale już pojedzie "zapobiegawczo" Ale przecież fachowiec lemiesz zapewnia że każdy zabieg jest przemyślany i wykonywany tylko z konieczności. Tym czasem takich przykładów jak ten jest mnóstwo. Rolnik nawet nie wie co ma na polu ale pryska co mu sprzedawca podpowie albo sąsiad jechał to on też. Więc śmieszny Lemieszu przestań pierd... Bajki bo widać że koń ciebie kopnął nie tylko w..... Ale w głowę też. Oczywiście jeszcze raz podkreślam że nie wszyscy tak robią bo cześć rolników ma wiedzę i jest świadomych czym jedzie ale jeśli cześć takich co zero wiedzy ale mądrości co to nie on. Taka prawda.
  • GS 2020-01-12 22:05:59
   Nic dziwnego że mówią tutaj na niego - tępy jak lemiesz
   • lemiesz 2020-01-12 22:50:59
    siusiu ,paciorek i spać dzieciaku już ci pisałem żebyś do dorosłych się nie wtrącał
  • lemiesz 2020-01-12 22:47:59
   Jakieś światełko w tunelu w końcu piszesz że nie wszyscy a to jest różnica mam sąsiada ekologa 80h to co on namnożył na tych polach samo robactwo,ślimaki itp grzyb zjada pszenicę na pniu kosi po 0,5t z 1 ha i modli się kiedy będzie mógł przejść na normalne gospodarzenie bo zostaje bankrutem więc sam rozumiesz że zaszkodził sobie i nam wszystkim do okoła bo nie mogę nawet zasiać rzepaku obok jego pola bo zaraz jest zjedzony przez robactwo latające ,pełzające itp i ja nie wrzucam wszystkich ekologicznych gospodarstw do jednego wora bo każde gospodarstwo jest inne inny rejon ,klimat i wcale nie znaczy ze jak jemu nie wychodzi to wszystkim tak samo
   • Obserwator rolnictwa 2020-01-12 23:20:47
    @Lemiesz Dziś rano o 9:10 też pisałem "oczywiście nie wszyscy ale czes jest takich nierozgarnietych" Też nie wkładam wszystkich w jeden worek. Piszę o tych nierozwaznych. Jeśli Ty do nich nie należysz to spoko.
   • Pat 2020-01-13 08:46:44
    O to właśnie w ekologii chodzi, że na polach ma być życie czyli również owady a w glebie pożyteczna mikroflora a nie jałowa pustynia bo pole co tydz. pryskane chemią a to na zielsko a to na grzyba a to na robaka i to samo w sadach robią po 30 oprysków na sezon żeby w sklepie ładne jabłuszka były bo tylko ilość i wygląd się liczy
 • GS 2020-01-12 21:17:28
  Tak pryskali i pryskali po 3 razy na grzyba i nawet jak zboża zrobiły się białe od upałów to jeszcze "znawcy rolnictwa" biegli do sklepu po fungicydy i nawozy dolistne aby jeszcze pryskać a za 2 tygodnie kombajn na polu. Takich mamy świadomych rolników co się znają i pryskaja tylko w razie konieczności. Niektórzy zabieg robili za 200 zł i ciekawe co przez te 2 tyg im jeszcze to ziarno uroslo jak już zasychalo.
  • slav 2020-01-17 12:57:39
   Część z piszących to chyba doktoraty z rolnictwa ma porobione a tak naprawdę wiedzę czerpią z telewizji i tyle w temacie.
 • Zdziwiony 2020-01-12 20:26:18
  @Rozsadny jak to? Jeszcze nie dawno tutaj pisalem ze jade 4 razy z nawozem i 4 razy na grzyba jeszcze odrzywki i symulatory i zbieram po 9 do 10 ton z ha to mnie tutaj linczowali ze inni przy 6 tonach im wiecej zostaje a ja mam policzyc sobie koszty bo przy tym nawozeniu i opryskach to mi nic nie zostaje. Wiec jak to w koncu jest? Rolnicy juz gubia sie w tych obliczeniach dochodu. Raz z 6 ton zostaja krocie a za chwlile nic nie zostaje. Co chwile inne zdanie.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.161.98.96
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.