Stanisław Kalemba (PSL) widzi możliwość poprawy sytuacji przez włączenie rolnika w łańcuch żywnościowy. Na posiedzeniu sejmowek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi stwierdził: - Uważam, że jest wyjście z tej sytuacji. Jest to nasza wina i Komisji, że nie zrobiliśmy więcej. Trzeba odbudować spółdzielczość, odbudować to, co było – czyli rolnik, skup, przetwórstwo – włącznie z handlem. Jak tego nie zrozumiemy – albo jak ktoś tego nie rozumie – to my nie bardzo wiemy, o co chodzi. Przecież wiemy, jak spółdzielczość wygląda w Unii – prowadzi sklepy i ma dostęp do konsumenta. Rolnik-producent jest uczestnikiem kapitałowym tego przedsięwzięcia. Moim zdaniem jest tak, że nikt nam nie przeszkadza, a my za mało robimy. Możemy zrobić więcej. Wystarczy skorzystać z doświadczeń europejskich, gdzie mali producenci – mając nawet tylko kilka krów i parę hektarów – są członkami spółdzielni, która skupuje, przetwarza, ma własne sklepy. Proponuję wyjechać do kilku regionów, w których tak właśnie jest. Dlaczego my tego nie robimy? Uważam, że dopóki nie pomożemy rolnikom wejść kapitałowo do poszczególnych ogniw łańcucha – tylko zamkniemy rolnika w oborze, na polu  – to niestety, niewiele poradzimy. Nie ma przeszkód w przepisach europejskich, wręcz są wzory do naśladowania.

Proszę zobaczyć, nawet z tego materiału wynika, że można to rozwiązać poprzez proces tworzenia grup producenckich, np. branży owoców i warzyw. Co się przewiduje w zmianach wspólnej polityki? Zmniejszenie dofinansowania grup producentów owoców i warzyw, jeżeli chodzi o inwestycje w grupy, które się naprawdę nieźle rozwijają.  Czyli my mówimy jedno, a praktyka jest inna.

Zdaniem posła Dariusza Bąka (PiS), zbyt długo trwa dyskusja nad problemami, które powinna dawno rozwiązać koalicja rządząca, a rolnika oszukują nie tylko odbiorcy produktów: - Oszukują przedstawiciele rządu i koalicji rządzącej. Pan poseł Kalemba powiedział – to zdanie wyrwane z kontekstu, ale ono dużo mówi – „my sobie mówimy, a praktyka wygląda zupełnie inaczej”. To ja wprost to do was kieruję, do działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zarówno pan poseł Maliszewski, jak pan Kalemba mają cały szereg pomysłów. Pan mówił o nieuczciwych praktykach, o tym, o tamtym. To wy powinniście w obrębie swojej partii to zrobić, a nam przedstawić gotowy projekt, żebyśmy ewentualnie go poparli. Wy tylko ciągle mamicie nas jakimiś swoimi przemyśleniami. Panowie, wy rządzicie i proszę podejmować decyzje. Proszę dbać o obywateli.