Gietrzwałd, warmińska wieś znana z tego że znajduje się tam Sanktuarium Maryjne, a także popularna gmina letniskowa, jest jedyną w województwie warmińsko-mazurskim, której mieszkańcy płacą tzw. podatek śmieciowy. Opłatę śmieciową płacą także właściciele domków rekreacyjnych.

Wójt Gietrzwałdu Mieczysław Ziółkowski tłumaczy, że opłatę śmieciową wprowadzono po referendum w 2007 r. Referendum zorganizowano wspólnie z wyborami do europarlamentu.

Mieszkańcy Gietrzwałdu, którzy dobrowolnie wówczas opodatkowali się opłatą śmieciową, wyprzedzili przepisy ustawy, która wchodzi w życie 1 stycznia 2012 roku.

Ustawa śmieciowa czyni gminy właścicielem odpadów, jednak w pełni będzie ona obowiązywać od lipca 2013 r., bo samorządy mają 1,5 roku na zorganizowanie systemu wywozu i zagospodarowania odpadów.

Jak powiedział Ziółkowski, obsługa związana z odbiorem śmieci kosztuje rocznie gminę 300 tys. zł.

Przed wprowadzeniem opłaty śmieciowej - jak zaznaczył wójt - tylko 65 proc. mieszkańców miało podpisane umowy z odbiorcami śmieci, reszta twierdziła, że nie wytwarza odpadów.

Umowy z firmami wywożącymi odpady zawarło tylko 10 proc. właścicieli działek rekreacyjnych, których w gminie jest 600. Teraz 100 proc. mieszkańców i właścicieli działek letniskowych ma umowy, natomiast ściągalność opłaty wynosi od 70 do 90 proc.

Gmina wprowadziła także ulgi dla osób w trudniejszej sytuacji. Wójt podkreślił, że rodziny wielodzietne za czwarte dziecko i kolejne nie płacą za wywóz śmieci.

Pytany czy podatek śmieciowy rozwiązał problem odpadów wywożonych do lasów lub wyrzucanych przy drogach odpowiedział, że nie w pełni. Dodał, że śmieci podrzucają także na teren gminy mieszkańcy sąsiednich wsi i miast.