PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rząd zajmie się projektem ułatwiającym blokowanie uciążliwych inwestycji

Rząd zajmie się projektem ułatwiającym blokowanie uciążliwych inwestycji
Zapowiadane zmiany przepisów mogą utrudnić realizację inwestycji w rolnictwie, fot. Ł.Ch.

Wnioskowanie o zastosowanie środków tymczasowych, czyli czasowego wstrzymania inwestycji, a także danie możliwości sądom administracyjnym wstrzymania decyzji środowiskowej na wniosek skarżącego - m.in. takie rozwiązania przewiduje projekt, którym we wtorek ma zająć się rząd.Chodzi o projekt noweli ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw. Celem nowych przepisów jest wzmocnienia udziału społeczeństwa w procesie wydawania zezwoleń dla inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Projektowane przepisy to pokłosie tzw. uzasadnionej opinii Komisji Europejskiej z marca 2019 roku ws. niezgodności polskich przepisów z prawem europejskim dotyczącym udziału społeczeństwa w postępowaniach dotyczących inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Propozycja nowych przepisów zakłada zastosowanie środków tymczasowych w postępowaniu ws. wydania decyzji środowiskowej. Zgodnie z projektem przewidziano możliwość wnioskowania o zastosowanie środków tymczasowych wraz z możliwością złożenia skargi do sądu na etapie postępowania odwoławczego od decyzji środowiskowej.

Przyszła nowela zakłada również zastosowanie środków tymczasowych w postępowaniu inwestycyjnym. Chodzi o wprowadzenie do prawa szczególnej przesłanki, dającej wojewódzkim sądom administracyjnym podstawę do wstrzymania na wniosek skarżącego decyzji środowiskowej. Wstrzymanie wykonania decyzji środowiskowej będzie skutkowało koniecznością zawieszenia postępowania w sprawie decyzji inwestycyjnej.

Jak tłumaczono, wcześniej w wykazie prac legislacyjnych rządu, sąd administracyjny będzie musiał rozpatrzeć wniosek ws. wstrzymania decyzji środowiskowej w ciągu 30 dni. W przypadku wstrzymania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach sąd powinien rozpoznać skargę na tę decyzję w terminie 6 miesięcy od jej wpływu. Z kolei Naczelny Sąd Administracyjny powinien rozpoznać zażalenie na postanowienie WSA w przedmiocie wstrzymania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w terminie 2 miesięcy od dnia wpływu zażalenia w tej sprawie.

Z projektu wynika, że wystąpienie przez skarżącego z wnioskiem o wstrzymanie wykonania decyzji będzie możliwe jedynie wraz ze złożeniem skargi do sądu.

Nowe przepisy zakładają ponadto, że możliwość wnoszenia o wstrzymanie wykonania decyzji środowiskowej będzie przysługiwać wszystkim podmiotom mającym aktualnie uprawnienie do złożenia skargi do sądu administracyjnego - stronom, uczestnikom na prawach stron, organizacjom społecznym i ekologicznym.

Projektowana nowela zakłada ponadto, że prawo do wnoszenia odwołań od decyzji inwestycyjnych, a w następnej kolejności - skarg do wojewódzkich sądów administracyjnych na takie decyzje w zakresie ich niezgodności z decyzją środowiskową, które przysługiwać będą organizacjom społecznym. Nowe przepisy określą też warunki, jakie będzie musiała spełnić taka organizacja, aby przysługiwało jej prawo wniesienie odwołania. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (30)

 • kitamicha 2021-02-16 16:02:02
  A jak sasiad ma ferme SLIMAKÓW , czy to mozna zaliczyc do duzej uciązliwosci ? Bo łazi to -to wszedzie , tam i z powrotem i nie moge na to patrzeć .
 • Kenc 2021-02-16 12:15:30
  Wieś powinna być w takim obrazie gdzie stada krów i owiec pasą się na pastwiskach z dala od zabudowy mieszkalnej. Tak samo i świnie powinny być z dala od mieszkań. Tym co posiadają duże hodowle w centrum wsi opodatkować podatkiem by zmusić ich do likwidacji. Już dziś wielu rolników hodowców przenosi swój biznes z dala od ludzi. Hodowle wielkie hodowle w zamkniętych obiektach to już przemysł produkujący tanią jadkę.
  • Hodowca 2021-02-16 12:48:47
   A jak idziesz do sklepu to kupujesz "tanią jadkę" bo po co przepłacać?
 • 1929 2021-02-16 11:54:47
  Spółka z obcym kapitałem na wsi 100-120 metrów od budynków mieszkalnych wybudowała silosy na 30 tyś ton z suszarnią. W żniwa i suszenie kukurydzy pracują całą dobę. Nikomu nie życzę takiego sąsiedztwa.
 • Zadowolony 2021-02-16 10:05:10
  Na wsi wszytko zaczyna przeszkadzać. Jak ktoś chce to niech buduje. Mnie osobiście cieszy każda nowo powstała chlewnia czy obora. To znak że popyt na ziemię nie słabnie i nie będę musiał zetorka z "pokrzyw" wyciągać. Niech budują jestem zaaaa...
  • Krowiarz 2021-02-16 11:15:04
   Znowu przerwa na kawkę ??? , jeszcze parę dni temu pisał jak mu strasznie krowiarz śmierdzi , a teraz obora mu nie przeszkadza , ale z ciebie klamczuszek . Zadowolony szukaj " łosi" gdzie indziej i znajdź prawdziwą pracę , bo jak na razie tylko się obijasz na forum .
   • Zadowolony 2021-02-16 11:47:03
    Krowiarz Znowu nie masz argumentów. Tłumacze Ci po wtóry już raz, zapach z obory czy chlewni mnie nie śmierdzi. Ale nieumyty Krowiarz to inna bajka. Ty tego nie zrozumiesz bo już sam siebie nie czujesz bo Tobie to nie przeszkadza czy jesteś w oborze czy w domu w tym samym stroju. Także zasada jest jedna, buduj obory bo pieniądze nie śmierdzą. Z czegoś trzeba żyć. Ale po pracy umyć się i przebrać. Czego Ty jeszcze nie rozumiesz Krowiarz? Rozłożyłem Ci to już na czynniki pierwsze, już prościej się nie da.
   • Sołtys 2021-02-16 12:24:18
    Zadowolony to ty chyba nigdy w chlewni ani w oborze nie byłeś no może na farm symulator . Wyjaśnię ci że latem śmierdzi jak chol.ra , a jest jeszcze plaga much . Zadowolony ty jesteś " znafca" rolnictwa taki sam jak nasz minister Puda .
   • Zadowolony 2021-02-16 12:56:26
    @Soltys Ty znasz te zapachy z autopsji więc zdaje się na Twoją wiedzę że wiesz lepiej. Ale dzięki za porównanie samego Ministra. Wiedzę jednak jakaś ma. Nie to co taki samouk jak Ty co gospodarstwo prowadzi podglądając sąsiada.
   • Sołtys 2021-02-16 13:53:39
    Oczywiście że znam zapachy jaką są w chlewie czy oborze , co w tym dziwnego w końcu jestem rolnikiem . Po więc miałbym podglądać sąsiada i w jakim celu nie pojmuje ? za to ty co chwila piszesz krowiarz to krowiarz tamto a stary to już ledwo łazii , a krowiarzowa patrzy na ciebie gorącym wzrokiem , więc to jakby ty podglądasza sąsiadów i co i jak robią . Widzę też że lubisz Pude , pewnie dostałeś dotację na komputer to go chwalisz ..
   • Zadowolony 2021-02-16 14:43:27
    @Soltys A co nie wolno mi zaglądnąć do sąsiada? Pisze w kontekście tego że taki z Ciebie rolnik że wiedzę czerpie z tego co uda mu się podpatrzeć u sąsiada. Bo wiedzy swojej nie masz. Co do "Krowiarzowej" to nie dziw się dziewczynie. Została zwabiona na gospodarstwo wizją sielankowego życia w dostatku. A teraz co ma? Tylko krowy i krowy a zapach to 24 na dobę bo Gospodarz do ślubu jeszcze o siebie dbał. Teraz już czasu na nic nie ma. Dosłownie na nic😉 Więc co się Dziwisz dziewczynie? Ale ja jestem wierny tylko jednej. A Ty Sołtys się Dziwisz że dziewucha chciała by trochę jeszcze pożyć a nie tylko obora i obora nawet w sypialni. Także Sołtys pamiętaj, dbaj o siebie o Kobietę a nie tylko do ślubu. Taka mała koleżeńska rada. Trzymaj się stary.
   • Sołtys 2021-02-16 15:21:37
    Oj Zadowolony , na tym forum napisałeś tyle bujd , że aż strach zliczyć , myślę że jutro wiadro popiołu jak nic na twą głowę należałoby wysypać. Trzymaj się wesolku .
   • Mnich 2021-02-16 16:16:11
    Sołtys Znowu ten Zadowolony Ci dowalił. Argumenty misiek argumenty a Ty nic.
   • Zadowolony 2021-02-16 16:38:55
    Sołtysowi nie ma co się dziwić. Sam zagubił się w tym co pisze i wciąż nie potrafi wyjaśnić jak to jestże raz ma pretensje o nieodpowiedzialne zachowanie w stosunku do zagrożenia Covid a za chwilę sam che robić jeszcze bardziej nieodpowiedzialne rzeczy. Biedaczek sam już pogubił się w swoich kłamstwach i został rozszyfrowany.
 • Marta 2021-02-16 09:23:03
  Zamiast wspomagać rolników/hodowców, aby żywność pochodzenia zwierzęcego była produkowana w Polsce, a nie importowana, to rząd działa przeciwko nim.
  • MS 2021-02-16 12:19:27
   A kto głosował na PiS? Masz odpowiedź.
   • Kryroj 2021-02-16 15:56:45
    Stara śpiewka, że PiS został wybrany przez rolników. Sam jestem rolnikiem i takiej głupoty jak głosowanie na PiS w całym moim krótkim jeszcze życiu nie walnąłem, więc nie wrzucaj ludzi z danej grupy społecznej do jednego worka. Jeśli nie wiesz kto na kogo głosował to lepiej odpuść takie komentarze. A jak masz info, na kogo każdy rolnik oddał głos, to chętnie sprawdzę kto z mojej okolicy głosował na jakie partie, ale wątpię w to ;) A jak komuś się nie podoba życie na wsi, to zawsze można mieszkać w mieście. Bo jestem ciekaw gdzie według tych wszystkich mądrych osób rolnicy mają stawiać budynki, skoro w mieście jest zakaz, a na wsi przeszkadza innym ludziom ? Na księżycu ? Weźcie się niektórzy tak dobrze rozpędźcie i walnijcie w ścianę, może coś pomoże, bo są osoby które nie pracując na gospodarstwie wiedzą, że obecnie rolnictwo bliżej ma do upadku niż do tego aby rolnik mógł z tego godnie żyć. Osobiście według mnie nie musi być dopłat z Unii, rolnik sobie poradzi, wystarczy aby państwo się odwaliło z co raz nowymi "lepszymi ustawami" dla rolnika...
   • MS 2021-02-16 16:59:24
    Kryroj No musisz się walnąć skoro Głosowaliście na PiS a teraz miałczycie że Rząd o Was nie dba. Tak głosowali rolnicy w podzięce za suszowe. Wiem że teraz ciężko się do tego przyznać. Już nawet @Rolnik1 czy @Ja się tego wstydzą że na nich oddali swój głos.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.165.57.161
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.