PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sąd: Stwierdzenie "Kołodziejczak na utrzymaniu KOWR" nie naruszało jego dóbr

Sąd: Stwierdzenie "Kołodziejczak na utrzymaniu KOWR" nie naruszało jego dóbr
Michał Kołodziejczak lider AGROunii; fot. PTWP

Autor:

Dodano:

Tagi:

I nie udało mu się przekonać sądu, że jest inaczej. Jego powództwo – a żądał od PTWP, wydawcy "Farmera", przeprosin i 25 tys. zł tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia - sąd oddalił jako bezzasadne.Po artykule

Kołodziejczak na utrzymaniu KOWR

Michał Kołodziejczak uznał się za skrzywdzonego i wystąpił do sądu. Jak przekonywał, doszło do naruszenia jego dóbr osobistych, co „(…) polegało na posłużeniu się w tym materiale, a w szczególności w jego tytule, nieprawdziwymi informacjami” – tak streścił sąd to długie powództwo.

„W ocenie Sądu publikacja artykułu nie spowodowała naruszenia dóbr osobistych powoda - godności osobistej i dobrego imienia. Wymaga podkreślenia, że powód jest osobą publiczną. Podejmując działalność polityczną świadomie i dobrowolnie wystawił się na osąd opinii publicznej” – ocenił sąd.

Jak przy tym dodał sąd, w artykule „wskazany jest prawdziwy fakt zawarcia umowy przez Fundację, której powód jest prezesem, z KOWR podległym władzy wykonawczej – Ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi.” Doszło do tego zdarzenia „w okresie bezpośrednio poprzedzającym wybory parlamentarne, z odstąpieniem od wymogów przeprowadzenia przetargu zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych i nie podaniem faktu zawarcia umowy, jej treści i wynagrodzenia przyznanego Fundacji opinii publicznej.”

Co więcej – sąd zwraca uwagę, że zawarcie tej umowy nastąpiło w wątpliwych okolicznościach: „Trzeba wskazać, że obiektywnie rzecz ujmując zwarcie samej umowy Fundacji z KOWR budzi wątpliwości. Po pierwsze, nie są jasne przyczyny, dla których organ publiczny wydający środki publiczne nie zadbał o rozpowszechnienie informacji o możliwości zawarcia umowy i sfinansowania kampanii promocyjnej polskiej żywności. Po drugie, nie wiadomo dlaczego to właśnie Fundacja, w której powód jest prezesem została wybrana do prowadzenia tej kampanii z odstąpieniem od reguł wynikających z ustawy o zamówieniach publicznych.”

A dlaczego wobec tego doszło do zawarcia umowy - i to w tajemnicy? Jak tłumaczył przed sądem Kołodziejczak, chodziło o utrzymanie „politycznej strategii ruchów”. A cóż to takiego? Otóż: „(…) sam powód zeznając jako strona podał, że celowym było nie podanie do publicznej wiadomości faktu zawarcia umowy i kwoty otrzymanej za jej wykonanie bowiem byłoby to <polityczne zaburzenie strategii ruchów>, które mogłoby to być źle odebrane przez osoby sprzyjające Fundacji.”

Sąd zwrócił też uwagę, że  „(…) wbrew temu co zeznaje powód kwota otrzymana za wykonanie umowy w stosunku do środków jakimi w tym czasie dysponowała Fundacja, nawet po odliczeniu kosztów związanych z wykonaniem umowy, wielokrotnie przekraczała środki fundacji była więc dla niej potężnym zastrzykiem finansowym uzyskanym bezpośrednio przed wyborami od organu nadzorowanego przez ministra z ugrupowania politycznego, z którym jak zeznał powód jego Fundacja walczy.”

„Z tych przyczyn Sąd przyjął, że objęty pozwem artykuł nie naruszał czci powoda” – to efekt wywołanego przez Kołodziejczaka postępowania sądowego.

Dziennikarzem może być każdy?

Sąd podkreślił, że chybione były zarzuty dotyczące braku rzetelności dziennikarskiej i zwrócił uwagę na potrzebę ujawnienia - w społecznym interesie – umowy zawartej przez KOWR z Kołodziejczakiem:

„Zdaniem Sądu, z przyczyn opisanych powyżej autorka kwestionowanego artykułu dochowała również należytej staranności przy jego tworzeniu, a także działała w obronie społecznie uzasadnionego interesu. (…) Celem spornego artykułu była bowiem informacja o zatajeniu informacji o zawarciu umowy pomiędzy bardzo odległymi od siebie dotychczas podmiotami, w szczególnym okresie politycznym gdy trwa walka o głosy wyborców. Artykuł wprost wskazywał na fakt zatajenia tej informacji, w kontekście działań fundacji organizującej protesty społeczne przeciwko rządzącym, co miało duże znaczenie dla rolników – protestujących i głównych odbiorców portalu w jakim ukazał się artykuł. W takiej sytuacji, jest wręcz oczywiste według Sądu, że autorka artykułu działała w obronie społecznie uzasadnionego interesu.”

Na czym polegają „zaburzenia polityczne w strategii ruchów”?

Wyrok zapadł 18 czerwca, jest już prawomocny – powód nie zdecydował się go zaskarżyć.

Pozostaje mi podziękować sądowi – sprawę rozpatrywał sędzia Przemysław Majkowski - i adwokatom PTWP. I oczywiście – zgodnie z sugestią sądu – czekać na kontrolę tego „zlecenia” KOWR. Czy i tym razem byłoby to zaburzenie „politycznej strategii ruchów”?... Czy nie mamy do czynienia z korupcją polityczną? Czy „osoby sprzyjające Fundacji” nie powinny znać prawdy w tej sprawie?

Wyrok - opublikowany przez portal orzeczeń MS - w załączniku poniżej.

 

 Podobał się artykuł? Podziel się!

PLIKI

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (61)

 • szmaragd 2021-09-20 09:19:14
  Brawo! Wolne media, wolni Polacy!
 • Czosnek 2021-09-19 11:57:52
  Kołodziejczak przechodzi do lamusa, nic nie zdziałał i nic nie potrafi zdziałać krzyczek kaznodzieja. Może ktoś inny się podda próbie nie tylko zapowiedzi ale wyłącznie w czynach, w współpracy z ministrem rolnictwa do zmian i szybkich zmian w rolniczym ASF. Nikt nie chce słuchać tych samych bredni które nic nie wieńczą.
  • Max wlkp 2021-09-19 12:39:00
   Dla ciebie to są brednie, że pokazuje jak markety oszukują sprzedając importowany towar jako Polski? Pokazuje że rolnik dostaję za warzywa 40 gr a market kasuje 4 zł?
   • Czosnek 2021-09-19 13:05:15
    Nie kwestionuje jego wypowiedzi o importowanej żywności. Problem jest w tym wszystkim co jest sprowadzane z zagranicy ponad stan. To ludność polska godzi się na import wszelkich towarów związanych z lepszą jakością. Sam wiesz, że naród polski woli żyć z socjala niż przykładać się do pomysłów i produkować własne ciągniki, maszyny czy lepszej jakości żywność. Zachwalanie przez nieliczne grupy wszem i wobec o dobrych i smakowitych produktach nie zwiedzie polskiego konsumenta, też i zagranicznego.
   • rolnik 2021-09-19 13:49:55
    a sam tego nie wiedziałeś, zanim Kołodziejczak ci to powiedział?
   • Max wlkp 2021-09-19 14:14:09
    @czosnek ,,importowane produkty związane z lepszą jakością"??? Chyba że lepsza jakość równa się z większą ilością chemi.
   • Max wlkp 2021-09-19 14:16:56
    @rolnik Ja wiedziałem, ale Ty nadal nie wiesz i duża część mieszkańców miasta
   • Marian 2021-09-19 15:19:36
    Nie można pominąć drugiej strony czyli ludzi z miast i miasteczek którzy kupują w marketach bo nie stać ich na lepszą żywność. Miasta odczuwają inflację i najbardziej ucierpiały z powodu lockdown. A co do chemii i jakości to bym się nie zakładał że nasze takie wspaniałe.
   • Rolnik 2021-09-19 15:43:30
    @Max podobno polska cebula z tegorocznych zbiorów jest bardzo niskiej jakości (szybko gnije) i jest wypierana przez import z Holandii (tak bynajmniej twierdzi jeden z ekspertów Rynku Hurtowego w Broniszach).
   • Max wlkp 2021-09-19 16:26:06
    @rolnik spokojnie holenderska jest dobrze zakonserwowana przetrwa do września przyszłego roku, ale masz rację polskie cebule są słabe w tym roku.
   • Max wlkp 2021-09-19 16:32:07
    @Marian nie mów, że nie stać na lepszą żywność tylko nie patrzą na jakość i cenę, kupują 1kg i jest bez różnicy czy kosztuje 2,5/kg polskie na straganie czy 4zł importowane w markecie, z marketu ładnie pod światłem wygląda i oko kupuje.
   • Jaga 2021-09-19 17:39:24
    Rząd teraz kladzie ogromny nacisk na mniejsze gospodarstwa bo produkują żywność najwyzwzej jakości wrecz można powiedzieć że ekologiczną.
   • Marian 2021-09-19 17:47:35
    Max wlkp: markety to też inny towar znacznie tańszy. A te przeładowane plastikiem delicje zagraniczne dają biednym ludziom namiastkę godności. No smutne to, ale trzeba i takich ludzi zauważyć.
   • Rolnik 2021-09-19 17:51:00
    Max masz rację ludzie nie patrzą na cenę. Dwa lata temu facet na swoich stacjach paliwowych postawił przy kasach jabłka po 1zł/szt. W ciągu miesiąca na tych jabłkach zarobił ponad 30 tys złotych. Ludzie płacąc za paliwo, brali jabłka nie patrząc na cenę. Zresztą idąc na zakupy, kupujesz to co masz na liście i też nie patrzysz na cenę bo i tak to chcesz kupić. To tak jak z tankowaniem paliwa. Po ile benzyna? Nie wiem, zawsze tankuję za stówę... hehhe
   • Lewar 2021-09-20 08:06:38
    Sprzedaj 100 litrów swojego mleka, świnie i 20kg warzyw dziennie Market sprzedają tysiące ton dziennie a ty chłopie W gnoju od rana do nocy
 • Marian 2021-09-19 08:04:43
  Tak się zastanawiam którą grupę rolników reprezentuje Agrounia? To dla mnie jakaś sprzeczność brać dopłaty i walczyć z importem żywności. Bo przecież mnóstwo jej eksportujemy. Dla mnie to jest jakiś zadymiarski destrukcyjny ruch. Podejrzany. Wyreżyserowany. Coś w nim trąci fałszem.
  • Gang 2021-09-19 08:31:13
   A co takiego mnóstwo importujemy? A dlaczego Czesi za bardzo nie chcą od nas kupować? Dlaczego Niemcy dbają bardziej o swoich rolników ? Ty myślisz że za granicą zabijają się o Polską żywność? Oni tam potrafią dbać o swoje interesy.
   • Marian 2021-09-19 10:25:03
    Eksport żywności jest duży. To znane dane. A że jakość jest kwestionowana to trzeba pytać o to producentów. Unia to wolny rynek. To jej podstawa. I tego nie rozumiem. Nie da się tylko brać. To nielogiczne.
  • Wyborca PIS 2021-09-19 08:37:46
   Pewnie tą co stała za premierem na ustawce z nowymi ciągnikami u rolnika.To byli prawdziwi rolnicy jak jeden działacze PIS.
 • Rolnik 2021-09-18 13:38:56
  Kariera Nikosia Dyzmy...
  • ad64 2021-09-19 07:30:47
   Powinieneś podziękować .
 • tak obiektywnie 2021-09-18 12:27:33
  patrząc - publiczne wymawianie fundacji legalnego pozyskiwania środków na cele statutowe / promocja polskiej żywności w marketach / i twierdzenie chodzenia na pasku i za pieniądze KOWR - bardzo żle świadczy o celach wydawcy Farmera - krótko mówiąc , stwierdzając - służy pan/ni kapitałowi Niemcom ? , Francuzom ? czy tam gdzie właściciel Biedronki ? i na polskim gruncie szerzy dywersję !!! Prosty czytelnik ... takiego zachowania nie zrozumie ... a jednak funkcjonuje pan/ni na gruncie polskim , tu szuka sponsorów ... a drugiemu , świadczącemu na rzecz i korzyść polskiego rolnika i producenta podkłada świnię ! i publicznie szczyci się i ogłasza - wstyd . Farmer a ty co zrobiłeś realnie / prócz felietonów i relacji z tematów okołorolniczych / - dla promocji polskiej żywności - nul .
  • do subiektywnego 2021-09-18 12:44:12
   szybciutko podaj konkretnie, gdzie wydawca Farmera wymawia fundacji legalne pozyskiwanie środków na cele statutowe / promocja polskiej żywności w marketach / i twierdzenie chodzenia na pasku i za pieniądze KOWR
   • Racja 2021-09-18 14:45:44
    Sam tytuł jest już tendencyjny i tłumaczenia są zbedne
   • dwie racje 2021-09-18 16:45:32
    Ja też uważam, że sam tytuł jest tendencyjny i sąd też. Ciekawe tylko, dlaczego Michał tego wyroku nie zaskarżył.
  • tak obiektywniej 2021-09-18 12:47:33
   to ty Farmera najwyraźniej nie czytasz, a szkoda, byłbyś mądrzejszy
  • rolnik 2021-09-18 12:50:19
   Takie plakaty były: "COŚ TY ZROBIŁ DLA REALIZACJI PLANU PIĘCIOLETNIEGO" to pytanie, które każdy pracownik powinien sam sobie zadać. Nieważne jest jednak coś zrobił, ważne, że odpowiesz szybko i bez zająknięcia. Kierownictwo patrzy.
  • Jaś Fasola 2021-09-18 12:53:10
   A co zrobił Kołodziejczak dla promowania polskiej żywności i za ile?
   • ad64 2021-09-19 07:32:40
    A co zrobiłeś ty ?
  • rolnik 2021-09-18 13:05:03
   To Kołodziejczak promował Produkt polski? I jeszcze za pieniądze? Niemożliwe. Przecież on go krytykował na demonstracjach.
  • 2021-09-18 14:19:43
   A bez przetargu, kilka dni przed wyborami???
  • T.B. 2021-09-18 16:06:48
   Obiektywnie to dostał pieniądze, żeby się przed wyborami na jakiś czas zamknął, co zresztą zrobił. Za darmo umarło, żyje z protestowania a i kasą od ministra nie pogardzi.
   • ciekawy 2021-09-18 16:56:22
    Wybory były 13 października, umowa 4 października, konferencja z Ardanowskim 7 października. O czym Ty tak "obiektywnie" opowiadasz?
  • czy ty wiesz 2021-09-19 14:00:22
   ile Kołodziejczak zarobił na tej umowie z KOWR, a ile miał innych pieniędzy? I jak sądzisz, dlaczego dostał pieniądze od wroga - czyż nie było lepszych?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.229.142.91
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.