Na początku rozpoczętego w czwartek posiedzenia Sejmu, przewodniczący klubu KO Borys Budka skierował prośbę do marszałek Elżbiety Witek, by jeszcze w czwartek została zwołana sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu i zajęła się złożonym przez KO projektem uchwały ws wyrażenia uznania dla laureatki literackiej nagrody Nobla Olgi Tokarczuk.

- Na posiedzeniu Prezydium Sejmu zapadły ustalenia, że ta uchwała zostanie podjęta na tym posiedzeniu, ale w przyszłym tygodniu, uważamy, że cały świat już wyraził swoją radość, honor dla naszej noblistki. Sejm RP będzie ostatnią instytucją, ale ważne, żeby to się stało - mówił Budka. - To jest sprawa zbyt ważna, tu nie może być żadnej polityki. Literatura i ta nagroda powinna nas wszystkich łączyć i Sejm RP tę uchwałę powinien podjąć przez aklamację - dodał.

Marszałek Sejmu oświadczyła, że w pełni zgadza się, że komisja kultury powinna jak najszybciej przygotować projekt uchwały, i by był on "ponad podziałami"

Następnie troje posłów: Krzysztof Paszyk (PSL-Kukiz'15), Dorota Niedziela (KO) oraz Romuald Ajchler (Lewica) złożyło wnioski o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów, by uzupełnić porządek obrad o informację o działaniach rządu zmierzających do przeciwdziałania rozprzestrzeniania się wirusa ASF.

Jak mówił Paszyk, w związku z tym, że minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski "wini poprzedników politycznych i dziki", potrzebna jest debata, która uzmysłowi, że problem ASF nie dotyczy tylko rolników, ale jest problemem całej polskiej gospodarki i wszystkich konsumentów.

- Panie ministrze Ardanowski, ASF za pana rządów, za 16 miesięcy, podlegało 50 tys. świń w Polsce, zostało w ogniskach, a pan kłamie, że było tylko 48 (ognisk). Owszem, 48, ale w tym czasie zabito 50 tys. świń, a 100 tys. stad zniknęło z Polski - powiedziała z kolei Niedziela.

Witek przekazała, że wniosek w tej sprawie będzie omawiany na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa.

Czytaj też: Problem ASF to temat dla KRiRW, a nie Sejmu