PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sejm uchwalił nowelę m.in. zakazującą hodowli zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny

Sejm uchwalił nowelę m.in. zakazującą hodowli zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny Fot. Shutterstock

Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.Spośród 229 przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy, którzy wzięli udział w głosowaniu, nowelizację poparło 176 posłów PiS oraz minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie). Natomiast przeciw noweli zagłosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski. 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw. Przeciwko noweli opowiedział się też m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).

Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.

Zgodnie z nowelą ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych; kwalifikacje osób uprawnionych do uboju rytualnego, jego warunki i metody określać ma w drodze rozporządzenia minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych. Podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności.

Nowelizacja wprowadza też zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych i usuwa cyrki z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy.

W nowelizacji zmienione zostały ponadto definicje "kota rasowego", "kojca" i "kolczatki".

Uchwalone w piątek przepisy zakazują trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz używania kolczatek, zaś w przypadku tymczasowego uwiązania długość uwięzi musi wynosić minimum 6 m i zapewniać zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 m.kw. Nowela zabrania trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby.

Nowela określa również warunki trzymania zwierząt w kojcu, w zależności od wysokości zwierzęta w kłębie. Dla zwierząt o wysokości do 50 cm w kłębie, powierzchnia kojca nie może wynosić mniej niż 9m kw. W przypadku zwierząt o wysokości od 51 do 66 cm w kłębie, powierzchnia kojca musi wynosić co najmniej 12 m kw. Powyżej 66 cm wysokości zwierzęcia w kłębie, powierzchnia kojca nie może wynosić mniej niż 15 m kw.

Wśród nowych przepisów znalazł się także zapis, że opiekę nad bezdomnymi zwierzętami realizują gminy oraz organizacje społeczne, zajmujące się statutowo ochroną zwierząt, działające nie dla zysku. Przepisy nakładają też na lekarzy weterynarii obowiązek kontroli schronisk dla zwierząt raz na kwartał.

Według noweli, w przypadkach niecierpiących zwłoki, gdy dalsze pozostawienie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela zagraża jego życiu lub zdrowiu, właściwa organizacja - w asyście policjanta, strażnika gminnego lub lekarza weterynarii, odbiera mu zwierzę i zawiadamia władze samorządu, a kosztami akcji służb obciąża się właściciela. Zaś w przypadku nieuzasadnionej interwencji kosztami obciąża się właściwa organizację.

Nowe przepisy przewidują także utworzenie Rady ds. zwierząt przy ministrze właściwym do spraw administracji publicznej. W skład Rady mają wchodzić przedstawiciele stowarzyszeń ochrony zwierząt, schronisk, instytucji naukowych, lekarze weterynarii oraz hodowcy. Organ ma składać roczne sprawozdania na temat dobrostanu zwierząt.

Zgodnie z nowelą, wprowadzone zostaną dodatki dla opiekunów zwierząt, które były wykorzystywane np. przez Policję, wojsko czy Straż Graniczną. Wysokość takiego dodatku w rozporządzeniu określa rząd, dodatek byłby wypłacany do śmierci zwierzęcia, nad którym sprawuje się opiekę.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (162)

 • prawdziwy ekolog 2020-09-22 21:44:52
  Jesteśmy świadkami lewicowo - lewackiej rewolucji, jak może być przyjazny dla człowieka plastyk, wszech otaczające nas tworzywa sztuczne, miliony ludzi podatni na alergie ....to wszystko przez plastyk
 • As 2020-09-20 13:26:09
  Życzliwy obrońca zwierząt Ty jesteś na etapie że mięso bierze się z marketu. Pewnie urosło na drzewie? Musisz się pogodzić że mięso pochodzi z hodowli a Ty się tym zajadasz, oblizujesz a potem udajesz obrońcę zwierząt. Zobacz co ludzie kładą z pieca a potem inni muszą to wszystko wdychać i umierać potem z męczarniach na raka.
 • Grzegorz 2020-09-20 12:39:28
  Ile norek jest hodowanych w Polsce przez firmę Joni Mink i rodzinę van Amsen, która jest z nią spokrewniona, nie można odczytać z danych liczbowych, ponieważ duże firmy produkujące norek często dzielą je na mniejsze jednostki w celu omijanie wymogów ochrony środowiska. Holendrzy rozpoczęli ekspansję na polskim rynku na początku lat 90. Sama firma Joni Mink jest wpisana na oficjalną listę lobbystów Sejmu od 2015 roku i zaangażowała kancelarię prawną w Warszawie do pracy lobbingowej. Jednak Holendrzy trzymają się z daleka od kamer, ich polskie „slupy” są wystawieni na widok publiczny.
 • Aaaa 2020-09-20 09:26:22
  Lemiesz Zajmij się lepiej bykami na krótkich łańcuchach albo lochami w ciasnych porodówkach. Zobacz jak te zwierzęta cierpią męczarnie przez Twoją chciwość. A od miejskich zwierząt się odczep ok? Ale nie są skrępowane jak u Ciebie. Proponuję Ciebie tak uwięzić i jeszcze widłami poganiać po grzbiecie a potem na sprzedaż prądem popędzać.
  • Życzliwy obrońca zwierząt 2020-09-20 09:53:46
   Ja już zacząłem przeglądać ogłoszenia na różnych portalach typu oddam/sprzedam słodkie kociaki/szczeniaki w dobre ręce. Ustawa wchodzi w życie i lecimy tam z Policją. To niezgodne z prawem przetrzymywać taką gromadkę zwierząt w ciasnym mieszkaniu w bloku!
   • MS 2020-09-20 10:14:01
    Leki poranne zabrane? Napisz pacanie w którym miejscu ustawa mówi coś o zwierzętach w blokach że nie będzie można ich trzymać? Wam na tej wsi coś się już w głowach poprzewracało. Ustawa najbardziej uderza w rolników a Wy w geście rozpaczy wskazujecie na zwierzęta w mieście. Jesteście zwykłymi kapusiami i tchórzami którzy nie potrafią walczyć o swoje. Typowa wiejska zazdrość jak mi krzywda to jedyne pocieszenie aby sąsiadowi dwa razy tyle zła spotkało. Taki mądry już nie długo nie będziesz jak zaczną chodzić po gospodarstwach. Nie zapomnij się wypłakać i skamleć na kolanach że w mieście zwierzęta są zamknięte w domu a twoje tylko mają kagańce i inne jarzma to nic takiego. Może się ulituje?
   • Aaaa 2020-09-20 10:33:18
    @Zyczliwy obrońca zwierząt Ja tam swoje zwierzaki zawsze podrzucam na wieś. Znajomi też tak robią. Oj czuje że szykuje się prawdziwy wysyp nowych zierzaczków na wsi:) Jedziesz autem a tam po wsi biega zgraja burków to jeden w te czy te co za różnica? Kota też można podrzucić.
   • Życzliwy obrońca zwierząt 2020-09-20 11:26:51
    MS proponuję przeczytać całą ustawę wraz z załącznikami i zwrócić szczególną uwagę na powierzchnie na których mogą być utrzymywane zwierzęta domowe. Unikniesz kłopotów bo niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialności. PS większość interwencji mamy w miastach.
   • MS 2020-09-20 11:46:20
    No jeśli Ty mieszkasz w piwnicy to możesz mieć kłopot. Jeden czworonóg bez problemu spełni kryteria. Ja najwyżej nie będę miał pupila a Ty zwierząt z których żyjesz. Koniec z psami na wsi na 2 metrowych łańcuch. Jeszcze powinni się zabrać za ciche ubije świń. Tym się zajmij jak świnia umiera w męczarniach od siekiery a nie czy miastowy piesek łapie się w limicie
   • Życzliwy obrońca zwierząt 2020-09-20 12:44:22
    Jeden czworonóg może spełnić wymóg. Ale dwa albo jeden +młode już nie. Skończą się pseudo hodowle zarodowe w blokach na 40-50 metrach kwadratowych. Skończy się handelek szczeniakami czy małymi kotami. Za psy na łańcuchach też się weźmiemy, o to się nie martw. Jak wiesz, że ktoś morduje świnie i tego nie zgłaszasz na Policję to jesteś taki sam bydlak jak ten morderca z siekierą!!! Pozdrawiam i do zobaczenia.
   • MS 2020-09-20 13:21:22
    A co mnie to obchodzi? Jego świnia to ja mam mu coś bronić? Są przepisy i odpowiednie służby to niech sobie kontrolują a nie ja mam tego pilnować. Taki z ciebie obrońca zwierząt za pieniądze. A sam kotleta zasuwa czy inne kebaby.
 • Lemiesz 2020-09-19 21:56:40
  a zpieskami i kotami w miescie w blokowiskach, latem upały, zimą grzanie, czy te zwierzaki są szczęśliwe, wypuscic je one się tam męczą, co z kotem prezesa xzy może polować a moze ma zabronione
  • Bud 2020-09-19 22:51:00
   @Lemiesz Ty się o .miejskie koty i psy nie martw. Mają lepiej niż twoje psy na łańcuchu czy zapchlone koty z parchami. Mój pies na specjalną mate chłodząca i codziennie idzie na spacer na wały. Czy Twój pies który cały dzień wisi na upale na łańcuchu ma chociaż trochę wody kiedy Ty Lemiesz cały dzień jesteś na polu C 330 coś robisz? Rolnicy sami głosowali na PiS więc pora samemu ponieść teraz tego konsekwencje a nie miastowy mi pasami i kotami się zasłaniać. My za Pisem nie byliśmy więc dlaczego mamy teraz cierpieć przez głupotę takich cepów jak Ty?
   • Bud 2020-09-20 09:12:11
    @Lemiesz Ale po co te wyzwiska? Inaczej nie potrafisz? Ciebie to trzeba by przywiązać na ten łańcuch bez wody na cały dzień. O zwierzęta w mieście się nie martw bo są bardziej zadbane niż Twoje. Weterynarz, fryzjer itd a Twoje zapchlone koty i psy ciągle się tylko drapią. Ale czego się dziwić skoro i gospodarz cały miesiąc w jednym stroju zaniedbany. Dla Ciebie zwierzę to tylko produkt i zysk takie to jest Twoje pojęcie o rolnictwie.
   • Życzliwy obrońca praw zwierząt 2020-09-20 10:05:39
    W pierwszej kolejności wjedziemy na te wszystkie po pegerowskie meliny w pałacach i folwarkach w których zamieszkująca tam patologia męczy zwierzęta. Stara waląca się ruina, a np. pod 4 zamieszkuje patol któremu się wydaje że jego pies ma dobrze. Najśmieszniejsze jest to, że to musi być jakaś agresywna rasa, żeby właściciel czuł się dowartościowany. A jak patol zapieprza na budowie albo w fabryce, żeby zarobić na piwo to biedna psina siedzi i dusi się w tej małej klitce i odorze po wczorajszej alkoholowej libacji i smrodzie papierosów...
   • Beras 2020-09-20 10:28:27
    Życzliwy już tak nie rozpaczaj. Po co obrażasz ludzi skoro To Twoi koledzy po fachu głosowali na PiS? Ponad 80 % rolników za PiS więc do nich miej pretensje. Już tylko czekać jak komornik będzie pukał do twoich drzwi a Ty będziesz się kneblowal przed nim ostatnia deska. Karma przyjdzie za to wyśmiewanie ludzi. Mam nadzieję że teraz wzorowo dojadą takich jak Ty. Z tą obrona zwierząt dla takich jak Ty będzie tylko gorzej. Już podobno szukają komorników tyle pracy będzie.
   • Beras 2020-09-20 12:30:05
    Życzliwy to Ty tutaj zacząłeś wyzywać ludzi od Patologii. Widać że masz bardzo bliski kontakt z rodzinami PGR i ta patologia jak piszesz to Twój dzień powszedni. Do może przyjść ochrona zwierząt nie mam nic do ukrycia. Ale najpierw muszą potwierdzić Cel wizyty i dobrze się UMYĆ bo skoro chodzisz bo jakichś melinach to ja takich śmierdzieli nie mam zamiaru wpuszczać do czystego domu. Jak Ty sobie to wyobrażasz? Jeszcze jakąś chorobę mi przyniesie taki brudas.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.236.58.220
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.