PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Skuteczne złożenie skargi – ARiMR rozważy zmiany

- ARiMR rozważy doprecyzowanie treści pouczenia mając na względzie obowiązujące przepisy prawa – poinformowało biuro prasowe Agencji.Na razie tylko tak zdawkową informację nadesłała ARiMR do redakcji Farmera, po tym, jak „burzę" rozpętała informacja rolnika, że ARiMR pozbawia rolników prawa do sądu.

Rolnik dociekał, czy jego przypadek jest odosobniony, czy też nie. Okazało się, że w działaniu 121 „Modernizacja gospodarstw rolnych" często zdarzało się, że wezwania prezesa ARiMR do usunięcia naruszenia prawa były rozpatrzone po upływie 60 dni. Ale przypomnijmy jak to było i o jakie pouczenie chodzi.

Sytuacja wyglądała tak: 14 stycznia 2011 ojciec przepisał na rzecz syna Piotra Gogały gospodarstwo. Ten 17 stycznia złożył wniosek o dotację z działania „Modernizacja gospodarstw rolnych" - pierwszeństwo mieli wówczas rolnicy, którzy chcieli inwestować w restrukturyzację prowadzonej przez siebie produkcji mleczarskiej. Formalności związane z przepisaniem kwoty mlecznej zostały spełnione 19 stycznia.
- Najpierw ARiMR kilkakrotnie kazała nam uzupełniać wniosek - opowiada Jacek Gogała, który w owym czasie był pełnomocnikiem leżącego w szpitalu brata Piotra. - Wreszcie dostaliśmy odpowiedź - było to rozstrzygnięcie, nie decyzja - że pomocy nie otrzymamy, gdyż wnioskodawca nie był właścicielem kwoty mlecznej w dniu składania wniosku. W piśmie zawarte było pouczenie: „od niniejszego pisma wnioskodawcy przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie Prezesa ARiMR do usunięcia naruszenia prawa, w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego pisma. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem Prezesa ARiMR w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli odpowiedzi na wezwanie nie udzielono, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa." Wezwaliśmy więc agencję do zaprzestania naruszania prawa. Prędko przyszła odpowiedź, że rozpatrzą naszą sprawę w możliwie szybkim terminie. Ale rozpatrzyli ją po 60 dniach. I co się okazało? Straciliśmy prawo do złożenia skargi do WSA. A przecież z pouczenia nie wynikało, że stracimy prawo do złożenia skargi, jeśli ARiMR przeciągnie udzielanie odpowiedzi na wezwanie ponad 60 dni.

- Żeby dochodzić swoich praw w sądzie administracyjnym trzeba spełnić dwa warunki - wyjaśnia biuro prasowe ARiMR.

Zgodnie z przepisami art. 22 ust 3i4 Ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Dz.U.2013.173) „w przypadku gdy nie są spełnione warunki przyznania pomocy, podmiot wdrażający informuje wnioskodawcę, w formie pisemnej, o odmowie jej przyznania z podaniem przyczyn odmowy. (...) wnioskodawcy przysługuje prawo wniesienia do sądu administracyjnego skargi na zasadach i w trybie określonym dla aktów lub czynności, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270, 1101 i 1529)." - podaje ARiMR.

Natomiast zgodnie z art. 53 § 1 i 2 Ustawy prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi „skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie,(..) w przypadkach, o których mowa w art. 52 § 3 i 4, skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzieli odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dni od dnia wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa" - napisała ARiMR.

Agencja przypomina, że o powyższych zasadach skutecznego wniesienia skargi na negatywne rozstrzygnięcie Agencji w sprawie pomocy w ramach działań inwestycyjnych (w tym działania 121 „Modernizacja gospodarstw rolnych") wnioskodawca jest pouczany m.in. w piśmie informującym o odmowie przyznania pomocy, tj. „od niniejszego pisma wnioskodawcy przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie Prezesa ARiMR do usunięcia naruszenia prawa, w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego pisma. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem Prezesa ARiMR w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli odpowiedzi na wezwanie nie udzielono, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa."

Mimo tego, że Agencja poinformowała, że rozważy doprecyzowanie treści pouczenia mając na względzie obowiązujące przepisy prawa nie zgadza się z zarzutem, że "w pouczeniu zawartym w piśmie o odmowie udzielenia pomocy (...) nie ma mowy o tym, że po okresie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa mija termin na skuteczne złożenie skargi...", bowiem pouczenie znajdujące się w piśmie o odmowie przyznania pomocy zawiera informację o obowiązującym wnioskodawcę 60-dniowym terminie na wniesienie skargi, liczonym od dnia wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa.

Rodzi się pytanie, kto lepiej czuje się w gąszczu przepisów prawnych, ARiMR czy rolnik?

Żeby sprawą skargi zajął się sąd administracyjny muszą być spełnione dwa warunki:

Po pierwsze trzeba złożyć do Prezesa ARiMR pisemne wezwanie o usunięcie naruszenia prawa w terminie 14 dni od otrzymania pisma odmawiającego przyznania pomocy - informuje Agencja.

Po drugie trzeba złożyć skargę do sądu administracyjnego za pośrednictwem Prezesa ARiMR w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli odpowiedzi na wezwanie nie udzielono, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa - dodaje urząd.

Aby skarga była skutecznie wniesiona oba te warunki muszą być spełnione - konkluduje ARiMR.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • ekojajo 2017-03-02 16:30:09
  Rolnik składając skarge na ARiMR do Sądu Apelacyjnego zobowiązany jest zrobić to w 2 egz dla sądu i dla ARiMR za pośrednictwem Agencji.Agencja odpowiada na zarzuty,ale swojej odpowiedzi nie odsyła rolnikowi.Rolnik jako powód w sądzie jako pierwszy wywodzi swoje zażalenie nie wiedząc o odpowiedzi i mataczeniu agencji.Po rolniku odpowiada przedstawiciel agencji.Po czym sąd rozprawę zamyka i wtedy rolnik z ogłoszenia wyroku dowiaduje się,że agencja złożyła do sądu wraz z zażaleniem rolnika jakieś swoje dokumenty.Mnie tak załatwili PSL-owcy .Rozprawa była o dopłaty za 2014 rok a oni podmienili mapki z roku 2011,które były złożone przeze mnie w innej sprawie,bez daty i mojego podpisu i nie były to nawet mapki standardowe do dopłat,tylko szkic pól z urzędu geodezji !!!!.Takie numery i ci ludzie nadal pracują.A prokurator udaje,że jest wszystko ok.
 • rolnik 2017-03-02 16:14:32
  Co rok dopłaty rolno-środowiskowe odsuwają do 31 maja i to jest sprawiedliwość jak już posiane na wiosnę za kredyt to dopiero wypłacą. Region Skępe kuj-pom ma tak co rok czy nie można sprawiedliwie zamienić z regionem co ma do grudnia wypłacane? Chamstwo i niesprawiedliwość względem polskich rolników a o powiadamianiu nowych ustaw nie wspomnę szkoda słów.
 • Młody Rolnik 2016-04-20 08:07:29
  Dokładnie zgadzam się z opiniami. Pracownicy (na szczęście nie wszyscy) traktują rolników w sposób niedopuszczalny !!!
 • ROLNIK 2016-01-14 23:44:42
  Takie traktowanie rolników to jest jak traktowanie niewolników ! - dlaczego - ano m.in. dlatego, że zasadniczą powinnością ARIMR !!! , jest POMOC rolnikom w gąszczu trudnych także i unijnych przepisów odnośnie zasad i przepisów celem otrzymania wszelakich dotacji , czy innych subwencji !!! Rolnik zaś znać się MUSI na rolnictwie i z tego obowiązku się wywiązuje ! zaś ARIMR przyjęło li tylko postawę stróża przestrzegania prawa , w którym to rozeznaniu sama agencja nie daje sobie rady ! Nasuwa się logiczny wniosek : PO CO TA ARIMR ISTNIEJE SKORO PRZYJMUJE SZCZEGÓLNIE W ZAGMATWANYCH PRZYPADKACH ROLĘ SĘDZIEGO ,KTÓREGO WYROKI SĄ NIEOMYLNE I NIE PODLEGAJĄ ODWOŁANIU !!! TO JEST KPINA Z POLSKICH ROLNIOKÓW I TYM WIĘKSZA KPINA BO PRZECIEŻ TA ARMIR JEST ORGANIZACJĄ POLSKĄ , NIE ZAŚ OKUPACYJNĄ ! TWIERDZĘ , ŻE OBECNY RZĄD MUSI STANĄĆ NA WYSOKOŚCI ZADANIA I JASNO OKREŚLIĆ NA NOWO ZASADY OBOWIĄZKÓW WOBEC ROLNIKÓW , KTÓRZY NIE STWORZYLI WIELU TAK BZDURNYCH PRZEPISÓW I ZASAD ODPOWIEDZIALNOŚCI!!
 • zaq 2014-01-26 16:46:01
  Powyższa sprawa, to przykład lekceważenia obywateli przez instytucje państwowe...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.232.88
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.