Sejm przyjął we wtorek wieczorem ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, dotyczącą Funduszu Odbudowy. Ustawa trafiła do Senatu.

W środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że Senat będzie wnosił poprawki oraz że Izba zajmie się ustawą w maju. Zauważył, że według "europejskich zaleceń", ustawa powinna być ratyfikowana do końca czerwca i zapewnił, że "będzie to zrobione dużo, dużo wcześniej, najprawdopodobniej w maju".

"Natomiast którego dnia, to w tej chwili nie powiem, bo my staramy się tu przestrzegać standardów parlamentaryzmu, i decyzje podejmie Konwent Seniorów przed najbliższym posiedzeniem (Senatu)" - mówił Grodzki.

Sobolewski powiedział w czwartek w Polskim Radiu 24, że liczy, iż Senat zajmie się ustawą w przyszłym tygodniu. - Senat zajmie się tym i ustawa wróci do Sejmu. Wiemy, że będą poprawki, jest to zapowiedziane przez senacką większość, chyba że w Senacie okaże się, że nie ma tej większości senackiej i ustawa trafi bezpośrednio do podpisu prezydenta"- powiedział polityk PiS.

Zaznaczył, że ustawa pozwalająca ratyfikować decyzję ws. zasobów własnych UE składa się z dwóch akapitów, dlatego prace nad nią nie powinny długo trwać.

- Mamy nadzieję, że do 20 maja temat ustawy zostanie złożony na biurku prezydenta - dodał Sobolewski.