"W najbliższych dniach złożymy projekt dotyczący 0 proc. VAT-u na zdrową żywność" - powiedział szef ludowców.

W środę doszło do wymiany opinii między Kosiniakiem-Kamyszem a europosłanką z frakcji Zielonych Sylwią Spurek w sprawie podatku VAT na żywność.

"Mamy to!! Wygląda na to, że @nowePSL i reszta konserwatystów zaczyna przegrywać +wojnę o kotleta i rosół+. Wczoraj PE przegłosował możliwość podwyższenia VAT na produkty niezdrowe i o dużym śladzie środowiskowym. Odsyłamy mięso i mleko do historii! Taką UE najbardziej lubię" - napisała na Twitterze Spurek.

"0 proc. VAT na zdrową żywność postulujemy od dawna. A ani mleka, ani kotleta, ani rosołu nie pozwolimy wam zakazać!" - napisał z kolei szef PSL.

Spurek zwróciła się wówczas do Kosiniaka-Kamysza z komentarzem, że produkcja mięsa i mleka szkodzi. "Dlatego bez wyjątków musi być objęta 23 proc. VAT, tak żeby zmniejszyć, a następnie wyeliminować popyt na te produkty. Cena mięsa i mleka będzie w końcu prawdziwa. Starego rolnictwa nie da się uratować" - podkreśliła Spurek.

Kosiniak-Kamysz pytany o ten wpis odparł, że będzie bronił prawa do wolności i normalności. - Do tego, żebyśmy mogli jeść to, co chcemy, żeby ratować polskie rolnictwo, hodowlę i produkcję, żeby można było kupić żywność w normalnych cenach - podkreślił szef ludowców.

- Już dzisiaj inflacja i tak powoduje, że żywność jest bardzo droga, a jakby weszły te propozycje Zielonych, bo pani Spurek należy do Zielonych w Europarlamencie, to jest masakra dla polskich rodzin, dla ich budżetu - ocenił Kosiniak-Kamysz.

Poinformował, że PSL proponuje zupełnie coś innego - zerowy VAT na zdrową żywność. - A nie 23 proc. VAT na zdrową żywność tak, jak proponuje pani Sylwia Spurek, bo zdrowa żywność to polska żywność, to mięso, to nabiał, to są dobre polskie wędliny, polskie sery. I tej normalności dzisiaj trzeba bronić - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Na pytanie, dlaczego jego zdaniem, europosłanka Spurek uważa w takim razie, że produkcja mięsa i mleka szkodzi, lider PSL odparł: - Myślę, że tutaj przemawia jakaś ideologia". Według niego "jest to próba zniszczenia polskiego rolnictwa i budżetów polskich rodzin". - Trzeba się temu przeciwstawić i trzeba w jasny sposób bronić normalności i wolności - dodał Kosiniak-Kamysz.

Jak mówił, "widać, że normalność i wolność nie jest w modzie. I prawicowi ekstremiści, i lewicowi ekstremiści proponują właśnie takie różnego rodzaju fanaberie".

Sylwia Spurek napisała też na Twitterze, że w pełni popiera 0 proc. VAT na polską, lokalną żywność. "Ale pod 4 warunkami: 1) jest zdrowa; 2) nie oddziałuje negatywnie na klimat i środowisko; 3) nie zatruwa życia lokalnej społeczności; 4) żadne zwierzę nie jest eksploatowane i zabijane przy jej produkcji. Ok?" - napisała.