PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Stosowanie nawozów naturalnych możliwe do 30 listopada

Stosowanie nawozów naturalnych możliwe do 30 listopada
Przepisy programu azotanowego umożliwiają rolnikom elastyczne podejście do jesiennego terminu stosowania nawozów naturalnych (w tym obornika), fot. shutterstock

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi terminów jesiennego stosowania nawozów – resort rolnictwa przypomina, że w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest stosowanie nawozów naturalnych na gruntach ornych do 30 listopada.Rolnicy, co roku jesienią, mają ten sam problem ze stosowaniem nawozów na polach. I co roku wnioskują o wydłużenie określonego w tzw. programie azotanowym, terminu ich aplikacji.

A więc, w jakich sytuacjach możliwe jest stosowanie nawozów naturalnych na gruntach ornych do 30 listopada? Resort rolnictwa wyjaśnia:

I. w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych – np. nadmiernego uwilgotnienia gleby, wystąpienia suszy – w tych sytuacjach termin stosowania nawozów to dzień 30 listopada – przepisy programu azotanowego nie wymagają specjalnego dokumentowania takich przypadków. Rolnik sam określa warunki pogodowe i potrzebę stosowania nawozów w terminie późniejszym niż 31 października.

II. w sytuacji zakładania uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach - dla tych sytuacji termin stosowania nawozów to koniec jesieni (kalendarzowa jesień trwa do 21 grudnia).

W przypadku stosowania nawozów pod zakładanie uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach:

1) dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach dla zakładanych upraw nie może przekroczyć dawki 30 kg N/ha;

2) należy szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy

Konieczna ocena warunków pogodowych

Niekorzystne warunki pogodowe najczęściej występują lokalnie, dlatego - jak podkreśla resort rolnictwa - producent rolny powinien samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące warunki pogodowe, możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia. Należy jednak pamiętać o tym, że nawożenie w takich sytuacjach nie może być wykonywane później niż do końca listopada.

Podstawa prawna: Rozdział 1.3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” (Dz.U. z 2020 r. poz.243) – tzw. program azotanowy – graniczny termin stosowania nawozów naturalnych stałych (min. obornika) na gruntach ornych to 31 października.

Przepisy programu azotanowego umożliwiają rolnikom elastyczne podejście do jesiennego terminu stosowania nawozów naturalnych (w tym obornika).

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (27)

 • brzoza 2021-11-09 16:42:38
  Po to trzeba hodowle likwidować by nawozy kosztowały po 4tyś , a energia jeszcze drożej , najważniejsze że zarobi Putin i Merkel i ich sługusy.
 • Krowiarz 2021-11-04 14:48:21
  No i dobrze ,ale powinno być można całym rokiem wozić aby nie było śniegu i pokrywy z lodu wtedy całkowicie bym zrezygnował z nawozów wolieLoskadnikowych a azot miał bym z gnojowicy a tak na to wiosnę nie idzie wszędzie wjechać koleiny itp a tak złodzieje mogli by mnie cmoknąć w samą dupe z swoją saletrą za 3600. No ale zrobią tak byś zawsze miał pod górkę
  • Sąsiad Krowiarza 2021-11-04 15:45:44
   Nie wszyscy chcą cały rok na okrągło w smrodzie żyć jak Krowiarz
   • Przem 2021-11-04 15:58:03
    Szkoda że Ci mleko i mięso nie śmierdzi pusty człowieku. Gdyby nie rolnicy to byś liście i uszczelki z okien żuł, zero szacunku widzę dla rolnika😔
   • Sąsiad Krowiarza 2021-11-04 19:23:32
    Panowie spokojnie, chodzi o to aby nie wozić tych odchodów cały czas. Wy chcecie cały rok a zimą niby jak taki Krowiarz chce to przyorać? Myśleć Panowie myśleć to nie boli bo wygląda na to że jesteście na bakier z myśleniem.
   • Rolnik 60 2021-11-04 19:51:13
    Ty myśl człowieku!!!!! Wiadomo że jak zamarznie lub śnieg spadnie to nikt nie będzie woził bo to strata!!!! Nikt w takich warunkach nie chce wozić co Ty bredzisz...... dzwoni A nie wiesz w którym kościele. Mogłoby być cały rok pozwolenie wyłożenia obornika ale oczywiście jak są warunki na to by zaraz zaorac , o to chodzi chłopczyku
   • Młody rolnik 2021-11-04 19:52:26
    W mieście cały rok śmierdzą spaliny z samochodów i asfalt i dobrze ???
   • Sąsiad Krowiarza 2021-11-04 20:56:37
    Rolnik 60 No właśnie nie rozumiesz tego chłopczyku nie może być pozwolenia cały rok bo wtedy taki chłop jak Ty za bardzo by naciągami takie prawo. Już teraz obornik leży nie przyorany po tydzień czy dwa a Ty myślisz że w zimie ktoś Zaorze następnego dnia? Właśnie o to chodzi że chłop musi mieć jasne przepisy TAK lub NIE bo inaczej wszytko będzie interpretował wedle swojego własnego uznania. Kiedyś chłopi na śnieg też wozili obornik bo byli niedouczenia. Także właśnie przez takich jak Ty trzeba było wprowadzić odpowiednie ograniczenia i przepisy. Rozumiesz czy dalej będziesz gledził że musisz z obornikiem jeździć cały rok?
   • Sołtys 2021-11-04 21:31:21
    Uspokój się zadowolony i idź już spać spokojnie
   • Zadowolony 2021-11-04 21:58:37
    Sołtys weź tabletki i wyobraź sobie sytuację że pobierasz na czystko 3500 zł dzierzawy do hektara i czy przeszkadzało by Ci wywożenie obornika przez jakiegoś krowiaka? Wiem że tego nigdy nie doświadczysz więc Ci powiem że jak dla mnie to sobie możecie ten obornik wozic cały rok jesli jest taka konieczność czy potrzeba. Przecież z czegoś musi ten krowiak te dzierżawę zapłacić. Ogarniasz.
   • Rolnik 60 2021-11-04 21:58:42
    Sąsiad krowiarza. Zaorze się bo jest więcej czasu I Nie wtrącaj się tam gdzie nie potrzeba.... niedouczony to jesteś Ty, jeszcze będziesz prosił rolników żeby na naturalnym nawozie Ci sprzedali żywność
   • Sąsiad krowiarza 2021-11-05 07:11:40
    Rolnik 60 może pisz pod jednym nickeim ok. Już mówiłem, tacy jak Ty muszą mieć jasno określone przepisy TAK lub NIE bo inaczej niczego nie zrozumieją. Nie masz chlopie zielonego pojęcia o zanieczyszczeniach wód. Typowy gumiak który będzie tworzył swoje własne przepisy aby było mu wygodnie. Nie będzie żadnych przepisów takich jak chcesz więc zajmij się pryzmowaniem obornika bo to najlepiej Ci wychodzi a myślenie zostaw innym ok
   • Rolnik 60 2021-11-05 08:16:00
    Nikt nie jest w stanie zmagazynować na płycie obornika przez całą zimę, wyliczenia uni jakie są o wielkości tych płyt są śmieszne, więc lepiej go wywieźć jak są warunki na polu niż ma leżeć w przyzmie na gruncie . A to że jakiś rolnik wywiezue jak jest zamarznięte to nie mój problem, możesz go podpis...lic jak jesteś sąsiad dobry ,
   • Sąsiad krowiarza 2021-11-05 10:55:10
    Rolnik 60 Zabrakło Ci argumentów i zaczynasz wyzywać a moderator musiał usunąć Twoje obraźliwe komentarze. Dla mnie możesz sobie w oborniku stać cały rok ale masz nie zanieczyszczać wód które nie należą do Cienie, zrozumiano?
   • Krowiarz 2021-11-05 13:02:17
    Witaj sąsiedzie ale.czy ja mówiłem o worzenu na snieg czy pokrywę lodowa napisałem gdy warunki są odpowiednie każdy szanujący się rolnik dba o swój nawóz o glebę i środowisko. Jaki ma cel lanie gnojowicy gdyby spłynęła i na moim polu nic by nie zostało? Trzeba być idiotą dzisiejsze ceny nawozów sprawiają że każdy zabieg jest przemyślany kilka razy a sprzęt tak nowoczesny by ograniczyć do minimum nawet parowanie azotu z nawozów naturalnych. Idąc dalej gdzie byłeś jak całą Warszawa stała bezpośrednio do Wisły przez rok I wtedy nagle pseudoekolodzy powiedzieli ze to nie szkodzi ani wodzie ani organizmom i dalej idąc ujeciom wody pitnej . Lepiej powiedzieli że przez sranie do Wisły roślinność nabrzeżna dostala nawóz by rosnąć i ograniczać erozje brzegu. Zobaczcie jak się wszystko zmienia jak dotyczy kogoś innego czekam na odpowiedź mój sąsiedzie.
   • Sąsiad Krowiarza 2021-11-05 13:20:36
    Krowiarz Masz trochę racji ale jak Ty będziesz stosował się do przepisów a 5 nieodpowiedzialnych nie to co wtedy? Przecież są tacy co zamiast na pole to gnojowicę spuszczają prosto do rowu. Pewnie byłeś jednym z tych co bezpośrednio śledzili sytuację na Wiśle i ścieki tam płynące. To mają Warszawę zburzyć aby ścieków nie było? Jest awaria jest zatrucie środowiska. A zdanie się szybko zmienia pewnie, najlepszy przykład to strajkujący rolnicy płaczący na blokadach teraz wyśmiewają pracowników KRUS i ARiMR. Dlatego jestem za rozwiązaniem KRUS i przejściem wszystkich rolników na ZUS zgadzasz się na to sąsiedzie? Czekam
   • Rolnik 60 2021-11-05 16:27:54
    Sąsiad krowiarza. Masz argumenty powyżej swojego żałosnego komentarza, sucz się czytać ze zrozumieniem. Dobrze ze usunęli bo by Cię długo bolało to
   • Sąsiad Krowiarza 2021-11-05 23:37:05
    Rolnik 60 Już się nie tłumacz bo jakiś bełkot i brak argumentów ze strony człowieka który tylko potrafi się unosić, jest niezrównoważony nie potrafi opanować emocji i normalnie dyskutować nie może boleć. Wyzwiskami próbujesz tylko nadrobić swoje braki i musieli to usunąć.
   • Rolnik 60 2021-11-06 07:40:22
    Sąsiad krowiarza, nie będę rozmawiał z takim jak Ty, miasteczkowe myślenie... Z takimi jak Ty nie da się spokojnie rozmawiać, NIE MACIE ZIELONEGO POJECIA O ROLNICTWIE , TWOJE MYSLENIE ZATRZYMAŁO SIĘ NA CHLOPU KTORY WYLEWA GNOJÓWKE W RÓW I KONIEC A RZECZYWISTOSC JEST INNA , NIKT ROZSĄDNY TAK NIE ROBI . ODCZEP SIĘ OD ROLNICTWA RAZEM Z PANIA SYLWIĄ PSEUDOEKOLOGAMI I ETC . ŻEGNAM PANA
   • Sąsiad krowiarza 2021-11-09 17:14:21
    Rolnik 60 Sam potwierdzasz że z inteligentymi ludzimi nie potrafisz rozmawiać. Napisz to sobie tymi drukowanymi literami na czole.
  • Krowiarz 2021-11-05 16:30:01
   Oczywiście że tak przejdźmy wszyscy na ZUS ale chciał bym by wówczas moja stawka była taka jak praca w zusie czyli uregulowana prawnie najniższa stawka pkreslona ustaowow . A nie że pracuje 12godzin dziennie i odemnie zależy 90%10 to pogoda która potrafi zrujnowac plon który miał dać pasze dla bydła. Wystarczy by płody produkowane przez rolników miały faktyczna wartość a nie sztucznie zaniżana wówczas mogę płacić ZUS i co tam jeszcze brak. I tak dodatkowo opłacam składkę emerytalna bo za 990zl miesięcznie w przyszłości nie starczy na pieczywo i wodę. Płace podatek rolny składkę krus od nieruchomości inwestuje płacą dalej VAT jestem.na ryczałcie daje ludziom pracę w sposób pośredni kupując x produktów do gospodarstwa. A więc prowadzę własną firmę ilu ludzi jest wstanie prowadzić firmę samemu? Może to sąsiedzie potrafisz a ilu innych sąsiadów wytyka tylko mi KRUS a sami idą do Kowalskiego do pracy pracują 8 godzin mają 2 przerwy regularne godziny pracy wszystkie bonusy i przecież ZUS płaci za nich pracownik. Ilu sąsiadów samych się rozlicza z ZUS i płaci wszystkie podatki ułamek bo większość to zwykli pracownicy którzy nie ogarniają kasy bezobsługowej.
 • Maciej 2021-11-04 14:05:29
  Ja zaczepiam po niedzili gnojarke i rozwoże wszystko co mam bo saletra raczej nie stanieje...
 • Michał 2021-11-04 10:57:07
  Ale pryzmowac można na polu
  • Arek 2021-11-04 11:52:37
   Owszem gnojowice można pryzmować na polu, w ilości ok 50000tyś litrów na hektar wtedy zboże powinno być piękne w obfite plony
 • Arek 2021-11-04 09:36:59
  Ja leje gnojowice nawet i na rzepak zboża ozime i jare w duszy mam te przepisy
  • Lewar 2021-11-04 14:34:20
   Sam sobie pętlę na szyję zakładasz, dlatego też urzędnik Żyje z twojej głupoty, próbki zrób ziemi może po 3 pokoleniach Wywalania gnoju możesz ze 3 sezony odpocząć, ale na To trzba mieć więcej niż kurs na chłopa w szkole pod kalnem
   • P 2021-11-05 06:26:52
    I odzywa się ten co może w Macu pracuje po magisterce. Teraz na wsi trzeba mieć większe wykształcenie niż wam się wydaje. Niech każdy zajmie się swoim życiem i tym co potrafi najlepiej. Nie widzę sensu wpieprzać się w życie rolnika jak nie ma się o tym bladego pojęcia.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.92.28.52
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.