PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Świadczenie pielęgnacyjne dla rolnika raz jeszcze

Świadczenie pielęgnacyjne dla rolnika raz jeszcze

Rolnik jest uprawniony do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego – informuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.



Czy rolnik jest uprawniony do świadczenia pielęgnacyjnego?

Zapowiadano jednoznaczne określenie w przepisach sytuacji rolników.

Zapytaliśmy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, jaki jest aktualny stan sprawy. Przepisy się nie zmieniły, ale świadczenie przysługuje – wynika z udzielonej odpowiedzi.

Oto udzielona odpowiedź:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 1456), świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:

1) matce albo ojcu,

2) opiekunowi faktycznemu dziecka,

3) osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,

4) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności– jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełno­sprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

        Od 1 stycznia 2013 r., zgodnie z art. 17 ust. 1b ww. ustawy, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała:

1) nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub

2) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

         Zgodnie z art. 3 pkt 22 ww. ustawy, zawierającym definicję zatrudnienia i innej pracy zarobkowej w rozumieniu tej ustawy, osoba będąca rolnikiem pracująca w gospodarstwie rolnym, nie jest osobą zatrudnioną lub wykonującą inną pracę zarobkową w rozumieniu ww. definicji.

        Oznacza to, że rolnik, który nie wykonuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej zdefiniowanej w ww. art. 3 pkt 22, niezależnie od wielkości gospodarstwa rolnego, może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, gdyż spełnia warunek zawarty w art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, tj. warunek bycia osobą, która w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, nie podejmuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej jednoznacznie zdefiniowanego w ww. art. 3 pkt 22 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych są w tym zakresie niezmienne od  1 maja 2004 r. tj. od dnia wejścia w życie ww. ustawy.

        Należy podkreślić, że organy administracji publicznej realizujące świadczenia rodzinne, w tym świadczenie pielęgnacyjne, zgodnie z zasadą legalizmu wyrażoną w art. 6 Kodeksu postępowania administracyjnego, zobowiązane są działać na podstawie przepisów prawa – w opisanym przypadku na podstawie przytoczonych wyżej, bezwzględnie obowiązujących przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych, a nie kierować się rozstrzygnięciem sądu administracyjnego czy też samorządowego kolegium odwoławczego wydanym w indywidualnej sprawie i tylko w tej sprawie wiążącym.

        Indywidualne rozstrzygnięcia sądów administracyjnych nie są źródłami powszechnie obowiązującego prawa, gdyż zgodnie z art. 87 pkt 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia.

        Niezależnie od powyższych zapisów ustawowych, Naczelny Sąd Administracyjny, w wiążącej dla sądów administracyjnych uchwale z dnia 11 grudnia 2012 r. (sygn. akt. I OPS 5/12), dokonał odmiennej wykładni przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych i stwierdził, że prowadzenie gospodarstwa rolnego, pomimo że nie mieści się w definicji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej zawartej w art. 3 pkt 22 ww. ustawy, jest równoznacznie z prowadzeniem działalności i wykonywaniem pracy w tym gospodarstwie.

W konsekwencji, zdaniem NSA, okoliczność ta przesądza, że rolnikowi nie przysługuje świadczenia pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

        Na skutek ww. uchwały, nawet pomimo tego, że nie ma ona mocy wiążącej w stosunku do gminnych organów właściwych realizujących świadczenia rodzinne, wiele z nich odmawia obecnie rolnikom przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, pomimo że przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych, niezmienne w tym zakresie od 1 maja 2004 r. tj., od dnia wejścia w życie ustawy, umożliwiają rolnikom pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego.

        Prowadzi to do sytuacji, że w jednej gminie świadczenie pielęgnacyjne rolnikowi przysługuje, a w innej rolnik znajdujący się w identycznej sytuacji świadczenia nie otrzyma, gdyż gmina ta, sprzecznie z zasadą legalizmu wyrażoną art. 6 Kpa, kieruje się uchwałą NSA, pomimo iż uchwała ta nie jest wiążąca dla gminy ani nie ma charakteru wiążącej wykładni przepisów prawa.

        Zważywszy na ww. okoliczności, w szczególności stanowisko NSA wyrażone w ww. uchwale, powodujące rozbieżnymi rozstrzygnięciami gmin w tym zakresie, dnia 3 kwietnia 2013 r. do Sejmu RP wpłynął projekt Klubu Parlamentarnego PSL ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (druk sejmowy nr 1443), zakładający, że w ustawie o świadczeniach rodzinnych wprost zostanie wskazane, że zaprzestanie pracy w gospodarstwie rolnym potwierdzone odpowiednim oświadczeniem rolnika, stanowić będzie podstawę do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Organem właściwym do udzielenia informacji o stanie prac nad ww. projektem jest Sejm RP.

        Niezależnie od powyższego, jednoznaczny zapis, że rolnik może ubiegać się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego zawarty jest również w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt ten jest obecnie na etapie konsultacji zewnętrznych, a jego ostateczny kształt i termin wejścia w życie uzależniony jest od dalszego przebiegu wieloetapowego procesu legislacyjnego (tekst projektu zamieszczony jest w Biuletynie Informacji Publicznej MPiPS).



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

  • Jaś 2014-03-31 15:07:08
    http://www.farmer.pl/prawo/przepisy-i-regulacje/co-z-rolnikami-majacymi-niepelnosprawne-dzieci,49957.html
    do: Matka - skontaktuj się z Farmerem, może zdziałacie coś razem z matką opisaną w tym tekście
  • matka 2014-03-31 12:04:58
    Jestem matką niepełnosprawnej od urodzenia córki lat 12.Od 1 .07.13 r. zabrano mi świadczenie pielęgnacyjne.Odwołanie w SA .Wszędzie pisze , że należy się świadczenie a GOPS nie przyznaje.SKO w odpowiedzi na odwołanie napisali , że praca w gosp. rolnym nie jest pracą i co mam dalej robić?Córka ma wodogłowie ,epilepsje , nie siedzi sama , nie chodzi--cały czas trzeba przy nie być i ja mam jeszcze pracować w gospodarstwie?
  • Teresa swietokrzyskie 2014-03-28 20:01:02
    Wszystko ladnie i piknie,ale...
    Ja opiekuje się mama,ma 88 lat i z jej renty musze oplacic swiatlo(200/mc),opal(3t wegla=2,500/sezon) 250zl/mc średnio zostawiam w aptece,musze tez zaplacic moj KRUS 375/kwartal,bo musze i koniec przecież nie mogę pracować,ani prowadzic gospodarstwa,bo mama wymaga opieki 24/dobe i co dwie godziny musze ja przewracać z boku na bok,zeby odleżyn nie dostala,zeby zalatwic jakies sprawy to musze się w dwóch godzinach zmiescic,ale urzedniki tego nie rozumieją,widza tylko paragrafy,a nie człowieka,a w sadzie to sprawiedliwości nie ma co szukac i jak tu zyc,jak miałam te 520/mc to przynajmniej krus sobie oplacilam i na opiekunke na pare godzin miałam,a od lipca ub.roku bida i powiedzcie kochani podobni mnie,jak zyc,a co po śmierci mamy???w ciągu miesiąca nie reaktywuje gospodarstwa,ani nie znajde pracy,zostane bez grosza,bez swiatla ,bez jedzenia,bez niczego,czy ktoś pomyslal o nas opiekunach w tym kontekście tez?
  • Też rolniczka 2014-02-20 12:32:30
    Do matki : Złóż wniosek, a pani z MOPSu niech się douczy. W razie odmowy odwołuj się dalej. Należy się jeżeli niepełnosprawność córki powstała do 18 roku życia.

  • Sąsiad 2014-02-02 20:21:55
    Do Rafała - (...) sam se wsadź w pusty łeb, może coś tam zadzwoni, albo chociaż zachlupoce. Nic dziwnego,żeś przegrał, jak tak powolutku kumasz, (...). Idioci spraw nie wygrywają.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.84.132.40
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.