PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Swobodny obrót ziemią do 5 ha?

Swobodny obrót ziemią do 5 ha?
Czy trzeba ułatwić obrót ziemią? fot. Albrecht Fietz z Pixabay

KO chce zmian ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego – proponuje swobodne nabywanie nieruchomości rolnych o powierzchni do 5 ha, bez prawa pierwokupu czy wykupu takiego areału dla KOWR.Grupa posłów KO – reprezentowana przez Kazimierza Plocke – złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, który „dotyczy ograniczenia katalogu osób prawnych wyłączonych ze stosowania przepisów ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa”, jak definiuje go sejmowy opis.

Autorzy projektu wyszli z założenia, że dotychczasowe uregulowanie nie spełnia celu, jakim miało być utrudnienie sprzedaży ziemi cudzoziemcom i zahamowanie wzrostu cen ziemi.

Chcą wprowadzenia kilku istotnych zmian.

Proponują zmianę definicji „nieruchomości rolnej” – dotychczas była to nieruchomość „w rozumieniu Kodeksu cywilnego, z wyłączeniem nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne lub które na podstawie ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu zostały przeznaczone na cele pozarolnicze”. Obecna definicja to: nieruchomość „w rozumieniu Kodeksu cywilnego, z wyłączeniem nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne”.

Chcą wykreślenia zapisu pozwalającego nabywać ziemię osobom prawnym, „działającym na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania” – w uzasadnieniu podano, że ograniczenie katalogu osób prawnych wyłączonych ze stosowania przepisów u.k.u.r. „w sposób zasadniczy zmniejszy pole do działań spekulacyjnych na rynku nieruchomości rolnych”.

Posłowie chcą też, aby ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego nie była stosowana do nieruchomości rolnych o powierzchni do 5 ha (obecnie 0,3 ha).

Wykreśleniu miałby również ulec przepis zwalniający z niektórych wymogów ustawy (tj. pozwalających na nabycie ziemi tylko przez rolnika i do 300 ha) nabycie ziemi o powierzchni mniejszej niż 1 ha.

A co zamiast tych zapisów? Posłowie spodziewają się najwyraźniej ożywienia budowlanego. Jak podają w uzasadnieniu projektu, „Wg aktualnych przepisów, dla nieruchomości o pow. od 0,3 ha do 1 ha nie trzeba wprawdzie uzyskiwać zgody na nabycie, stosuje się jednak prawo pierwokupu (wykupu) Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Oddziały terenowe KOWR zasypywane są aktami notarialnymi (głównie warunkowymi umowami sprzedaży) dotyczącymi takich nieruchomości. Załatwianie tego typu spraw to marnotrawstwo sił i środków. Jakie bowiem cele ustawy można zrealizować poprzez ewentualne nabycie małych powierzchni? Wydaje się zasadne zrównanie powierzchni do której nie trzeba uzyskiwać zgody KOWR na nabycie - z powierzchnią, od której Skarb Państwa reprezentowany przez KOWR ma prawo pierwokupu (wykupu). Takie rozwiązanie oznaczałoby realne i pełne ułatwienie obrotu dla obywateli.”

Kolejna zmiana dotyczy definicji rolnika i konieczności zamieszkiwania przez okres 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego – teraz obowiązywałby tylko wymóg osobistego prowadzenia gospodarstwa przez okres 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wchodzi w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego. Pełna proponowana definicja rolnika indywidualnego to: „Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat prowadzącą osobiście gospodarstwo rolne w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego".

W uzasadnieniu podano, że „Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwi proces tworzenia gospodarstw rolnych przez osoby, które nie zamieszkują na terenie gminy w której znajdują się nieruchomości wchodzące w skład tworzonego gospodarstwa rolnego. W dobie nowoczesnych rozwiązań technicznych i komunikacyjnych uzależnianie możliwości tworzenia gospodarstwa rolnego od miejsca zamieszkania jego właściciela wnioskodawcy uważają za sztuczne, zbędne i nieracjonalne ograniczenie swobody przepływu ludzi i kapitału.”

Zwróćmy uwagę, że projekt nie zmienia innych ustaw i nie ujednolica stosowanych także w innych uregulowaniach pojęć dotyczących rolnictwa - w szczególności związanych z posiadaniem ziemi o areale powyżej 1 ha.

Np. ubezpieczeniu w KRUS z mocy ustawy „podlega rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny” – a przez rolnika „rozumie się pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia”. Natomiast jednolita płatność obszarowa nie przysługuje rolnikom, jeżeli kwalifikujący się obszar ich gospodarstwa rolnego, w odniesieniu do którego złożą wniosek o przyznanie płatności, wynosi mniej niż 1 ha.

Rząd i minister rolnictwa Grzegorz Puda (a także podczas kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda) zapowiadali kompleksowe uregulowanie spraw rolnych w ustawie o gospodarstwach rodzinnych. Problem ma być podjęty w ramach „Polskiego ładu”.

Czytaj też:

Czy „Zielony Ład” można przemalować na biało-czerwono?

Projekt KO w załączniku.Podobał się artykuł? Podziel się!

PLIKI

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (54)

 • brzoza 2021-06-13 22:55:43
  Wycie psów nie zaćmi księżyca. lepiej niech rządzą nawiedzeni niż złodzieje. A najgorzej jak zdrajcy z brukseli.
  • mnemonic222 2021-06-13 23:20:15
   Tobie zaćmiło umysł, dlatego jesteś taki nawiedzony...
 • Przecież ten suweren spod kruchty do tego niedopuści 2021-06-12 19:21:11
  Przecież ten suweren spod kruchty do tego nie dopuści aby odzyskał prawo władania swoim majątkiem , ten suweren musi mieć nad sobą bata i musi mieć o co się modlić do władzy . A poza tym ; każdej bidzie wydaje się , że sąsiad ma mu sprzedać własność za półdarmo.
  • kabotyński (b.prymitywny) teatr 2021-06-13 10:11:10
   Ten Nowy ład i ta cała dyskusja to kabotyński (b.prymitywny) teatr. O czym Oni pier...ą, wymyslają jakieś urojeniowe teorie typu : rolnikowi trzeba dać ..... No Qrwa; cała dyskusja na Farmerze - na okrągło- pokazuje co rolnikowi jest niezbędne : - likwidacja ograniczeń władzy urzędników m.in. z KOWR, -przestrzegania prawa w zakresie kontraktacji i płatności, - stabilizacji cen nawozów i napędu (co mi daje dopłata jak musze zapłacicć przed żniwami złotówkę drożej) , a nie ich wzrostu kiedy idę w pole - scalanie i wymiana gruntów, - likwidacja odległości od wiatraka 10 ha. Wójt wydał zgodena wiatrak i żaden włascicel nie może nic wybudować na odległość 1,5 km To są problemy dla premiera , a nie pierd...nie o potrzebie sprzedaży w zagrodzie . Kto ma czekać na tego kupca po 10 k ziemniaków albo po kwaterkę masłą ? No kto ?
 • brzoza 2021-06-10 07:45:47
  ©Kancelaria Sejmu s. 13/31 09.02.2021 Art. 2b. 1. Nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, przez okres co najmniej 5 lat osobiście. 2. W okresie, o którym mowa w ust. 1, nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom. 4. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do nieruchomości rolnej: 1) zbywanej lub oddawanej w posiadanie: a) osobie bliskiej, Myślicie że przepisów nie stosuje się do syna nie KOWR żąda by dziecko przez 5 lat prowadziło gospodarstwo powołując się na ten zapis .
 • brzoza 2021-06-08 08:33:11
  Chodzi o fotowoltaikę kto ma władze w gminie ten wydaje decyzje , masz dobrą ziemie masz pieniądze z fotowoltaiki , i wiesz którą ziemię w jakim momencie kupić . Jak kupisz bez UKUR możesz budować . A teraz przez PIS zarobić może tylko rolnik który ma siać i orać a nie zarabiać na foto. Z drugiej strony jak za 30 lat lub szybciej rolnik zostanie z podatkiem od ha 9,5 tysiąca to i tak będzie się modlił żeby tą ziemię kupili jak padnie fotowoltaika.
 • T9 2021-06-08 05:16:57
  Przepisy przepismi. Natomiast co do cen ziemi wielu się tu bulwersuje. Napisze wam tak. Nie czekajcie na cud , ziemia o ile będzie drożec to i tak nie nadąży za szalejacymi cenami i w rezultacie to wasze złoto z roku na rok warta coraz mniej. Większość sprzedajacych ziemię przeznacza pieniążki na remonty wlasnych zawalajacych sie domów bądź kupuje dzieciakom mieszkania w miescie. Powody różne bo covid, bo juz się trzecie pokolenie w chacie nie miesci , bo brak perspektyw na wsi. Porownajcie jak wzrosły ceny budowlanki a jak ziemi. Tak będzie ze wszystkim. Kiedy do wszystkich to dotrze ziemi będzie dużo i jeszcze taniej. Ja juz w tym roku 3 razy kupowałem. Wszyscy dają dzieciom kasę tylko pytanie co te dzieci sprzedadzą żeby dac swoim dzieciom :)
  • Byczek 2021-06-08 09:03:34
   Ja nawet kupiłem ziemię od faceta który za te pieniądze kupił córce mieszkanie w Anglii
  • Emilijann 2021-06-08 14:55:09
   Jak się ma 5ha to lepiej sprzedać po co się męczyć
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.249.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.