Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz niektórych innych ustaw został złożony we wtorek w Sejmie. Dotyczy on uporządkowania regulacji prawnych związanych ze zwalczaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń, w tym prowadzenia odstrzałów sanitarnych dzików, zapobiegania ASF oraz łagodzenia jego skutków w stosunku do rolników ale i zwierząt.

Tracz poinformowała, że obywatelski zespół przygotował zmiany naprawiające sytuację po ustawie, którą przygotował były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. W jej ocenie projekt, zakładający przede wszystkim odstrzał dzików, okazał się totalną porażką rządu.

Posłanka podała, że w 2019 r. było 48 ognisk ASF u świń, 2477 przypadków u dzików. W 2020 r. - już po wprowadzeniu ustawy - 103 ogniska u świń i 3934 przypadki u dzików, zwiększył się też zasięg terytorialny - pomór najpierw był na ścianie wschodniej, obecnie po przejściu przez całą Polskę jest w woj. lubuskim i przechodzi do Niemiec.

Jak mówiła Tracz, według statystyk na odstrzelonych 84,5 tys. dzików, 458 miało ASF, czyli tylko 0,5 proc. miało chorobę, tymczasem wśród padłych stwierdzono 2,5 tys. przypadków ASF.

Z łącznej puli 133 mln zł na nieefektywny - zdaniem Tracz - odstrzał wydano 82 mln zł, gdy na skuteczny nadzór bierny, czyli wyszukiwanie padłych dzików, tylko 2,5 mln zł.

Przypomniała, że od początku opozycja, eksperci, organizacje pozarządowe były przeciwne odstrzałom dzików.

- Dziś ustawą naprawczą chcemy pokazać systemowe rozwiązania, jak walczyć z wirusem ASF. Chcemy przestawić środki finansowe na nadzór bierny i bioasekurację, odstrzał sanitarny tylko w koniecznych sytuacjach oraz rozróżnienie odstrzału od polowań dla rozrywki i lepsze wsparcie bioasekuracji dla małych gospodarstw - tłumaczyła.

Posłanka liczy na bardzo szybką debatę nad tym projektem w komisji rolnictwa i że nie trafi on do "zamrażarki" u marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

ASF występuje w Polsce od 2014 r., kiedy wykryto tylko jedno ognisko tej choroby w woj lubuskim. W 2020 r. stwierdzono aż 104 ogniska. Choroba rozprzestrzeniła się na teren 10 województw. 70 proc. ognisk ASF występuje w Polsce w stadach do 50 sztuk.