Już 20 marca, podczas obrad sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zajmującej się pierwszym czytaniem poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz o zmianie ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych (chodziło o umożliwienie działalności kołom gospodyń wiejskich, obecnie wraz z kółkami rolniczymi praktycznie pozbawionym możliwości funkcjonowania) wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski deklarował ukończenie do końca miesiąca rządowego projektu zmian w tym zakresie.

- Zostałem zobligowany, żeby do końca bieżącego miesiąca przygotować projekt rządowy. Taki projekt zostanie przygotowany – powiedział i zapewnił o zamiarze współdziałania z posłami w dalszej pracy nad projektem: - Oczywiście w ramach prac parlamentarnych – czy w podkomisji, czy nad projektem – ze swojej strony obiecuję rzetelną współpracę.

Tymczasem minął marzec – a projektu nie ma.

11 kwietnia natomiast sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zebrała się, aby rozpatrzyć informację ministra rolnictwa i rozwoju wsi na temat potrzeb i kierunków zmian ustawy o izbach rolniczych.

Więcej: Czy zmieni się pozycja reprezentacji rolników?

I tym razem wiceminister Romanowski obiecywał:

- Tak jak wspominałem wcześniej na innym posiedzeniu dotyczącym zupełnie innej sprawy, oczywiście to strona rządowa przygotowuje nowelizację. Nie ukrywam, że jutro odbędzie się ostateczna konferencja uzgodnieniowa, dotycząca właśnie ustawy o izbach rolniczych, gdzie będzie nakreślona nasza wizja jako resortu rolnictwa. Mówiąc szczerze, dzisiejsze posiedzenie Komisji powinno bardziej posłużyć temu, aby wysłuchać strony społecznej. Być może pojawią się jeszcze jakieś dodatkowe pomysły, które warto byłoby wykorzystać w ramach prac nad projektem rządowym, który za chwilę zostanie przesłany do uzgodnień międzyresortowych i przedłożony stronie społecznej. Być może zgłoszone pomysły mogłyby zostać zrealizowane.

Czy pomysły zostały wykorzystane? Nie wiadomo, gdyż i tym razem wizja ministerstwa nie zdołała się zmaterializować. A sejmowa komisja uwierzyła w zapewnienia ministerstwa i od razu 11 kwietnia powołała Podkomisję nadzwyczajną do spraw zmiany ustawy o izbach rolniczych.

„Projekt ustawy wprowadzający zmiany do ustawy o izbach rolniczych  zostanie wkrótce skierowany do konsultacji publicznych i w tym samym czasie opublikowany w BIP” – zapewniło „Farmera” Biuro Prasowe MRiRW 12 kwietnia. I do dziś to „wkrótce” nie nastąpiło.

Tymczasem poseł Jarosław Sachajko, przewodniczący KRiRW, najwyraźniej zwątpił w możliwość przygotowania przez rząd zapowiadanych projektów. Wczoraj rozesłał do związków i organizacji rolniczych i branżowych zaproszenie do wspólnej pracy nad projektem ustawy o izbach rolniczych (pismo w załączniku).

- Wychodząc naprzeciw obietnicy ministerstwa, że w ciągu miesiąca przygotuje projekt, skieruje ustawę do publicznych konsultacji, niezależnie od tego Podkomisja nadzwyczajna do zmiany ustawy o izbach rolniczych skierowała pismo do organizacji związkowych, branżowych, gmin wiejskich, powiatów oraz izb rolniczych – mówi poseł. - Chciałbym poznać propozycje zmian w ordynacji wyborczej do izb rolniczych, a także dotyczące kompetencji izb i zasad budowania reprezentacji rolników wobec innych grup społecznych i władz publicznych.

Założenia projektu ustawy o izbach, przedstawione przez ministerstwo, opierają się nadal na finansowaniu izb z 2 proc. podatku rolnego.

Więcej: Ministerstwo Rolnictwa chce zreformować izby rolnicze

– Będę się dalej upierał, że 1 proc. podatku upodmiotowiłby rolników i zdopingowałby izby – mówi poseł Jarosław Sachajko. - Skoro mieszkańcy miast mogą decydować, co zrobią ze swoim podatkiem, to dlaczego rolnicy nie decydują o 1 proc. swojego podatku? Rolnik patrzyłby wtedy, na co są wydawane jego pieniądze, a izby i związki zabiegałyby o środki na działanie.

Poseł Jarosław Sachajko w marcu przesłał do gmin pismo wzywające do czasowego wstrzymania przekazywania podatku izbom. Sprawa – na wniosek prezesa KRIR - trafiła do Komisji Etyki Poselskiej, ale ta 20 marca zdecydowała o niepodejmowaniu inicjatywy rozpatrzenia wniosku, traktując sprawę jako polityczną, a nie etyczną.

W skład Podkomisji nadzwyczajnej do spraw zmiany ustawy o izbach rolniczych weszli posłowie:

Ajchler Zbigniew   /PO/

Ardanowski Jan Krzysztof   /PiS/  -  przewodniczący

Dolata Zbigniew   /PiS/

Duda Jan   /PiS/

Gołojuch Kazimierz   /PiS/

Hennig-Kloska Paulina   /N/

Maliszewski Mirosław   /PSL-UED/

Telus Robert   /PiS/.