PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

W ciągu 2-3 tygodni nowy projekt PiS ws. "piątki dla zwierząt"

W ciągu 2-3 tygodni nowy projekt PiS ws. "piątki dla zwierząt" Fot. Shutterstock

Prawo i Sprawiedliwość prowadzi prace nad nową wersją "piątki dla zwierząt"; nowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt ma ujrzeć światło dzienne w ciągu 2-3 tygodni - twierdzą źródła we władzach PiS.Tzw. "piątka dla zwierząt", czyli pięć propozycji dotyczących ochrony zwierząt zaprezentował na początku września prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef Forum Młodych PiS Michał Moskal. Wśród tych propozycji znalazły się m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, utworzenie rady ds. zwierząt przy ministerstwie rolnictwa.

Nowela została uchwalona przez Sejm oraz przeszła etap prac w Senacie. We wtorek na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, miały być rozpatrywane poprawki Senatu, jednak posiedzenie komisji zostało odwołane. Według szefa komisji, posła PiS Roberta Telusa "rząd nie wypracował opinii" do noweli, stąd odwołanie posiedzenia. Później rzeczniczka PiS Anita Czerwińska zadeklarowała na Twitterze, że stanowisko PiS w kwestii ochrony zwierząt jest niezmienne, a partia nie wycofuje się z tzw. "piątki dla zwierząt".

Rzecznik rządu Piotr Müller w czwartek poinformował, że rozważane jest złożenie nowego projektu noweli ustawy o ochronie zwierząt. Dodał, że ewentualny nowy projekt zawierałby cześć przyjętych w Senacie poprawek do noweli, nad którą parlament pracował od września.

Według informacji PAP, nowa wersja projektu ma być gotowa w ciągu 2-3 tygodni. - Tak jak mówiła rzeczniczka (PiS) nie wycofujemy się z "piątki dla zwierząt". W tej chwili trwają prace nad nową wersją tego projektu. Zostanie on przedstawiony prawdopodobnie w ciągu 2-3 tygodni - powiedział jeden z polityków PiS z otoczenia szefa partii.

Inny z polityków partii rządzącej dodał, że ustawa, która wróciła z Senatu, pod względem legislacyjnym, byłaby trudna do przegłosowania w Sejmie. - Prawdopodobnie musielibyśmy w niedługim czasie wnosić kolejną nowelizacje przepisów, stąd pomysł, aby "zamrozić" tę wersję "piątki" i wnieść nowy projekt - mówił polityk.

Müller pytany w czwartek w TVP1 o plany dotyczące noweli ustawy o ochronie zwierząt, poinformował, że rozważane jest, aby "uporządkować ją w całości"; chodzi o to, by "nie była ona częściowo przyjęta w Sejmie, później częściowo łatana w Senacie" - podkreślił. "Faktyczne, rozważana jest sytuacja, w której od nowa ten projekt zostanie złożony, ale z poprawkami, które zostały uwzględnione" - przyznał. Wśród tych poprawek wymienił odrzucenie możliwości wejścia przedstawicieli organizacji pozarządowych na teren gospodarstwa bez przedstawiciela weterynarii oraz możliwość dokonywania uboju rytualnego drobiu.

Senat 14 października zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra, wprowadza ograniczenia uboju rytualnego i zabrania wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych. Wśród przyjętych poprawek jest wyłączenie z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego uboju drobiu - co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dot. uboju rytualnego.

Przeciwko nowelizacji, uchwalonej z inicjatywy PiS, wielokrotnie protestowały środowiska rolnicze, m.in. przedstawiciele Agrounii; domagano się odrzucenia noweli.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (45)

 • Obserwator 2020-11-02 20:38:02
  Towarzysz @O! Znowu w akcji. Zaczerpnął nowych informacji z TVPIS i znowu szaleje. Śmiać mi się chce jak słyszę to "Wy" "chcecie" itd Chyba trochę nie ten adres z tymi żalami o Kościoły. Nie widziałem żadnego rolnika by atakował kościoły. Towarzyszu @O! "Wyjdźcie" na ulicę i tam róbcie swoje agitację. Czy Towarzysz zrozumiał?
  • O! 2020-11-02 20:56:25
   Spójrz w lusterko a ujrzysz towarzysza, bo ja ci nie towarzysz. Poczytaj uważnie o czym dyskusja, a jeśli dla ciebie za trudna to tylko obserwuj. Kościół ci się z PZPRem pomylił, bo zapomniałeś jak kościół na pierwszej linii z komuną walczył, więc teraz plwasz na niego.
   • Obserwator 2020-11-02 21:10:47
    Towarzyszu @O! Nie pluwam na Kościół naucz się czytać ze zrozumieniem. Będę miał Cię na oku Towarzyszu @O! 🧐
   • O! 2020-11-02 21:17:54
    I co, zadenuncjujesz mnie do Po, PIS,czy do kota? Już zaczynam się bać!
   • Obserwator 2020-11-02 22:04:48
    Do Kończynek Towarzyszu 🧐
   • O! 2020-11-03 07:56:16
    A możesz mi wyjaśnić kto to ta "kończynka", bo nie wiem kogo mam się bać? Nie znam twoich znajomych
 • Krzysztof Jośko 2020-11-02 18:49:12
  Przez TRZY TYGODNIE ?????? Nawet nie zdążą się zebrać by uzgodnić wysokość diet za "posiedzenia" a kiedy zapytają ROLNIKÓW ?? bo przygłupy z "otwartch klatek" dawno wzięli KASĘ od niemca za to by zabronić hodowli zwierząt futerkowych , .............Paranoja , tak objawia się STAROKAWALERSTWO, prezesa , załatwił sobie "nawiedzonego" na twarz (durną) tej ustawy , a sam chowa się w chałupie z swoim .... kotem. Ale to łabędzi śpiew PiSiorów, przyjdą starzy/nowi i będą znowu sprzedawać Polskę (może uda się im sprzedać PL LOT? i koncesje na wydobycie miedzi , .... złota, oraz ropy i gazu ??!!!!) Ech !!!!!!!!
 • Do O ! 2020-10-31 23:27:53
  "Drogi praktykujący katoliku, zależy Ci na swoim kościele, utrzymuj go sam. Dbaj o niego, leniu. On zależy od Ciebie. Ja, ani Państwo, w mojej wymarzonej Polsce nie będziemy robić tej roboty za Ciebie
  • O! 2020-11-02 19:49:29
   Ależ zgadzam się z tobą całkowicie , bo kościół należy do wiernych. Jeżeli mam pretensją do sąsiada, a on jedzie z tobą twoim samochodem, to mogę zniszczyć odrapać i pomalować twój samochód? A może powinienem poczekać aż wysiądzie i dać mu w nos, a nie niszczyć twoją a nie jego własność?
 • Rolnik 2020-10-31 20:20:17
  To wszystko przez PSL oni tak jątrzą i namawiają kobiety do strajku. Ten Kosiniak - Kamysz to idzie pierwszy w protescie z kosą a w kieszeni ma kamienie.
 • O 2020-10-31 19:13:05
  Wszystkim mądralom chciałbym powiedzieć! Kościół należy do parafian, nie do księdza, a więc wara protestującym od kościoła! Ksiądz tylko zarządza majątkiem parafian i przewodniczy w modłach. Macie pretensje i zarzuty do konkretnego księdza, to se jego malujcie a od własności parafian wara! Spróbujcie pomalować meczet to zobaczycie! Twierdzicie, że nie ma demokracji, a to demokracja właśnie pozwala wam strajkować i protestować. Zasady demokracji mówią, że rządzi większość uzyskana w wyborach, choćby jednym głosem, a nie głosujący nie mają nic do gadania. W demokracji jedynym możliwym sposobem zmiany władzy są wybory. Ani PIS, ani PO nie są z mojej bajki. Jedni do spółki z PSL okradli nas z OFE , oszczędności,przemysłu,ziemi, handlu, banków i sprzedali za złotówkę (plus łapówkę) Niemcom, a drudzy odbierają wolność wywyższając zwierzęta, likwidując rolnictwo sprzedając resztki kraju Żydom w jankeskim mundurku. Ciekawe na kogo teraz zagłosujemy, bo wybór niewielki
  • Myśl , jeszcze raz : myśl 2020-10-31 19:28:42
   Ty jesteś głupi czy tylko udajesz frajera ? Sądzisz , że chodzi o cegły w kościelnych murach ? To jest bunt przeciwko "dziadersom" i "tłustym kotom" czyli sojuszowi hierarchów kościelnych z politykami , w sytuacji , w której obie strony tego układu rolują swoich wyznawców jak ostatnich frajerów . I ty do nich - tych rolowanych - należysz. Od 30 lat , ta sama grupa polityków i hierarchów bogaci się używając takich durnych do utrwalania swojej polityki.
   • O! 2020-10-31 19:45:44
    Agresja w tobie aż kipi, czyżby fakty cię porażały. To ty się czujesz dymany w żyć, tylko nie orientujesz się przez kogo. Nikt ci nie nakazuje chodzić do kościoła, ani wierzyć w cokolwiek, ale nie możesz zabraniać innym, nawet "dziadersom", którym też kiedyś zostaniesz. Przeczytaj mój koment. i sam zacznij myśleć, bo tam napisałem, że i rządy POPSL i PIS jednakowo rujnują Naród. Mniej agresji, więcej rozsądku!
  • baca56 2020-11-01 12:59:52
   @O generalnie zgoda - mam uwagi tylko do: "Twierdzicie, że nie ma demokracji, a to demokracja właśnie pozwala wam strajkować i protestować. Zasady demokracji mówią, że rządzi większość uzyskana w wyborach, choćby jednym głosem". Zasady demokracji mówią także o poszanowaniu podstawowych praw mniejszości, mówią o posłuszeństwie rządzących zasadom, Konstytucji, instytucjom demokratycznym (jak np. trójpodział władzy), dobrym obyczajom. PIS co prawda "wygrał wybory jednym głosem" ale całą resztę demokracji konsekwentnie rozmontowuje od lat, kierując się w stronę dyktatury. Moim zdaniem resztki mandatu utracił wyganiając na ulice setki tysięcy ludzi w czasie szalejącej pandemii. Z demokratycznego punktu widzenia ta władza jest już NIELEGALNA, pomimo iż nie przegrała wyborów. W takiej sytuacji naszym demokratycznym obowiązkiem staje się OBYWATELSKIE NIEPOSŁUSZEŃSTWO.
   • O! 2020-11-02 19:36:21
    @Baco, nie jestem zwolennikiem, ani wyborcą PIS, ale czytam Konstytucję i nie znalazłem nigdzie wzmianki, że władza może być nielegalna mimo, że nie przegrała wyborów, ale nie podoba się opozycji. Nie znam opozycji, która jest odsunięta od władzy i jej się to podoba. Mnie się też nie podoba, ale szanuję konstytucję. " Z demokratycznego punktu widzenia ta władza jest już NIELEGALNA, pomimo iż nie przegrała wyborów" -pokaż mi podstawę prawną tego stwierdzenia. Nie przekonują mnie obrońcy Konstytucji, którzy sani stwierdzają, że w niej zawarto ochronę życia poczętego (Rzepliński, Strzembosz), a potem protestują przeciwko temu, tak jak nie przekonuje mnie Wałęsa z koszulką "Konstytucja", Bo to on pierwszy zaczął ją łamać falandyzując prawo. PAMIĘTASZ??? Konstytucja mówi, że wszyscy wobec prawa są równi, a on udowodnił, że to nie dotyczy jego syna, który wjechał po pianemu w przystanek i pokaleczył ludzi. Wymyślono mu pomroczność jasną. Ja, lub ty siedzieli byśmy za to! Nie mówię, że w obronie syna nie zrobił bym tego samego, ale nie łaził bym potem z taką koszulką. Chcecie mieć aborcję-zmieńcie koślawą Konstytucję Kwaśniewskiego, chcecie delegalizować demokratycznie wybraną władzę w trakcie trwania kadencji- zapiszcie to w Konstytucji , bo inaczej to bezprawie i anarchia. Jeśli jedne zapisy można łamać - czemu innych nie? Pozdrawiam.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.216.79.60
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.