- W nowym okresie programowania nie będzie PROW – podał podczas dzisiejszych obrad sejmowej KRiRW wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. - Będzie tylko Krajowy Plan Strategiczny, i Krajowy Plan Strategiczny będzie zawierał zapisy, w szczególności, zgodnie z wytycznymi Komisji dotyczące, w jaki sposób kraj członkowski będzie chciał realizować cele ogóle i cele szczegółowe związane z I i II filarem, czyli w szczególności: płatności bezpośrednie, regulacje rynkowe i wszystkie instrumenty związane z dotychczasowym PROW-em. Kraj członkowski będzie miał większe możliwości wybierania instrumentów i narzędzi do realizacji Krajowego Planu Strategicznego.
Unia określiła cele ogólne i szczegółowe, które państwa mają realizować, według własnych koncepcji.
Więcej:
Dopłaty muszą być utrzymane, skoro jest wspólny rynek
Obecnie grupy robocze omawiają Krajowy Plan Strategiczny.
Jak podał wiceminister, „Zaproponowane przez KE szerokie typy operacji ukierunkowane na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich obejmują operacje związane ze zobowiązaniami środowiskowymi, klimatycznymi, wspieraniem obszarów z ograniczeniami naturalnymi i wynikającymi z wdrożenia wymogów obowiązkowych dyrektyw środowiskowych, modernizacją gospodarstw rolnych, wsparciem osób po raz pierwszy podejmujących działalność rolniczą, różnicowaniem dochodów w gospodarstwach rolnych, różnymi formami współpracy podmiotów działających w sektorze rolnym i na obszarach wiejskich, w tym kontynuowanie współpracy na rzecz wdrożenia innowacji, podejścia Leader oraz wsparcia dla nowoutworzonych grup producentów rolnych. Działaniami uzupełniającymi, które będą realizowane z EFRROW są operacje związane z zapewnieniem usług doradczych i transferu wiedzy do rolnictwa”.
Jak zaznaczono w przekazanej komisji informacji, proponowany obszar wsparcia nie obejmuje wszystkich dotychczasowych instrumentów wsparcia z obecnego PROW, przykładowo nie ma wsparcia do przetwórstwa rolno-spożywczego czy mikro i małych przedsiębiorstw na obszarach wiejskich.
Wiceminister stwierdził, że trwają na ten temat rozmowy w KE.
Rozwój obszarów wiejskich ma iść w parze z polityką spójności. Jak ocenił wiceminister, następuje przeniesienie odpowiedzialności na kraj.
Komentarze