W czerwcu br. Komisja Europejska przedstawiła nowe rozporządzenie, które zakłada zmniejszenie stosowania środków ochrony roślin o połowę do roku 2030. Polska - przynajmniej na szczeblu rządowym -sprzeciwia się tym przepisom.

Poza tym, wydaje się, że temat ten nie wzbudza na naszym krajowym podwórku większego zainteresowania, choć gra idzie tu o naprawdę wysoką stawkę, a nasz kraj może wiele na tym stracić.

Skąd to wiemy? To wynika z nieoficjalnych doniesień. Farmer.pl dotarł do informacji, które wskazują, że choć wciąż jest jeszcze możliwość zgłaszania uwag do omawianych przepisów - jak dotąd - bardzo niewiele głosów w tej sprawie popłynęło do Komisji Europejskiej z Polski! Opinie z innych krajów UE idą natomiast w setki!

Zatem piszcie - drodzy rolnicy!

Uwagi można zgłaszać w języku polskim poprzez formularz, który znajduje się na stronie Komisji Europejskiej.

Gdzie zgłaszać uwagi?

https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12413-Zrownowazone-stosowanie-pestycydow-zaktualizowane-przepisy-UE-_pl

pod przyciskiem „zamieść opinię” (przycisk koloru żółtego, trzeba zjechać sporo na dół strony). 

Jak zgłaszać uwagi?

W celu wyrażenia opinii należy założyć konto lub zalogować się przy użyciu konta istniejącego w innym serwisie. Uwagi można zgłaszać do 19 września br.