Udział sołtysów w komisjach szacujących szkody jest niezbędny wszędzie tam, gdzie sołectwa zostały utworzone.
Potwierdzają się nasze wcześniejsze informacje dotyczące odmowy przez sołtysów uczestniczenia w komisjach szacujących szkody łowieckie.
Więcej: Prawo łowieckie do nowelizacji?
Zarząd Wojewódzkiego Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego 21 kwietnia przyjął stanowisko: „Po zasięgnięciu opinii lokalnych organizacji sołeckich – kół gminnych i rad powiatowych SSWW z obszaru Wielkopolski - Zarząd Wojewódzki Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego informuje że: W świetle zaistniałej sytuacji Sołtysi odmawiają podjęcia działań związanych z szacowaniem szkód łowieckich na zasadach określonych w ustawie z dnia 22 marca 2018r. o zmianie ustawy Prawo łowieckie.”
Zarząd skierował informację o tym do wójtów i burmistrzów wielkopolskich gmin, czeka na poparcie dla przyjętego stanowiska.
Jak poinformowano, na 11 maja 2018 r. została zaplanowana w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu konferencja w sprawie wdrożenia ustawy nowe Prawo Łowieckie. Do udziału w tej konferencji zaproszeni zostali przedstawiciele właściwych ministerstw.
Organizatorami są Urząd Marszałkowski, WIR, a partnerami SSWW i PZŁ – podano w informacji.
Jak z tego wynika, powierzenie szacowania gminom nie zadowala ani samorządów, ani izb rolniczych, ani sołtysów, ani myśliwych – a wielu pewnie nawet rozczarowuje, wobec wcześniejszych przymiarek do przejęcia szacowania.
Tymczasem Ministerstwo Środowiska nie opracowało jeszcze ani koncepcji finansowania kosztów szacowania, ani nawet jego nowych zasad. Szkolenia członków komisji szacujących miały ruszyć już w maju i być prowadzone na starych zasadach. Nie wiadomo jednak, w ilu gminach takie komisje utworzono.
Więcej: Czy państwo zapłaci gminie za szacowanie szkód łowieckich?
Zgodnie z nowelizacją Prawa łowieckiego z 22 marca, udział w komisji sołtysa jest obligatoryjny – tam gdzie sołectwo funkcjonuje. W skład komisji ma bowiem wchodzić przedstawiciel gminy, którym jest
- przedstawiciel organu wykonawczego jednostki pomocniczej tej gminy – jeżeli jednostka pomocnicza została utworzona,
- przedstawiciel organu wykonawczego tej gminy – jeżeli jednostka pomocnicza nie została utworzona.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)