W Wierzchosławicach (małopolskie) z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się uroczystości z okazji 146. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, wybitnego działacza chłopskiego i premiera II RP.

Wojciechowski podkreślił, że prezydent jest politykiem, który doskonale rozumie sprawy polskiej wsi i rolnictwa. Przekonywał, że w najbliższych miesiącach będzie się decydować przyszłość rolnictwa w Europie i Polsce.

- Prawdopodobnie w czasie prezydencji niemieckiej, w drugiej połowie roku zapadną ostateczne decyzje, jaki będzie budżet na wspólną politykę rolną. Decyzje, czy te kilkadziesiąt miliardów euro więcej czy mniej w Europie i czy kilka miliardów euro więcej czy mniej w Polsce na najbliższe 7 lat, to będą decyzje, które zaważą o tym, czy polska wieś i polskie rolnictwo razem z rolnictwem europejskim będzie się rozwijać czy grozi mu kryzys i być może upadek - mówił unijny komisarz.

Jak dodał, ważne, żeby w sprawie przyszłego budżetu UE na rolnictwo był słyszalny nie tylko jego głos - jako unijnego komisarza ds. rolnictwa - ale też głos Polski jako państwa i głos polskiego prezydenta. -Musi to być prezydent z bardzo silnym mandatem zaufania polskiej wsi. Wtedy będzie to głos lepiej słyszalny - stwierdził.