PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Wojciechowski: Rolnictwo węglowe to jest plan płacenia rolnikom za to, co teraz robią za darmo

Wojciechowski: Rolnictwo węglowe to jest plan płacenia rolnikom za to, co teraz robią za darmo
Janusz Wojciechowski Komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, fot. PTWP

–  Koncepcja rolnictwa węglowego przedstawiona przez Komisję Europejską oraz zainicjowane przez nią działania, które niedługo zostaną przekształcone w konkretne projekty legislacyjne, są jednoznacznie korzystne dla rolnictwa. Właściwie jest to plan płacenia rolnikom za to, co do tej pory robili za darmo, a mianowicie za dobre praktyki rolnicze, które powodują pochłanianie i przechowywanie węgla w glebie, redukując w ten sposób jego emisję – wyjaśnia Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w rozmowie z redakcją farmer.pl.Farmer: Komisja Europejska przyjęła politykę rolnictwa węglowego i certyfikacji jego usuwania, określając cele dla zwiększenia pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery. Dotyczy ona zarządzania gruntami rolniczymi i leśnymi. Wszystko po to, by zrównoważyć wpływ emisji CO2. UE będzie musiała drastycznie zmniejszyć swoją zależność od węgla kopalnego, zwiększyć rolnictwo węglowe w celu magazynowania większej ilości węgla w przyrodzie oraz promować rozwiązania przemysłowe, aby w sposób zrównoważony i sprawdzalny usuwać i recyklingować węgiel. Co to w praktyce oznacza dla unijnego rolnictwa? Czy na rolników nakłada się dziś kolejne, kosztowne wymogi do spełnienia?

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Ten komunikat  jest wyłącznie dobrą wiadomością dla rolników. Wiem, że obawy są z różnych przyczyn podnoszone i rozumiem je. Jednak koncepcja rolnictwa węglowego, którą przedstawiła Komisja Europejska i zainicjowała już działania, które w niedługiej przyszłości przełożą się na konkretne projekty legislacyjne, jest wyłącznie korzystna dla rolnictwa. Można powiedzieć, że generalnie to jest plan płacenia rolnikom, za to co do tej pory robią za darmo, a mianowicie za dobre praktyki rolnicze, które powodują pochłanianie i przechowywanie węgla w glebie, redukując w ten sposób jego emisję. To są praktyki znane: jak stosowanie obornika, zostawianie w glebie, poprzez przeorywanie lub wymieszanie słomy po żniwach, ekstensywne użytkowanie pastwisk czy też agroleśnictwo i połączenie uprawy ziemi z elementami leśnictwa. To są praktyki, które są już wdrożone, ale do tej pory nie były nagradzane w żaden sposób.

Te elementy zostały już włączone do Wspólnej Polityki Rolnej i rolnictwo węglowe jest jednym z możliwych ekoschematów. Państwa członkowskie, które zdecydują się na ten kierunek – a chciałbym, aby wszystkie go obrały i dostosowały do swoich planów strategicznych – będą mogły płacić rolnikom za te dobre praktyki, jako część płatności bezpośrednich. Jest to jedna z dróg do pozyskania środków.

Z kolei druga to ta, która będzie obowiązywała w przyszłości, czyli certyfikowanie tych praktyk oraz możliwość sprzedawania przez rolników oszacowanych uprawnień do emisji CO2 tym, tym którzy tych uprawnień najbardziej potrzebują, a więc branży przemysłowej. Mówiąc w skrócie: firmy, które dziś skupują uprawnienia na rynku, teraz będą mogły przyjść bezpośrednio do rolnika, np. stosującego obornik, i kupić je od niego. Uprawnienia te zostaną odpowiednio oszacowane i rolnik będzie mógł je sprzedać np. elektrowni. To jest jednoznacznie korzystne dla rolników. Tu nie ma żadnej pułapki, nie ma żadnego ryzyka. To jest wyłącznie pozytywna wiadomość. Rolnicy, którzy poprzez swoją działalność wnoszą bardzo duży wkład w usuwanie węgla, będą mieli za to płacone.

Czy każde gospodarstwo będzie musiało przejść certyfikację. Czy będzie to nowy obowiązek?

Nie będzie musiało przejść certyfikacji. Tak jak Wspólna Polityka Rolna jest dobrowolna, nikt nie musi korzystać z jej funduszy, tak i ten system dla rolników będzie dobrowolny. Każde państwo członkowskie będzie musiało stworzyć system przystępowania rolników do tych działań. Chodzi tu o certyfikację, kontrolowanie poziomu wiązania węgla w gospodarstwie oraz prowadzonych praktyk. To nie będzie uciążliwe ani nie będzie się wiązało z biurokracją dla tych rolników. Wysiłek administracyjny przy wdrożeniu tego projektu będzie leżał po stronie państw członkowskich.

Jaki cel określono dla pochłaniania CO2?

Do 2035 roku cała UE ma wspólnie osiągnąć kwotę 310 MtCO2eq rocznego pochłaniania dwutlenku węgla przez rolnictwo i leśnictwo.

Aktualnie Polska pochłaniania blisko 35 mln t CO2, a musi zwiększyć je do 38 mln t, taki jest cel – większy o ok. 3 mln t do 2035 r. To jest do zrealizowania, jeśli będą odpowiednie zachęty. Państwo będzie zmotywowane, by rolników zachęcać, a rolnicy będą na tym zarabiać. Największe pochłanianie CO2 ma obecnie Szwecja, która też ma wysoki cel ze względu na znaczny stopień zalesienia swojej powierzchni. Po niej są takie kraje jak: Hiszpania, Polska czy Francja. Cele dla każdego z państw są sprawiedliwe ustalone, w zależności od powierzchni kraju czy użytków leśnych, i nie można się tu dopatrywać nierównego traktowania.

Na przykład Francja musi zwiększyć pochłanianie CO2 o 6 mln t. Francuzi jednak się tym nie martwią, wręcz przeciwnie, chcą uczynić rolnictwo węglowe swoim priorytetem podczas prezydencji, która rozpocznie się w nowym roku. Mówiąc wprost, Francuzi stawiają na to, by płacić rolnikom, z kolei rolnicy chętnie pomogą w zwiększeniu tej absorpcji.

Jaki założono termin na praktyczne wdrożenie tych działań?

Tego nie zrealizuje się z dnia na dzień. Wymaga to stopniowego wprowadzania. W przyszłym roku ukaże się rozporządzenie, które będzie definiowało ten system. Jednak myślę, że jego pełne funkcjonowanie, to perspektywa najbliższych 6-7 lat.

Czy rolnictwo węglowe może zagrozić dużym gospodarstwom?

Nic podobnego. Duże gospodarstwa będą mogły sprzedać więcej uprawnień do emisji. Na przykład: gospodarz przeora 100 ha słomy. Następnie zostanie obliczone, ile przez to zachował węgla w glebie.

Są dwie dobre propozycje w reformie WPR. Pierwsza z propozycji to dobrostan zwierząt, która jest szansą głównie dla małych i średnich gospodarstw. Druga z nich to właśnie rolnictwo węglowe, które jest atrakcyjne zarówno dla małych jak i  dla dużych gospodarstw.

Rolnictwo węglowe jest elementem Zielonego Ładu. Niestety dyskusje wokół Zielonego Ładu trwają. Wciąż jest on przedstawiany jako zagrożenie dla rolnictwa. Tymczasem rolnictwo węglowe, rolnictwo precyzyjne, dokładne dawkowanie stymulują produkcję, a nie jej zagrażają. 

Z innej strony mamy dobrostan zwierząt i rolnicy doskonale wiedzą, że gdy dba się o dobrostan, to produkcja jest lepsza – mniejsze straty, mniejsze ryzyko chorób. To się opłaca, a jeśli za to dostaje się dodatkowe pieniądze, to na pewno jest wtedy lepiej. Podobnie będzie z rolnictwem węglowym.

Zielony Ład nie jest strategią antyprodukcyjną. Chcę, aby rolnicy bardzo mocno to usłyszeli. Polski Plan Strategiczny, przyjęty przez rząd, najpierw zostanie zaakceptowany przez Komisję Europejską, ja będę się też tymi ocenami zajmował, a następnie zostanie przyjęty przez polski Parlament w formie ustawy, więc już dziś posłowie powinni wiedzieć, co w Krajowym Planie Strategicznym dokładnie się znajduje. Jeśli słyszę zajadłą krytykę ze strony posła, który na pytanie o płatność redystrybucyjną robi unik, to mogę powiedzieć, że to nie jest poważna debata.

Żaden Zielony Ład nie nadciąga, bo tyle będzie Zielonego Ładu, tyle będzie „strategii od pola do stołu”, „strategii na rzecz bioróżnorodności”, ile zostanie wpisane z niego w Krajowy Plan Strategiczny. Wszystko, co dotyczy bezpośrednio rolników, znajdzie się lub nie w nim. Nie ma żadnej ustawy pod tytułem "Zielony Ład". To, co będzie prawem obowiązującym dla rolników i szansą – rozwiązania są możliwe, a nie przymusowe – znajdzie się w Krajowym Planie Strategicznym.

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (65)

 • Mariusz 2021-12-20 15:51:06
  Panie Komisarzu, ten przykład z przyoraniem słomy jako sposób na magazynowanie węgla jest delikatnie mówiąc niefortunny... w ten sposób przyspiesza się mineralizację a co za tym idzie uwalnianie CO2 , rolnictwo konwencjonalne (uprawa płużna ) od dawna jest na celowniku ekoterorystów jako główny czynnik emisji CO2. Lepiej będzie jeśli poda Pan przykład gospodarstwa gdzie rolnik zasiał poplon ozimy wiosną zniszczył ten poplon niewielką dawką glifosatu a siew rośliny w plonie głównym wykonał w technologii stip till lub siewu bezpośredniego. Przykład nie do podważenia. Węgiel unieruchomiony na kolejne miesiące w postaci resztek poplonu pozostawionego na powierzchni, roślina następcza przeprowadza kolejną fotosyntezę gdy resztki pożniwne z poprzedniego sezonu są na polu, dzięki zastosowaniu glifosatu i siewu bezpośredniego oszczędzamy ON (mniejsza emisja CO2 i tlenków azotu). Nikt nie zarzuci Panu, że pieniądze podatnika zostały źle wydane....
  • Tomasz z Krakowa 2021-12-23 15:10:28
   Fajny komentarz, ja jestem po informatyce, mógłbym komentować mechatronikę etc...
 • brzoza 2021-12-18 07:50:44
  Panie pośle banda Merkel się rozpada trzeba to wykorzystać i nie powtarzać sztucznej narracji o śladzie węglowym. Proszę ruszyć głową albo po czytać komentarze farmera nap bacy . Francja chce, by Komisja Europejska uznała atom za "zieloną" energię, by móc otrzymywać finansowanie z unijnego budżetu na budowę nowych elektrowni jądrowych. Jak się dogadają to będzie za późno .Panie Wojciechowski zasuwaj do Paryża i popieraj Macrona .
 • panie ministrze 2021-12-17 17:32:29
  każdemu gospodarstwu rolnemu należy wypłacić po 100 tyś zł w gotówce jako ekwiwalent tego co wypłaciliście reszcie gawiedzi co nie przynosi pożytku dla społeczeństwa - czekam na odpowiednie rozporządzenia i przelew . Nie mam zamiaru zapierdal...ć z całą rodziną rolniczą na te spłaty długów covidowych za free .
  • M 2021-12-19 10:56:59
   A bierze Pan 500plus? Bo jak tak to ja jestem ta bezuzyteczna reszta gawiedzi co na to (...) i placi podatki. Pozdrawiam
   • brzoza 2021-12-21 19:32:55
    Niech pan się leczy może się uda i będzie to 500plus
 • John vein 2021-12-17 16:12:19
  Lepij żeby już nom nic niy dawali bo wyjdzie tak jak ze wszystkim niby zboża podrożały ale w kapsie bydzie mnij piniydzy jak było zboże tanie.
  • ceny na towary 2021-12-18 01:51:21
   pochodzenia rolniczego / te nieprzetworzone / - nie wzrosną , bo są giełdy pod kontrolą państw i poszczególnych rządów , a tym nie zależy abyś jako rolnik osiągnął jakikolwiek zysk . A życzenia wzrostów możesz słać do Św.Mikołaja , akurat czas.
 • Stary wafel 2021-12-17 14:18:50
  Na zdjęciu stoi przed kratami . Co będzie ,jak sytuacja polityczna w UE zmieni się o 180 stopni .
  • brzoza 2021-12-18 07:40:48
   To są kraty dla bandy Merkel.
   • Abc 2021-12-20 14:04:05
    Chciałbym być taki biedny jak ci którymi rządzi banda Merkel
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.210.223.150
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.