Janusz Wojciechowski wziął udział w odbywającym się w Warszawie IX Forum Sektora Wołowiny.

Rynek zbóż a protesty rolników

Zapytany o sytuację na rynku zbóż i protesty rolników w związku ze wzrostem importu z Ukrainy, poinformował, że temat zostanie poruszony podczas zaplanowanego na najbliższy poniedziałek posiedzenia Rady Ministrów ds. Rolnictwa UE. Dodał, że jest to inicjatywa polska, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka i pięciu innych ministrów.

Wzrost importu zbóż to fakt. Co z rekompensatami dla rolników?

Komisarz podkreślił, że w skali całej Unii wzrost importu z Ukrainy jest rzeczą dobrą, zwłaszcza dla hodowców. Jak podał, w 2022 r. zbiory kukurydzy były w całej Unii mniejsze o 27 proc. i dostawy z Ukrainy ratowały w wielu krajach sektor hodowlany.

Polska jest w innej sytuacji, bo nie było tu spadku zbiorów kukurydzy - zauważył Janusz Wojciechowski.

- Obserwujemy, że w krajach graniczących z Ukrainą jest rzeczywiście znaczący wzrost importu. Zastanawiamy się, jak pomóc rolnikom, którzy zostali tym dotknięci, jak zrekompensować im straty, które ponieśli. Jest kilka możliwości: pomoc publiczna, krajowa też, ale być może będzie użyta na ten cel rezerwa kryzysowa. Trzeba będzie tylko doprowadzić do pewnej solidarności europejskiej, bo pierwszy raz będziemy musieli powiedzieć, że rezerwa kryzysowa tak, ale tylko dla kilku krajów, a być może tylko dla regionów dotkniętych tym problemem. Rozumiemy powagę sytuacji i będziemy na pewno reagować - zapewnił unijny komisarz.

W ubiegłym tygodniu Agrounia zorganizowała 48-godzinny protest w Chełmie. W zeszłą środę wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk spotkał się z przedstawicielami Agrounii. Po spotkaniu resort przekazał, że wicepremier już w grudniu rozmawiał na temat importu ukraińskiego zboża z komisarzem Wojciechowskim. Efektem prowadzonych rozmów jest postawienie tej kwestii na posiedzeniu unijnej rady ministrów ds. rolnictwa, które odbędzie się 30 stycznia br. - podało MRiRW.