Fiaskiem zakończyły się zapowiedzi udzielenia pomocy zadłużonym gospodarstwom rolnym. Jak dotąd, z dobrodziejstwa stawy z dnia 9 listopada 2018 r. o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne ma szansę skorzystać… jedno gospodarstwo.
Przypomnijmy – przyjęta w listopadzie ubiegłego roku ustawa (Dz. U. z 2019 r. poz. 33) okazała się martwa. Wobec przesłania do KE – bez efektu – przepisów dotyczących udzielania kredytów i pożyczek dla zadłużonych, realizować można było tylko część ustawy, dotyczącą przejmowania długu wraz z gospodarstwem przez KOWR.
Więcej: Pomoc zadłużonym rolnikom mocno niepewna
Jak już pisaliśmy, KOWR nie pomoże natomiast zadłużonym u siebie.
Więcej: Rolnicy zadłużeni, a nie oddłużani przez KOWR
Po blisko roku od przyjęcia ustawy można podsumować jej skutki. Jak dowiadujemy się w KOWR, „do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa według stanu na dzień 05.09.2019r., wpłynęło 58 wniosków o przejęcie długu podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne w zamian za przeniesienie własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa na łączną kwotę blisko 172 mln zł. Z ogólnej liczby 58 wniosków, 40 wniosków nie spełniało wymogów formalnych i zostało pozostawionych bez rozpatrzenia zgodnie z art. 7 ust. 6 w/w ustawy, 5 zostało rozpatrzonych negatywnie, a 13 jest w trakcie procedowania. Do dnia 05.09.2019r KOWR nie dokonał przejęcia nieruchomości od żadnego podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne, którego dług powstał w związku z prowadzeniem działalności rolniczej. W dniu 04.09.2019r Oddział Terenowy KOWR w Olsztynie zawarł pierwszą umowę przejęcia długu. Zgodnie z zapisami w/w ustawy zbywca ma 30 dni na złożenie zgody wszystkich wierzycieli na przejęcie długu, co jest warunkiem kontynuowania realizacji mechanizmu i ostatecznie zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości.”
Tymczasem Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia, w którym zmniejszenie wpłat na Fundusz Rekompensacyjny uzasadniono koniecznością "zapewnienia środków na sfinansowanie zadań związanych z restrukturyzacją zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne oraz realizacją w 2020 roku zadań w rolnictwie i na obszarach wiejskich".
Więcej: Mniej dla zabużan z ZWRSP, więcej na pomoc zadłużonym
Pytaliśmy 30 sierpnia w MRiRW, czy oznacza to unijną zgodę na pożyczki i kredyty dla zadłużonych? Jaki jest stan rozmów o notyfikacji pomocy dla zadłużonych? O jakich konkretnych wydatkach myśli się w takim jak podane uzasadnieniu zmniejszenia wpłat?
Odpowiedzi nie ma.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)