Jak przekazało MRiRW, w czwartek odbyło się spotkanie online ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa oraz wiceministra Ryszarda Bartosika z rolnikami z woj. zachodniopomorskiego, przedstawicielami Solidarności RI i Izb Rolniczych.

Telus poinformował, iż "decyzją podjętą na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów zakłady mleczarskie zostały włączone do listy zakładów objętych wsparciem, jako energochłonne". W jego ocenie, powinno to "dać pozytywny impuls i może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mleka".

Pomoc klęskowa a rozdzielenie produkcji roślinnej od produkcji zwierzęcej 

Minister dodał, że zwrócił się do Komisji Europejskiej w sprawie rozdzielania produkcji roślinnej od produkcji zwierzęcej w celu zwiększenia możliwości udzielania pomocy klęskowej. Zaznaczył, że "czekamy na odpowiedź Komisji w tej sprawie", a jeśli będzie pozytywna, to zostanie wdrożona.

Komisje suszowe są w terenie

Szef resortu przekazał także, że aplikacja suszowa działa, rolnicy mogą wypełniać wnioski, a podpisy będzie można składać po 20 września br. Podkreślił, że komisje klęskowe działają już w terenie i oceniają straty.

Rozpoczęliśmy rozmowy w sprawie stworzenia nowej aplikacji mRolnik, która będzie podobna do aplikacji mObywatel. Chcemy, aby były w niej zgromadzone wszystkie informacje i aktywności dotyczące rolnictwa - powiedział Telus.

Odnosząc się do tematu ubezpieczeń w rolnictwie zaznaczył, że "musimy wypracować system ubezpieczeń w rolnictwie, który będzie sprawiedliwy i dobry zarówno dla dużych, jak i małych producentów rolnych". Poinformował, że chce "reaktywować w ministerstwie zespół, który otrzyma zadanie wypracowania odpowiednich rozwiązań".