PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zamiast płotu oddzielającego od ASF – są nęciska dzików

Zamiast płotu oddzielającego od ASF – są nęciska dzików
fot. Shutterstock

Autor:

Dodano:

Tagi:

Prokuratura Rejonowa w Braniewie ustala, czy tamtejsi myśliwi nęcą dziki tuż przy granicy z Rosją, czy też może je dokarmiają.O ile Niemcy szybciutko odgrodzili się od ASF płotem wybudowanym od strony Polski, to my nie tylko nie budujemy płotu, ale nawet nie bardzo staramy się zatrzymać dziki, pragnące odwiedzić nasz kraj, a wchodzące od strony Kaliningradu.

Więcej: Dlaczego na wschodzie kraju niepotrzebne jest ogrodzenie chroniące przed ASF? 

Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Elblągu w Komunikacie 2/2020 ogłosił: „Polowanie czy też prowadzenie odstrzału sanitarnego dzików na nęciskach czy też poletkach zaporowych nie jest dokarmianiem dzików. Zatem wskazanym nawet jest urządzanie nęcisk na dziki jako jednej z metod ułatwiających ich pozyskanie czy też spowodowanie tego aby dziki wyszły ze swoich ostoi czy też miejsc żerowania w lasach, gdzie istnieje duża obfitość żołędzia czy też buczyny. Pamiętać jednak należy o tym, że miejsca urządzania nęcisk czy miejsca posadowienia urządzeń łowieckich należy uzgodnić z właścicielem (posiadaczem) gruntu.”

A jeśli nęciska utworzono i nie czeka się przy nich ze strzelbą gotową do strzału? Czy to jeszcze nęcenie, czy już dokarmianie?

Sprawę utworzenia takich nęcisk w miejscowości Głębock gm. Lelkowo bada prokuratura w Braniewie. Dochodzenie wszczęto w marcu, ale do dziś nikomu nie postawiono zarzutów.

KPP w Braniewie potwierdza: „zostało wszczęte dochodzenie, przeprowadzono oględziny, przesłuchani zostali pierwsi świadkowie i gromadzona jest dokumentacja dotycząca okoliczności sprawy. Kierując się zasadami funkcjonalnej organizacji pracy prowadzenie dochodzenia w tej sprawie zostało przekazane policjantom z Wydziału Kryminalnego KPP w Braniewie.”

Jak informuje natomiast nadzorująca postępowanie Prokuratura Rejonowa w Braniewie, w trakcie dochodzenia wszczętego o przestępstwo z art. 78 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych analizowane są różne wątki, w tym prowadzenia na tym terenie polowań zbiorowych z psami. Postępowanie ma „charakter rozwojowy”, mają być przesłuchani kolejni świadkowie, zapowiadane jest uzyskanie opinii biegłego z zakresu myślistwa oraz „dokonanie dalszych czynności w zależności od ustaleń”.

Ponadto prowadzone jest też postępowanie dotyczące pozyskiwania zwierzyny płowej w okresie ochronnym przez myśliwych Koła Łowieckiego Ponowa.

Postępowanie było prowadzone przez posterunek policji w Pieniężnie, ale zostało przekazane do Komendy Powiatowej Policji w Braniewie, przy czym „Przekazanie tej sprawy było wyłączną decyzją Komendanta Powiatowego Policji w Braniewie. Prokuratura nie jest właściwa do oceny zasadności tego przekazania. Na obecnym etapie postępowania przedwczesnym byłoby dokonywanie oceny prawidłowości działania funkcjonariuszy z Pieniężna. Prokuratura nie posiada informacji na temat, aby prezes koła łowieckiego wywierał wpływ na Komendanta Powiatowego Policji w Braniewie, a tym bardziej o ich relacjach towarzyskich” – podaje prokurator rejonowy w Braniewie.

Efektom tego śledztwa będziemy się przyglądać.

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (41)

 • WTF 2020-06-16 22:44:42
  Najsmieszniejsze jest to ze osoby szkalujace w tym przypadku KL Ponowa samo maja tyle syfubza paznokciami że ho ho. W tej guwnoburzy jest drugie dno. I nie chodzi tu o dobre imię łowiectwa polskiego A chęć przejęcia obwodu przez renegatow zwiacych sie teraz obrońcami cnut i etyki łowieckiej.
  • Igor 2020-06-17 08:55:16
   Chcesz powiedzieć, że łowczy Ponowy ,który prowadzi firmę ubezpieczeniową i jest skazany za wyłudzenia UBEZPIECZENIA za które ma zabrane pozwolenie na broń to jest drugie dno tej sprawy? A może podłowczy i STRAŻNIK ŁOWIECKI koła Ponowa ,który jest skazany za kłusownictwo i mają zabrane pozwolenia na broń to też DRUGIE DNO? I KOLEJNE SPRAWY O POMÓWIENIA ,KTÓRE SĄ LUB TRAFIĄ LADA DZIEŃ DO SĄDU TO TEŻ DRUGIE DNO??? TO NAGONKA NA WZOROWE KOŁO PONOWA? JEDNYM SŁOWEM SĄD LUB PRAWO UWZIĘŁO SIĘ NA NASZE KOŁO PONOWA?
   • ciekawy 2020-06-17 13:19:17
    uważaj byś sam nie musiał chodzić do sądu. w chwili obecnej osoby które wymieniłeś nie są skazane , ciągle toczy się postępowanie. Dla wyjaśnienia - osoba która nie jest skaza wyrokiem prawomocnym jest w świetle przepisów niewinna. A broń w tych czasach można stracić w bardzo łatwy sposób - odsyłam do Ustawy o BiA.
   • Igor 2020-06-17 13:57:26
    O mnie się nie martw, Nie jestem ani ZŁODZIEJEM ANI KŁUSOWNIKIEM!!!
   • Jaki 2020-06-17 16:07:24
    Strażnik i podlowczy za kłusownictwo, godzina pozyskania zwierzyny 00,00 taka wpisał system ekep samoczynnie, Norweg z glebocka ma identycznie pozyskana sarne koze 30.10.2019 godzina pozyskania 24.00 buheheh i sprawa też poszła do policję niech sprawdzi kochanica czy jest wszystko ok
   • Ryś 2020-06-17 23:37:09
    Taki z niego strażnik jak z koziej (...) trąba sam narobił necisk na obwodzie 24 a teraz prezes koła szuka winnych jeżdżąc po myśliwych wypytując czyje to neciska prubujac odsunąć uwagę od strażnika a sam korzystał z tych podsypòw robił to tak bezczelnie ze nawed nie wpisywał sie na dany rewir.
  • Rys 2020-06-18 06:51:21
   Regeneraci to juz są w "Ponowie" nie przestrzegaja żadnych zasad etyki łowieckiej ani dobrych obyczaji strzelają do loch w każdym okresie roku zostawiając na polach kilku dniowe prosiaki ale czego nie robi sie dla 500zl przecież trzeba odrobić termowizje . Z tego co wiem to koło za strzelonego dzika płaciło 150zl ale od momentu kiedy jeden z synów prezesa kupil termowizje nagle zarząd koła podwyższył na 500 zł koło dostaje 8 dzików sanitarnych z czego ten delikfent strzela 5 sztuk a inni myśliwi jak zdążą to może cos strzelą .
   • Power 2020-06-18 11:19:27
    Koło rys Frombork? A wy ile macie sanitarnych dzikow? Jeśli nie jesteście w stanie wykonać planu to poroscie syna prezesa ponowy on może wam pomoże wykonać plan, tamci fachowcy z innych kół przywożą regularnie sanitarne lochy p 80 kg
   • Kto 2020-06-18 11:36:53
    O ile się dobrze orientuję to zarząd koła żadnego nie może podnosić kwot za dziki sanitarne o tym mówi ustawa 80 procent myśliwy 20 pokrycie kosztów chłodni. Po co pisać jakieś rzeczy skoro nie ma się pojęcia o tym barany po prostu
   • Myśliwy 2020-06-18 13:52:12
    Kto mądry wstaje rano i o 6.51 zaczyna dzień od takiego portalu i pisze komentarz jak by nie mógł spać w nocy albo myślał całą noc co by tu głupiego napisać, to odrazu widać kto tu pisze i po co!! Jacy ludzie są prości to się w głowie nie mieści, jeszcse bym zrozumiał gdybys napisał coś mądrego i na temat rolnictwa czy ASF. Szczyt głupoty
   • Członek Ryś 2020-09-06 16:18:37
    Power Koło Tyś jest najbardziej etyczynym kołem mimo braku obw. I nigdy by nie pozwolił zarząd a odstrzał lochy od dzieci. Ale zarząd osobowy na to pozwala.
 • Rolnik 2020-06-16 19:55:35
  Nie jestem myśliwym ani nie mam nikogo znajomego z myśliwych ale szanuje wszystkich ludzi, czytam różne rzeczy na takie i podobne tematy, współpracuje z różnymi środowiskami i w każdej organizacji i tego typu podobnych są ludzie o ile można ich tak nazwać w ogóle którzy sr.... w własne gniazdo, wiadomo są wybory są jakieś inne sprawy to wstań człowieku jeden z drugim na zebraniu powiedz co ci się nie podoba a nie rób kupy we własne gniazdo to się odwróci do was. Tyle było spraw w Polsce na tematy łowieckie artykuły itd sądy a zazwyczaj wszystko zostaje umorzone bo nikt nikogo nie zabił nikt nie popełnił zbrodni ale smród zostaje i nie ma się co dziwić ze społeczeństwo potem ma takie a nie inne zdanie o was przez parę osób poniżej normalnego myślenia
 • życzliwy 2020-06-16 13:25:50
  ZK KŁ Ponowa to sama patologia. Łowczy, podłowczy i strażnik łowiecki mają zabrane pozwolenia na broń! KŁ Ponowa od dobrych paru lat nie płacą bardzo dużemu właścicielowi za szkody łowiecki. Sprawa goni sprawę. Myśliwi i ZK Ponowa względem tego właściciela ziemskiego są bezczelni i aroganccy! Wszyscy członkowie ,którzy mają inne zdanie niż ZK są usuwani z Koła. W ostatnim czasie wywalono dwóch myśliwych ,którzy mieli odwagę przeciwstawić się tej mafii. Sprawy już trafiły do sądu i na 100% ZK odpowie za pomówienia i oszczerstwa względem tych osób. 7 czerwca tego roku prezes tego koła został złapany na polowaniu bez dokonania wpisu w książkę ewidencji. Sprawa już trafiła na policję. Prezes koła robi tajne spotkania z swoimi kolegami na których chwali się, że zna komendanta policji w Braniewie a ten ma zabrać sprawę z KP w Pieniężnie i ją szybko umorzyć(ukręcić sprawie łep).
  • Kij 2020-06-16 14:42:40
   Ty jesteś Cz? Nie, bo on by nie ogarnął tylu zdań po polsku. Może Norweg? Ten T też nie umie pisać i wszystkich straszy prokuraturą. A może Prezes Koła Nadzieja z Grodu Kopernika? 🤣
   • Bla 2020-06-16 17:21:42
    Pisać może i nie umie ale kasę ma i wszystko inne, czego koledzy z koła mu zazdroszczą. Szczególnie jeden 🤣🤣🤣 Tępić kłusowników z Ponowy!
   • Lord 2020-06-16 17:46:05
    Do Bla: Wszyscy mu jej zazdroszczą. Jest czego
   • Tur 2020-06-18 22:32:48
    A kolega (kij) widac ze jest bardzo dobrze w pisaniu ale czy bylby tak mocny powiedziec im to w twarz pewnie nie bo łatwo sie pisze pod pseudonimem pewnie czujesz sie mocny znam tych mysliwych jeden z nich ma fajne psy bardzo chetnie pomaga myśliwym w poszukiwaniu postrzałków o każdej porze ciesze sie ze nie jestem myśliwym z ponowy spalil bym sie ze wstydu za taki zarząd ktury usuwa myśliwych z koła za przypuszczenia nie posiadając zadnych dowodów ale tak jest Ponowa
  • Adam 2020-06-16 21:40:04
   Proponował bym bardziej zagłębić się w temat zanim zacznie się coś pisać w takich komentarzach tego typu, myśliwym nazywasz ludzi którzy kłusują i robili to zawsze, którzy strzelają do gara i się jeszcze tym chwalą albo przypadek z sąsiedniego koła i napewno ten mistrzu pisze tu właśnie takie komentarze strzelać do lochy w kwietniu czy w marcu odcinać cycki i przywiozic dzika do chłodni bo płacą za lochę sanitarna 520 zł do kieszeni takich ludzi nazywacie myśliwymi????
   • Smok77 2020-06-17 05:19:33
    Do lochy strzelac to nie ale jak w poblizu mojego gospodarstwa znajda padnietego dzika i przyjds mi wybijac zdrowe swinie,lochy z mlodymi.lochy wysokoprosne itp to juz jest ok???
 • Tak to widzę 2020-06-16 10:53:04
  Wszyscy Myśliwi bez wyjątku broń do szaf na dwa lata. Niech się PZL rozwali. Zero składek. Rolnicy za widły i w pola.
 • Q.w.a 2020-06-16 08:25:56
  Jak Jurgiel chciał postawić płot to było wielkie pe , bo to nic nie da, bo to tylko ściana wschodnia
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.56.11
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.