Drugi miesiąc Ministerstwo Środowiska „sugeruje posiłkowanie się” przy szacowaniu szkód łowieckich zasadami zawartymi w nieobowiązującym rozporządzeniu i nie zapowiada końca prac nad nowym rozporządzeniem.
Od 1 października przestało obowiązywać rozporządzenie, pozwalające szacować szkody łowieckie.
Więcej: Szacowanie szkód łowieckich na podstawie starego rozporządzenia?
I nic nie wskazuje na to, aby Ministerstwo Środowiska odczuwało z tego powodu jakiś dyskomfort.
Pytane: kiedy będzie przyjęte rozporządzenie dotyczące szacowania szkód łowieckich? Czy jest planowana ponowna zmiana prawa łowieckiego i dlatego nie jest przyjmowane rozporządzenie? Czy wiadomo, ile szkód oszacowano od początku października i na jakiej podstawie? – odpowiada:
„Ponownie informujemy, że zakończył się etap uzgodnień, opiniowania oraz konsultacji publicznych projektu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach rolnych. Jednocześnie z uwagi na liczbę zgłoszonych uwag i istniejące rozbieżności, które należy wyjaśnić, rozporządzenie nie zostało dotąd opublikowane.
W chwili obecnej nie planuje się zmiany ustawy - Prawo łowieckie. Resort środowiska nie posiada też informacji nt. wielkości szkód oszacowanych od 1 października.
Ogólne zasady szacowania szkód wraz z terminami zgłoszeń oraz podmiotami dokonującymi szacowania określone zostały wprost w ustawie – Prawo łowieckie. Od 1 października 2018 r. straciło moc uprzednio obowiązujące rozporządzenie Ministra Środowiska regulujące kwestie szacowania szkód. Jednocześnie do tej pory nie ma nowych przepisów wykonawczych. Z uwagi na fakt, że obowiązek szacowania szkód wynika wprost z ustawy – Prawo łowieckie, a brak realizacji tego obowiązku z uwagi na utratę mocy rozporządzenia MŚ miałoby negatywne oddziaływanie na rolników, oczekujących rekompensaty poniesionych strat, sugerujemy posiłkowanie się przy szacowaniu zasadami zawartymi w rozporządzeniu z 8 marca 2010 r.”
Cóż, po takiej „ponownej informacji” będziemy pytać ponownie...


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (16)