We wtorek o godz. 16 miało rozpocząć się posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która miała rozpatrzyć uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Posiedzenie komisji zostało jednak odwołane. Według szefa komisji, posła PiS Roberta Telusa "rząd nie wypracował opinii" do noweli, stąd odwołanie posiedzenia.

Później rzeczniczka PiS Anita Czerwińska zadeklarowała na Twitterze, że stanowisko PiS w kwestii ochrony zwierząt jest niezmienne, a partia nie wycofuje się z tzw. "piątki dla zwierząt".

- Jak tu można poważnie traktować tę partię, która rządzi? Rzeczniczka mówi, że się nie wycofują, a głosowanie skreślają - stwierdził Zgorzelski w środę w Programie Trzecim Polskiego Radia, odnosząc się do prac nad nowelą. Na uwagę, że może PiS odkłada prace nad ustawą, odparł: "Odkładają. (...) I powiem, że to jest dobra wiadomość dla wszystkich, dla zwolenników tej ustawy i dla przeciwników".

Wyjaśnił, że - jego zdaniem - nowelizacja nie załatwiała wszystkich spraw, o które walczyli obrońcy zwierząt, a jednocześnie jest "podrzynaniem gardła polskiemu rolnictwu i polskiej gospodarce". - Może to jest dobry moment, by opozycja w całym tym zamieszaniu położyła na stole projekt ustawy i powiedziała: "chodźcie, zróbmy dobrą ustawę" - dodał. Jak jednak przyznał, "bardzo w to wątpi, ale być może".

Senat 14 października zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra, wprowadza ograniczenia uboju rytualnego i zabrania wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych. Wśród przyjętych poprawek jest wyłączenie z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego uboju drobiu - co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dot. uboju rytualnego.

Przeciwko nowelizacji wielokrotnie protestowały środowiska rolnicze, m.in. przedstawiciele Agrounii; domagano się odrzucenia noweli.