PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ziemia z licytacji komorniczych łatwym łupem handlarzy

Ziemia z licytacji komorniczych łatwym łupem handlarzy fot. Daniel Reche z Pixabay

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego pozostawiła poza rolnictwem wielki zakres zagadnień dotyczących ziemi rolniczej.



- Mam niewielkie gospodarstwo. Chciałem je powiększyć, kupując ziemię przylegającą do mojej – tłumaczy nam czytelnik. – Niestety, nie dowiedziałem się, że komornik ogłosił licytację. Dowiedziałem się, że mogę nabyć tę ziemię dopiero wtedy, jak zaoferował ją handlarz, który już nabył ziemię od komornika. Jak to możliwe, że komornik sprzedaje ziemię i nie ma na ten temat żadnej informacji na naszym terenie? Jestem członkiem izby rolniczej, ale nawet tam żadnej informacji o tej licytacji nie było. W efekcie nabył ziemię handlarz niebędący rolnikiem, który zaraz ją odsprzedał za prawie dwukrotne wyższą cenę.

I wszystko stało się zgodnie z prawem.

Jak wyjaśnia MRiRW, „Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r.  o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1362, z późn. zm.)  nie reguluje obowiązków komorników, ani nie określa miejsc, w których komornik jest obowiązany do ogłoszenia zamiaru sprzedaży nieruchomości rolnych. Kwestie związane z egzekucją z nieruchomości zostały natomiast szczegółowo omówione w ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1460, z póżn. zm.). Wyjaśnienia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi mogą  odnosić się jedynie do aspektów działań komorników, do których zastosowanie mają przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.”

Bez wątpienia. Problem jednak w tym, że ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego zawiera potężną furtkę. Osoba nabywająca ziemię z licytacji nie musi być rolnikiem.

„Czy taka osoba musi prowadzić nabyte od komornika gospodarstwo rolne, czy musi uprawiać ziemię, którą nabyła, czy ma obowiązek zdobycia wykształcenia rolniczego, zamieszkania w gminie, w której leży nabyta działka? Kiedy może ją odsprzedać?” – pytaliśmy w ministerstwie.

 „Zgodnie z art. 2a ust. 3 pkt 9 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, przy nabywaniu nieruchomości rolnej w toku postępowania egzekucyjnego i upadłościowego nie znajduje zastosowania jedna z głównych zasad ustawy, tj. że nieruchomości rolne mogą być nabywane wyłącznie przez rolników indywidualnych. W związku z tym nie ma znaczenia, czy nabywcą w toku licytacji komorniczej będzie rolnik, czy też <nierolnik>. Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 2b ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości - a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście. Dodatkowo w okresie tym nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom (art. 2b ust. 2 ustawy). Z uwagi na brak wyłączenia stosowania tych przepisów w odniesieniu do nieruchomości rolnych nabytych w toku postępowania egzekucyjnego (art. 2b ust. 4 ustawy), każdy nabywca takiej nieruchomości w drodze licytacji komorniczej, niezależnie od tego czy jest rolnikiem czy też nie, jest związany przepisami wynikającymi z art. 2b ust. 1 i 2 ustawy. Nabywca takiej nieruchomości będzie mógł więc ją zbyć przed upływem okresu 5 lat od dnia jej nabycia jedynie wówczas, gdy na wcześniejsze zbycie wyrazi zgodę Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem nabywcy nieruchomości rolnej lub interesem publicznym - art. 2b ust. 3 ustawy). Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego nie nakłada natomiast na nabywcę nieruchomości rolnych nabytych w tym trybie obowiązku posiadania wykształcenia rolniczego, czy też zamieszkania w gminie, na terenie której położona jest nabyta nieruchomość rolna” – wyjaśniło ministerstwo.

Zatem nabywca ziemi rolnej przez 5 lat nie może jej zbyć. To teraz. Ale sprawa egzekucyjna, o której mówi nasz czytelnik, była wszczęta przed 30 kwietnia 2016 roku. Komornik udzielił przybicia w marcu 2017 roku, a sąd wydał postanowienie w maju 2017 roku. Nabywca "od komornika" odsprzedał tę ziemię - ze znacznym zyskiem - wkrótce potem. Czy taka transakcja sprzedaży była dopuszczalna? Podobno zawarcia tej umowy sprzedaży odmówiło dwóch notariuszy, zawarł ją trzeci. Czy taką transakcję można unieważnić? – dopytywaliśmy w ministerstwie.

Jak się okazuje – wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

Ministerstwo wyjaśniło: „Sąd Najwyższy w uchwale w sprawie  III  CZP  13/17  uznał,  że  <Do  egzekucji z nieruchomości rolnej  wszczętej  przed 30.4.2016 r. nie stosuje się ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnych wynikających z art. 2a ustawy z dnia 11.4.2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (tekst jedn.:  Dz.  U.  z  2012  r.,poz.  803)  w  brzmieniu  ustalonym przez art. 7 pkt 4 ustawy z dnia 14.4.2016 r. – o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2016 r., poz. 585)>. Również  w uchwale  Sądu  Najwyższego  w  sprawie  III  CZP  35/17  przyjęto,  że  <Do  nabycia  własności  nieruchomości  rolnej  w  toku  egzekucji  sądowej z nieruchomości, wszczętej przed 30.4.2016 r. nie stosuje się ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnych wynikających z art. 2a ustawy z dnia  11.4.2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 803) wprowadzonego przez art. 7 pkt 4 ustawy z dnia 14.4.2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2016 r., poz. 585)>.  Z kolei w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 7.09.2018 r. sygn. akt III CZP 32/18 wyrażono pogląd, że ograniczenia wynikające z art. 2b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11.04.2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego nie mają zastosowania do osoby zbywającej nieruchomość, która uzyskała przysądzenie jej własności po dniu 30 kwietnia 2016 r., w egzekucji nieruchomości wszczętej przed tą datą. W świetle przytoczonego orzecznictwa Sądu Najwyższego, do rozporządzenia prawem własności nieruchomości, nabytej w wyniku postępowania egzekucyjnego wszczętego przed dniem 30.4.2016 r. nie mają zastosowania również ograniczenia z art. 2b ustawy (dotyczące zakazu zbywania nieruchomości rolnych w określonym czasie).

Reasumując, w opisanym przez Panią redaktor stanie faktycznym dopuszczalne było zawarcie wskazanej umowy sprzedaży.”

I tyle. Zatem przez okres ostatnich czterech lat, kiedy już obowiązywały ograniczenia wprowadzone w kwietniu 2016 roku, handel ziemią z upadających gospodarstw mógł i może odbywać się w sposób niczym niezakłócony – bo egzekucje wszczęto przed kwietniem 2016 roku - tam, gdzie tak właśnie się stało. A egzekucji nie kończy się szybko, więc ogromna ich liczba z ostatnich lat musiała być wszczęta przed 30 kwietnia 2016 roku. Ilu handlarzy ziemią zarobiło w ten sposób? Ile banków odebrało ziemię za długi?

„Ministerstwo nie dysponuje informacjami, jaka łączna powierzchnia nieruchomości rolnych została sprzedana w licytacjach komorniczych oraz kto został ich nabywcą” – podaje MRiRW.

 

 



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

  • prawicowy rolnik kapitalista katolik - wielki piewca świętej własności prywatnej 2020-05-30 21:53:16
    Każdy powinien mieć możliwość zakupu wszystkich rodzajów nieruchomości na tych samych warunkach ! Na tym polega prawdziwa wolność ! Ziemię rolną powinien mieć możliwość zakupu rolnik, hydraulik, nauczyciel, czy pielęgniarka ! Wszyscy są równi !!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Marek 2020-05-30 07:12:47
    Lepiej sprzedać chłopu obok za pół ceny, żeby nikt inny nie mógł stanąć do licytacji. Chcesz kupić? Śledź ogłoszenia, a nie zale do gazety wypisujesz
  • Sceptyk 2020-05-29 20:59:01
    Gdyby długi były spłacane, nie byłoby licytacji komorniczych. Z pieniędzy uzyskanych z licytacji spłaca się wierzycieli. Każdy kto nie jest powiązany z dłużnikiem może wziąć udział w licytacji. Pamiętajmy, że pokrzywdzonym jest przede wszystkim wierzyciel, a nie licytowany dłużnik.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.149.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.