PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zmiany w „Dobrostanie zwierząt” z PROW już od marca

Zmiany w „Dobrostanie zwierząt” z PROW już od marca fot. analogicus z Pixabay

Autor:

Dodano:

Tagi:

Zmiany dotyczą dobrostanu loch, krów i wprowadzają dobrostan owiec.Jak podaje MRiRW, doświadczenia z obowiązywania przepisów dotyczących wprowadzonego przed rokiem do PROW „Dobrostanu zwierząt” prowadzą do nowelizacji przepisów.

Przedstawiony projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Dobrostan zwierząt” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 zawiera zmiany wynikające z uchwał  Komitetu Monitorującego Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 z dnia 3 września 2020 roku, będących w toku uzgodnień z Komisją Europejską, a także wynikające z potrzeby uproszczeń.

Do zmian pierwszego rodzaju zaliczono:

1.       Zmiany w dobrostanie loch dopuszczające możliwość czasowego utrzymywania loch w systemie jarzmowym, jednak przez okres nie dłuższy niż 8 dni w okresie okołoporodowym.

Dla celów kontrolnych wprowadzono dodatkowy wymóg dla wariantów dotyczących dobrostanu loch.

W przypadku, jeżeli rolnik, w planie poprawy dobrostanu zwierząt lub w oświadczeniu składanym w kolejnym roku realizacji działania zamiast planu poprawy dobrostanu zwierząt (w sytuacji braku istotnych zmian w tym planie) oświadczy, że lochy są utrzymywane w systemie jarzmowym przez okres nie dłuższy niż 8 dni w okresie okołoporodowym, będzie zobowiązany do prowadzenia na formularzu udostępnionym przez ARiMR rejestru sposobu utrzymywania loch w okresie okołoporodowym. W rejestrze tym w odniesieniu do każdej lochy będzie zobligowany wskazać datę wyproszenia tej lochy i liczbę prosiąt od niej odsadzonych wraz z podaniem terminów utrzymywania tej lochy w systemie jarzmowym.

Jeżeli rolnik którejś z loch/lub żadnej nie będzie utrzymywał jednak w systemie jarzmowym w okresie okołoporodowym, mimo że tak wskazał w planie poprawy dobrostanu zwierząt, także będzie zobligowany do prowadzenia takiego rejestru, tyle że w ograniczonym zakresie – w rejestrze tym będzie wskazana jedynie data oproszenia lochy i liczba odsadzonych prosiąt od niej pochodzących.

Rolnik będzie zobowiązany do dostarczenia do kierownika biura powiatowego Agencji tego rejestru w terminie 15-31 marca roku następującego po roku złożenia wniosku o przyznanie płatności w ramach wariantu dotyczącego dobrostanu loch.

W przypadku, jeżeli rolnik w kolejnym roku realizuje ten sam wariant, a w gospodarstwie nie zaszły zmiany skutkujące koniecznością sporządzenia nowego planu poprawy dobrostanu zwierząt i rolnik posiada ten sam plan (tzn. nie sporządza się nowego planu poprawy dobrostanu zwierząt) – proponuje się również, aby utrzymywanie loch w systemie jarzmowym przez okres nie dłuższy niż 8 dni w okresie okołoporodowym nie było traktowane jako zmiana skutkująca koniecznością sporządzenia nowego planu poprawy dobrostanu zwierząt.

2.       Uzależnienie wysokości przysługującej płatności dobrostanowej w ramach wariantów dotyczących krów mlecznych uzależnione będzie od liczby posiadanych w gospodarstwie rolnym krów mlecznych.

W KM zaproponowano wprowadzenie limitu posiadanych w gospodarstwie krów mlecznych, do których można uzyskać wsparcie. W toku uzgodnień wypracowano jednak rozwiązanie polegające na wprowadzeniu degresywności płatności dobrostanowej, w odniesieniu do wariantów dotyczących krów mlecznych. 100% stawki płatności będzie przysługiwać za liczbę krów mlecznych od 1 do 100 sztuk, 75% stawki płatności – za liczbę krów mlecznych powyżej 100 do 150 sztuk; 50% stawki płatności – za liczbę krów mlecznych powyżej 150 sztuk.

3.       Dobrostan owiec

Dodano nowy, trzeci wariant działania, dotyczący owiec.

Na dzień złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej rolnik zobowiązany jest posiadać co najmniej jedną samicę z gatunku owca domowa (Ovis aries), w wieku co najmniej 12 miesięcy, oznakowaną zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz zarejestrowaną w rejestrze zwierząt gospodarskich.

Rolnik zobowiązany jest też posiadać plan poprawy dobrostanu zwierząt.

Wariant 3.1. Dobrostan owiec – zwiększona powierzchnia w budynkach zawiera zapis dotyczący zapewnienia wszystkim utrzymywanym w gospodarstwie rolnym grupom technologicznym zwierząt z gatunku owca domowa przez co najmniej 120 dni w sezonie wegetacyjnym wypasu lub dostępu do wybiegu. Wymóg powinien być realizowany do 15 października roku złożenia wniosku w okresie od dnia 1 kwietnia (w przypadku jeśli rolnik złoży wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej do dnia 1 kwietnia) lub od dnia złożenia wniosku o przyznanie takiej płatności (w przypadku jeśli wniosek został złożony po dniu 1 kwietnia).

Podstawą płatności jest średnia liczba samic z gatunku owca domowa w wieku co najmniej 12 miesięcy, które są utrzymywane przez rolnika w gospodarstwie rolnym (we wszystkich siedzibach stad) w okresie od dnia 16 października roku złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej do dnia 14 marca kolejnego roku. Ta średnia będzie ustalana jako iloraz sumy dziennych liczb tych owiec i liczby dni w tym okresie.

Warunkiem przysługiwania płatności będzie dostarczenie wymaganych kopii stron planu poprawy dobrostanu zwierząt lub dostarczenie oświadczenia potwierdzającego zapewnienie dostępu do wybiegu lub wypasu.

 

Z kolei do zmian  ułatwiających realizację działania Dobrostan zwierząt PROW 2014–2020 zaliczono:

1.       Wprowadzenie na stałe zasady, że w przypadku, gdy wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej został złożony po dniu 1 kwietnia, to wymóg dotyczący zapewnienia co najmniej 140 dni wypasu zwierzętom objętym wymogami wariantu dotyczącego dobrostanu krów mamek uznaje się za spełniony, jeżeli był on realizowany od dnia wskazanego przez rolnika w oświadczeniu składanym do kierownika biura powiatowego Agencji. Oświadczenie to zawiera również datę rozpoczęcia wypasu.

2.       Doprecyzowano, że plan poprawy dobrostanu zwierząt lub oświadczenie o braku zmian w tym planie (składane w kolejnym roku realizacji tego samego wariantu) powinny być sporządzone w roku składania wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej.

3.       Doprecyzowano, że w kolejnym roku realizacji danego wariantu rolnik posiada ten sam plan poprawy dobrostanu zwierząt, sporządzony w odniesieniu do tego wariantu.

4.       Złagodzono jeden z warunków weryfikacji pochodzenia tucznika od kwalifikującej się lochy dobrostanowej. Zaproponowano, aby do płatności kwalifikowały się również tuczniki, które pochodzą od loch z gospodarstw realizujących wariant dotyczący dobrostanu loch nawet w sytuacji, kiedy na dzień złożenia wniosku „lochowego” liczba wszystkich loch utrzymywanych w gospodarstwie rolnym nie jest większa o więcej niż o 5% niż maksymalna liczba loch określona w planie poprawy dobrostanu zwierząt.

5.       Doprecyzowano, że w przypadku wysokości kwoty przeznaczonej na refundację kosztów transakcyjnych – 15% wypłaconej płatności dobrostanowej odnosi się do płatności w ramach danego wariantu.

6.       Zaproponowano uzupełnienie przepisów rozporządzenia dobrostanowego o przepisy w zakresie terminu na zgłaszanie zmian do wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej.

7. Określono, że ostateczny termin składania zmian do wniosku będzie przypadał na dzień 31 maja roku, w którym został złożony wniosek. Przepis ten będzie miały zastosowanie już od kampanii składania wniosków w 2021 r.

8.       Kierownik biura powiatowego Agencji będzie wzywał rolnika nie tylko w sytuacji, jeśli ten nie dostarczy wymaganych kopii stron planu poprawy dobrostanu zwierząt, ale także kiedy w kolejnym roku realizacji tego samego wariantu rolnik nie złoży oświadczenia o braku zmian w planie poprawy dobrostanu zwierząt. Płatność dobrostanowa nie przysługuje, jeśli rolnik w odpowiedzi na wezwanie nie dostarczy oświadczenia o braku zmian w planie poprawy dobrostanu zwierząt.

Ponadto wprowadzono zmiany dotyczące spadkobierców i katalogu uchybień dla wariantu wypasu i krów mamek, a także zapewnienia krowom mlecznym w budynkach większej powierzchni bytowej.

O dalszych planowanych zmianach w "Dobrostanie zwierząt" czytaj:

Jaki „Dobrostan zwierząt” w nowej WPR?

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (18)

 • Bodo 2021-01-01 19:10:18
  Nierozważny chłop podejmie się dobrostanu za cenę własnego zdrowia przy rozliczaniu się ze stanu prosiąt. Do padłych prosiąt wzywać weterynarza by ocenił stan i wystawił ocenę i przyczynę śmierci zwierzęcia. Będzie koniec z odmładzaniem prosiąt dla trzebienia knurków i dopisywanie lewego miotu do stanu zgłoszonej ilości świń.
  • trzodziarz 2021-01-04 23:26:03
   nie ma takich akcji jak ustalanie przyczyny śmierci prosiaka przez weterynarza do tego z urzędu - jakby tak było to weterynarze by nie spali nie jedli tylko papiery robili
 • DDawid 2021-01-01 13:28:56
  Wreszcie jakąś pomoc dla dobra zwierząt ..
 • Romuald 2020-12-31 22:53:36
  Jeszcze po kropelce, jeszcze po kropelce, póki wódka jest w butelce... Zdrowie dzierżawców, żeby im się opłacało i żeby płacili. Coraz więcej.
 • Eryk 2020-12-31 21:57:11
  A jake bedom te podwyzszone warunki bytowe dla krow mlecznych
 • W realu :-) 2020-12-31 16:58:17
  Dobrostan do kotów niech wprowadzą kota+ bo mam kilka a i Jarosław ma wódz tych od Populizmu i Socjalizmu to na karmę by było.
  • brzoza 2021-01-01 19:25:09
   Jak rządzą dwa kaczory donald i ten drugi na zmianę , to mamy myszkę wampirkę i strajk czarownic.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.108.182
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.