Etapy rozwoju firmy w Polsce, której początek datuje się na 1996 r. przedstawił Leszek Goliński – prezes zarządu Saaten-Union Polska na konferencji prasowej w Poznaniu. Jak wskazał, ważnym dla działalności spółki kamieniem milowym było założenie w 2003 roku Stacji doświadczalno-hodowlanej w Spytkówkach k. Racotu, skupiającej się na hodowli zbóż ozimych oraz rzepaku, organizacji dni pól oraz testowaniu zimotrwałości odmian.

Rok później w Wągrowcu (siedziba firmy) powstała nowoczesna hala produkcyjno-magazynowa wraz z pomieszczeniami biurowymi o wartości 2,3 mln euro. W lecie 2010 roku założona została nowa stacja hodowlano-nasienna NPZ-Lembke w Goli k. Gostynia, ukierunkowana na hodowlę nowych odmian rzepaku ozimego na potrzeby firmy Rapool (udziałowiec spółki).

W związku z rosnącymi potrzebami magazynowymi, w 2014 roku wybudowano nową halę produkcyjno-magazynową wraz z koszem przyjęciowym oraz linią do przerobu zbóż o wartości 1,33 mln euro. Dzisiaj Saaten-Union Polska zatrudnia 28 osób z czego 14 osób pracuje w stacjach hodowlanych, 6 osób stanowi zespół doradców handlowych, pozostałe 8 osób to pracownicy biurowi i administracyjni.

Firma stawia na rozwój hodowli odmianowej w Polsce, czego wyrazem jest zwiększenie wykorzystania możliwości operacyjnych stacji hodowlanych z początkowych 1 tys. poletek do obecnie ok. 10 tys. w każdej ze stacji.

W aktualnej ofercie Saaten-Union Polska znajduje się 111 odmian roślin rolniczych, w tym 67 populacyjnych: zbóż ozimych i jarych, roślin strączkowych i lnu oraz 14 mieszańcowych: żyta i pszenicy ozimej a także 30 odmian kukurydzy.

Spośród odmian kukurydzy szczególną uwagę zwrócono na:

 • Janero (FAO 240) - nowo zarejestrowany w Polsce mieszaniec o użytkowości ziarnowej, charakteryzujący się wysokim i stabilnym w latach plonowaniem;
 • Korynt (FAO 230-240) - średnio-wczesny, wysokoplenny mieszaniec ziarnowy doskonale radzący sobie w warunkach niedoboru opadów;
 • Surterra (FAO 250) - mieszaniec pojedynczy, rekomendowany do uprawy w trudnych warunkach uprawy, sprawdzający się również w użytkowaniu kiszonkowym;
 • Neutrino (FAO 240-250) - średnio-wczesny mieszaniec o użytkowaniu kiszonkowym oraz wysokich i odpornych na chłody wiosenne roślinach;
 • Surprime (FAO 260) - zarejestrowany w Polsce, w 2017 roku, średnio-późny, bardzo wysoki mieszaniec przeznaczony na kiszonkę i biogaz;
 • Sucorn (FAO 260) średnio-późny mieszaniec kiszonkowy na słabe i okresowo przesuszone stanowiska.

W ofercie na sezon 2019 znajdują się również 4 odmiany soi o zróżnicowanej wczesności: od wczesnej Adsoy, przez średnio-wczesną Sculptor i średnio-późną Acardia, do późnej Coraline.

Na najbliższy sezon polecono: pszenicę ozimą Expo (E), zarejestrowaną w 2018 w Niemczech, charakteryzującą się bardzo wysokimi parametrami jakościowymi pszenic elitarnych, dobrym profilem zdrowotnościowym, szczególnie w odniesieniu do mączniaka i fuzarium oraz wyróżniającą się wśród pszenic zimotrwałością.

 Firma wprowadza nową markę Hyseed, pod która kryją się odmiany mieszańcowe. Nowym gatunkiem mieszańcowym wprowadzanym na rynek jest jęczmień ozimy - tu szczególnie firma poleca odmianę SU Hylona F1.

 Z odmian mieszańcowych żyta wskazywano na SU Promotor F1 – sprawdzającą się na typowych „Polskich glebach”. Nowością w ofercie pszenic mieszańcowych na sezon 2019 jest Hymalaya F1, nowo zarejestrowana w 2018 roku w Niemczech, najplenniejsza odmiana pszenicy ozimej o jakości „chlebowej” – „B”.”

Firma Saaten Union GmbH została założona w 1965 roku w Niemczech przez 7 średniej wielkości, prywatnych firm hodowlanych. Należą do nich:

 • Ackermann – hodowca jęczmienia browarnego;
 • W. von Borries-Eckendorf hodowca pszenicy, jęczmienia ozimego, rzepaku oraz buraków pastewnych;
 • Norddeutsche Pflanzenzucht Hans-Georg Lembke - hodowca rzepaku, bobiku, grochu pastewnego i rośliny paszowych;
 • Nordsaat – hodowca pszenicy ozimej populacyjnej i mieszańcowej, jęczmienia, owsa, pszenżyta;
 • P.H. Petersen - hodowca roślin międzyplonowych, bobiku, żyta ozimego populacyjnego);
 • Süd-West Saat – hodowca pszenicy twardej oraz orkiszowej;
 • Strube research - hodowca buraka cukrowego, pszenicy, słonecznika, grochu pastewnego, kukurydzy cukrowej.

- Struktura udziałowców do dnia dzisiejszego nie uległa zmianie. Firma współpracuje również z innymi hodowcami oraz firmami produkcyjnymi, mówił Wolfgang Glaser – dyrektor zarządzający Saaten Union GmbH na konferencji prasowej w Poznaniu.

Do udziałowców firmy należą:

 • Rapool-Ring - dystrybutor odmian rzepaku jarego i ozimego;
 • Hybro Saatzucht - hodowla i produkcja materiału siewnego żyta mieszańcowego;
 • Saaten Union Production - reprodukcja odmian kukurydzy oraz hodowla słonecznika;
 • ASUR - hodowla pszenicy ozimej i mieszańcowej, jęczmienia ozimego mieszańcowego;
 • German Seed Alliance - dystrybucja na terenie Rosji;
 • AIC-Seeds - działalność usługowa w zakresie testowania i rekomendacji odmian kukurydzy.

Saaten Union GmbH posiada swoje oddziały w 9 europejskich krajach (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Polska, Czechy, Węgry, Rumunia, Ukraina, Rosja). W 7 ściśle współpracuje poprzez Rapool-ring (Słowacja, Bułgaria, Kazachstan, Białoruś, Litwa, Łotwa oraz Estonia).

Obecnie realizowana jest strategia rozwoju pod nazwą SU 2020 polegająca na spełnianiu wymagań lokalnych rynków, czyli dopasowaniu gatunków i odmian w krajach, w których Saaten Union jest obecne. Oznacza to konieczność zwiększenia nakładów oraz przyspieszenie procesów hodowlanych w obrębie spółki.