Pożary buszu w Australii są powoli powstrzymywane. Ale po drugiej stronie ziemi nadchodzi nowa katastrofa. Zjawisko pogodowe, które przyczyniło się do pożarów w Australii, doprowadziło do niszczycielskiej plagi szarańczy w Afryce Wschodniej.

Owady od miesięcy atakują regiony Etiopii, Kenii i Somalii.  Według FAO, ma to wymiar, którego nie widzieliśmy od 25 lat.

Rój z setkami milionów owadów ma około 2400 kilometrów kwadratowych. Jeden kilometr kwadratowy owadów może zjeść dziennie nawet tyle upraw, co 35 000 ludzi. Rój może pokonywać do 150 kilometrów dziennie.

Według centrum klimatu społeczności regionalnej IGAD we wschodniej Afryce, w biednym regionie, który jest już dotknięty suszami i powodziami, szarańcza może doprowadzić do głodu.

 Jednym z czynników odpowiedzialnych za tę sytuację są nadzwyczajne zjawiska pogodowe, które ostatnio spowodowały wiele opadów w Afryce Wschodniej.

Wilgotna ziemia stworzyła bardzo dobre warunki dla szarańczy. Owady mogą optymalnie odżywiać się roślinnością, wilgotna ziemia jest idealna do rozmnażania się, a wiatry wspierają rozprzestrzenianie się koników polnych.

Jedynym skutecznym środkiem przeciwko konikom polnym jest rozpylanie pestycydów na dużą skalę z powietrza. FAO twierdzi, że potrzebuje 70 milionów dolarów na zwalczanie owadów i pomoc dotkniętych plagą Kenii, Somalii i Etiopii.

Eksperci FAO ostrzegają, że jeśli plaga nie zostanie opanowana, do czerwca liczba szarańczy może wzrosnąć 500-razy. Szarańcza spowodowała uszkodzenia podobne do pożarów, niektóre pola mogą być całkowicie zdewastowane, inne pozostają nietknięte.

Ale jedno jest jasne: najważniejszy czas zbiorów w regionie rozpoczyna się w marcu. Szarańcza może spowodować całkowitą utratę zbiorów, jeśli zaatakuje, młode rośliny.