Obok nasion marki Nasiona Dalgety w zakładzie będą wytwarzane nawozy otoczkowane. Ponadto obiekt będzie pełnił funkcję jednego z najważniejszych centrów logistycznych firmy.

– Na miejsce lokalizacji firmy Dalgety Agra wybrałem Aleksandrów Kujawski w 1998 r. Nie było wtedy w planach autostrady. Jak się okazało był to doskonały wybór, ponieważ miasto jest w tej chwili doskonale skomunikowane, dlatego też postawiliśmy zbudować tu drugą linię produkcyjną – mówi Graham Harris, członek zarządu Agrii.

Nowy zakład dysponuje dwiema liniami do produkcji kwalifikowanego materiału siewnego. Jedna z nich ma zapewnić najwyższą wydajność, druga zaś przeznaczona jest do bardziej wymagających gatunków. Linie wyposażone są w urządzenia do czyszczenia i zaprawiania takich marek jak Cimbria, Westrup oraz Büchler. W procesie produkcji wykorzystywane są m.in. stół grawitacyjny i sortownik optyczny, eliminujące nie tylko poślad, ale także inne zanieczyszczenia, w tym sporysz.

– Linia nr 1 oparta jest o  urządzenia bardzo precyzyjne: zespół maszyn czyszczących, sortownik optyczny i stół grawitacyjny. Jej wydajność to 400 – 420 t na dobę. Linia nr 2, który teraz otwieramy jest nastawiona na większe wydajności. Zakładamy, że w sezonie nasiennym będą one w stanie łącznie dostarczyć  900 t wyczyszczonego, zaprawionego kwalifikowanego materiału siewnego – mówi Leszek Skrzypczyk, dyrektor zarządzający Agrii Polska.

W fabryce będzie produkowany materiał siewny zbóż, rzepaku, kukurydzy, bobowatych, słonecznika, lucerny i traw pod marką Nasiona Dalgety. Będą one zaprawiane z wykorzystaniem polimeru, dzięki któremu substancja aktywna zaprawy jest rozprowadzana na ziarniaku równomiernie w celu zapewnienia skuteczniejszej ochrony. Na większość nasion będzie także nanoszony nawóz donasienny. Na każdym etapie czyszczenia i zaprawiania stosowana jest pełna aspiracja (odpylanie).

Przy zakładzie funkcjonuje akredytowane laboratorium nasienne z trzema analitykami. Oprócz nich Agrii zatrudnia kilkunastu kwalifikatorów polowych i próbobiorców, nadzorujących reprodukcję materiału we współpracujących z firmą gospodarstwach.

Poza nasionami, w fabryce produkowane będą nawozy ze specjalnymi powłokami, zabezpieczającymi przed stratami azotu czy fosforu. Linia do otoczkowania nawozów o wydajności 12 t/h składa się z automatycznego układu mieszającego, transportującego i pakującego.

Części produkcyjnej towarzyszy część biurowa i magazynowa, w tym magazyn środków ochrony roślin spełniający najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Spółka Agrii Polska powstała w 2015 r. w wyniku połączenia Dalgety Agra Polska i grupy Kazgod, działających w Polsce już od lat 90. i znajduje się w czołówce firm z branży zaopatrzenia rolnictwa w nasiona, nawozy i środki ochrony roślin. W Aleksandrowie Kujawskim zatrudnianych jest 60 pracowników z 300 zatrudnianych przez spółkę Agrii w naszym kraju.