Kukurydza jako gatunek pochodzący z Ameryki charakteryzuje się nieco innymi chorobami niż rodzime rośliny. Zjawiska, które zwracają uwagę swoim niespotykanym choćby w tradycyjnych zbożach wyglądem to głownia kukurydzy, choroba szalonych wiech czy wspomniane kolbo wiechy.
Kolba w miejscu wiechy
Nietypowe zjawisko charakteryzuje się zdeformowanymi i słabo wykształconymi kolbami wyrastającymi na szczycie wiech. Rośliny, na których występują często są niższe niż większość łanu. Wspomniane kolby pozbawione są liści okrywowych, nie wykształcają znamion słupka, a także są słabo zaziarnione. Przez brak okrywy są szczególnie narażone na wyjadanie ziarniaków przez ptaki. Zazwyczaj występują w niewielkich ilościach, dzięki czemu nie generują zauważalnych strat w plonie.
Zastoiska i herbicydy
Przyczyny wystąpienia zjawiska nie są do końca znane. Podaje się, że występuje zazwyczaj na obrzeżach pól, w miejscach silnie uwilgotnionych i zalewanych. Faktycznie, egzemplarze widoczne na zdjęciach zostały znalezione na skraju pola nad brzegiem niewielkiego cieku wodnego.
Jeśli zagłębić się w fizjologię roślin, zjawisko jest powodowane zaburzeniami w gospodarce hormonalnej. Te najprawdopodobniej wywoływane są czynnikami stresowymi. Oprócz zalewania w określonych fazach rozwoju, jako potencjalne przyczyny podaje się również stosowanie herbicydów sulfonylomocznikowych w specyficznych warunkach, odbiegających od optymalnych.
Komentarze