Ten sezon stoi pod znakiem wielu szkodników, którym sprzyjają tegoroczne warunki pogodowe. W uprawach licznie występują szkodniki z rzędu chrząszczy, ale także pluskwiaki, które nakłuwają i wysysają soki przede wszystkim z ziarniaków i kłosów oraz z liści i pochew liściowych.

Efekt szkodliwego żeru pluskwiaków obserwujemy m.in. w uprawach pszenicy, czy jęczmieniu które atakowane są przez żółwinka zbożowego i lednicę zbożową. Szkodliwe są zarówno ich larwy, jak i postacie dorosłe.

W roślinach, gdzie żerowały pluskwiaki obserwuje się widoczne uszkodzenia kłosów, które są częściowo lub całe białe, suche. Brak jest ziarniaków, a jeśli są to słabo wykształcone, na liściach zbóż widoczne są białe plamki. To głównie efekt działania lednicy zbożowej.

Kłosy na wierzchołkach wyglądające na zaschnięte, które są poskręcane i zdeformowane to wynik szkodliwości żeru żółwinka zbożowego. Pluskwiak atakuje wszystkie zboża, ale przede wszystkim widoczny jest w jęczmieniach, a także w pszenicach. Szkodnik wysysając soki z kłosów, plew, ziarniaków powoduje zniekształcenia i przyczynia się do zasychania kłosa.

Preparaty przeciwko skrzypionce wpływają na obniżenie populacji żółwinka zbożowego i lednicy zbożowej.