O biotechnologii, ale też o wyzwaniom jakie stawia się przed produktami biologicznymi, rozmawialiśmy z Arturem Wyczlingiem, specjalistą ds. agronomii firmy BIO - GEN.

Biotechnologia jest tą gałęzią sektora agro, która aktualnie bardzo dynamicznie się rozwija. Wobec dużej dynamiki zmian -  wycofywania substancji aktywnych z rynku, ograniczeń związanych chociażby z azotem czy też wysokimi cenami nawozów mineralnych, produkty biologiczne są alternatywą, która może zoptymalizować koszt produkcji. 

Oczywiście są to szeroko pojęte wymagania Zielonego Ładu, o których tak dużo mówimy. Mamy też problem suszy, która cyklicznie występuje w naszym kraju (...). Kolejnym ważnym aspektem w kontekście stosowania biotechnologii jest aktualny kryzys nawozowy i energetyczny, który tyczy się każdego aspektu naszego życia. Tu również możemy znaleźć miejsce dla rozwiązań biotechnologicznych.

Niestabilny rynek nawozów mineralnych powoduje, że udział nawożenia w ogólnym koszcie produkcji urósł do niespotykanych wcześniej rozmiarów i stanowi największą część nakładów na uprawę. Optymalizacja kosztów jest w tej chwili niezmiernie ważna. Artur Wyczling z BIO - GEN podkreśla, że na rynku są dostępne rozwiązania pozwalające na zmniejszenie nawożenia mineralnego, a w ofercie firmy są choćby takie produkty jak AzotoPower czy FosfoPower, które jak zaznacza, pozwalają na obniżenie dawki N czy P w dość istotnej ilości. 

Biotechnologia nie będzie lekiem na problem, ale pozwala nam go zniwelować. 

Zmiany uderzają w nas jednak nie tylko od strony nawożenia. Wydaje się, że czeka nas swego rodzaju rewolucja jeśli chodzi o stosowanie ochrony chemicznej (redukcja ochrony chemicznej, wycofanie ważnych z ekonomicznego punktu widzenia substancji aktywnych). 

To nie tylko wycofywanie substancji aktywnych, ale także pojawianie się zjawiska odporności poszczególnych patogenów na substancje aktywne (...). Wycofano wiele substancji czynnych przez ostatnie lata, w kolejce są następne. Rozwiązania biotechnologiczne mogą wypełnić tę lukę, wspomóc rozwiązania fungicydowe w sposób ekonomicznie zasadny. 

A. Wyczling z BIO - GEN zwraca uwagę, że choć biotechnologia nie jest lekiem na wszelkie bolączki związane z ochroną i nawożeniem, to stanowi bardzo dobrą alternatywę dla dotychczas szeroko znanych rozwiązań. 

To możliwość na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy w ogólnym rozrachunku, co jest nie bez znaczenia w obecnej sytuacji ekonomicznej na całym świecie.