Zestawienia warzyw i owoców, w których znaleziono najwięcej i najmniej pestycydów sporządza corocznie Environmental Working Group (EWG).

Publikowany od 2004 roku raport opiera się na danych gromadzonych przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA).

Brudna dwunastka - owoce i warzywa z największą pozostałością pestycydów

W 2022 roku listę zwaną brudną dwunastką otwierają truskawki. Na drugim miejscu plasuje się szpinak, a podium zamyka jarmuż. Na kolejnych miejscach uplasowały się nektarynki, jabłka, winogrona, papryka (słodka i ostra), wiśnie i czereśnie, brzoskwinie, gruszki, seler, na pozycji 12. – pomidory.

Czysta piętnastka - owoce i warzywa z najmniejszą pozostałością pestycydów

Spośród 46 przebadanych warzyw i owoców najmniej pestycydów znaleziono w awokado. Na kolejnych miejscach podium w raporcie EWG znalazła się kukurydza cukrowa i ananas. Następnie kolejno: cebula, papaja, groch, szparagi, melon, kiwi, kapusta, pieczarki, kantalupa, mango oraz arbuz. Listę zamyka batat.

- Jeśli produkty, które uwielbiasz jeść, znajdują się na liście brudnej dwunastki, zalecamy kupowanie ich ekologicznych wersji - powiedziała w wywiadzie dla CNN Alexis Temkin, toksykolożka z EWG. Zdaniem ekspertów należy również pamiętać o starannym myciu warzyw i owoców - nie mydłem czy detergentami, ale zwykłą wodą.

oprac. na podst. CNN/tvn.24