Jak już pisaliśmy na portalu farmer.pl UE od 27 sierpnia import kukurydzy, sorgo i żyta z krajów trzecich nie wymaga płacenia cła.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Mariusza Dziwulskiego, eksperta z Zespół Analiz Sektorowych PKO Bank Polski.

- Cła przywozowe są mechanizmem zabezpieczania unijnych producentów przed nadmiernymi spadkami cen na rynku wewnętrznym i dotyczą m.in. kukurydzy. Dodatkowe cła na kukurydzę spoza UE wprowadzano w bieżącym roku w kwietniu, czego powodem były silne spadki cen kukurydzy w USA, wywołane znaczącym osłabieniem się popytu na bioetanol (niskie ceny ropy) oraz na początku sierpnia (za KE) wskutek dalszych spadków cen ziarna (wzrost optymizmu dot. oczekiwanych zbiorów w sez. 2020/21) a także umocnienia EUR względem USD. Notowania cen na rynku amerykańskim wyraźnie wzrosły jednak w ostatnim miesiącu – mówi w rozmowie z nami Dziwulski.

Jak zaznacza, według Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) cena eksportowa kukurydzy w USA od 7 do 31 sierpnia br. zwiększyła się o 9,3 proc. do poziomu najwyższego od marca br.

- Było to konsekwencją pogorszenia optymizmu w zakresie zbiorów kukurydzy w Stanach Zjednoczonych w sezonie 2020/2021 - negatywne skutki huraganu w USA w pierwszej połowie tego miesiąca, a także suszy (stan Iowa) w tym kraju (za KE). W wyniku tego cło przywozowe w UE na kukurydzę zostało obniżone do 0 EUR/t – dodał ekspert.

Zdaniem Mariusza Dziwulskiego, oczekiwania względem produkcji kukurydzy na świecie wciąż są jednak dobre, co jest czynnikiem oddziałującym w kierunku spadków notowań w relacji rocznej.

Według prognoz IGC z końca sierpnia, światowe zbiory tego zboża w sezonie 2020/2021 wzrosnąć mogą o 4,1 proc. r/r.