Pełna ochrona zbóż (w zależności od intensywności uprawy) powinna liczyć 2, a w pszenicy często 3 zabiegi fungicydowe.

Wykonana ochrona w tym czasie jest bardzo ważna, gdyż w sprzyjających warunkach porażenie grzybowe roślin może spowodować obniżkę plonu sięgającą nawet 20 proc. Obniżka plonu i jakości ziarna związana jest z porażeniem liścia podflagowego, flagowego oraz kłosa. Są to bowiem elementy mające największe znaczenie w produkcji asymilatów. Opóźnienie lub stosowanie interwencyjne jest źródłem pogorszeń skuteczności zastosowanych preparatów oraz strat ilościowych i jakościowych w plonie.

T2 ma za zadanie ochronić przede wszystkim największe organy kształtujące plon przed mączniakiem prawdziwym, rdzą brunatną oraz żółta, septoriozami, brunatną plamistością, a w jęczmieniu ozimym ponadto przed plamistością siatkową oraz rynchosporiozą. Wykonuje się go często w fazie wysuniętego liścia flagowego do połowy kłoszenia.

Przy doborze preparatu warto zwrócić uwagę jakie obecnie dominują w łanie patogeny. Dla szerszego spektrum działania najczęściej stosuje się mieszaniny lub gotowe preparaty składające się z 2 lub 3 substancji aktywnych. Zazwyczaj łączy się w tym zabiegu triazole (epoksykonazol, protiokonazol, propikonazol, tebukonazol) ze strobilurynami lub jedną z nowych substancji z grupy SDHI.

Jakie patogeny dominują w łanach? Rolnicy informują o lokalnych problemach z mączniakiem prawdziwym, który po ostatnich deszczach zaczął się intensywniej rozwijać, pojawiła się brunatna plamistość (DTR), trochę jest septorioz, lokalnie pojawiły się także rdze, a w jęczmieniu dodatkowo plamistość siatkowa oraz rynchosporioza. Generalnie nie notuje się silnych infekcji grzybowych, po terminowym wykonaniu zabiegu T1 choroby grzybowe póki co nie stanowią większego problemu.

Mamy jednak niespełna połowę maja i to właśnie teraz najintensywniej będą się choroby rozwijać. Górne liście, w celu pełnej wydajności, muszą być przed patogenami zabezpieczone. W technologii trójzabiegowej w zależności od regionu rolnicy planują wykonać zabieg T2 w pszenicy mniej więcej za 1-2 tyg. W systemie dwuzabiegowym zazwyczaj rolnicy wykonują go nieco później (w zależności od regionu,  pogody i presji patogenów). 

Zabieg T2 uważany jest przez wielu uważany za najważniejszy, należy się do niego odpowiednio przygotować. Warto monitorować także szkodniki w łanie. Pojawiają się pierwsze larwy skrzypionek oraz mszyce. Póki co nie stanowią dla zbóż większego zagrożenia.