Termin siewu, różnice odmianowe mają wpływ na obecny stan rozwoju roślin kukurydzy. Niektóre odmiany charakteryzujące się dobrym wczesnym wigorem wyglądają nadzwyczaj dobrze. Rośliny są wysokie i mogą być trudności z wjechaniem w plantacje.

W taką rozwiniętą kukurydzę, stosując zabieg opryskiwania przeciw chorobom dobrze jest sięgnąć po preparat zawierający w sobie substancje czynną z grupy triazoli czy strobiluryn, które zadziałają regulująco na pokrój roślin, np. jeden z preparatów Retengo.

Obecnie optymalna wielkość kukurydzy to 70-110 cm wysokości. Rośliny z terminów siewu opóźnionego często wynikającego z konieczności przesiewów są mniejsze, ale nadrabiają zaległości.

- Kukurydza jest w fazie intensywnego wzrostu i przyrasta dziennie ok. 10 cm. Jeśli kukurydza jest bardzo mała to liczyć się trzeba z koniecznością przeprowadzenia zbioru przy niskiej fazie dojrzałości, zbierając kukurydzą na ziarno przy wilgotności ziarna 32-35 proc. – powiedział w rozmowie z redakcją prof. dr hab. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl  Rozmawiaj w temacie: stan kukurydzy