Liga Mistrzów Plonowania to wspólny projekt doradców agronomicznych PROCAM oraz współpracujących z nimi rolników dążących do rozwoju swoich gospodarstw poprzez wzrost plonów i dochodowości upraw. Celem działań w ramach ligi jest promocja wśród producentów rolnych wymiany wiedzy i doświadczeń na temat skutecznych praktyk i postępu w rolnictwie umożliwiającego produkcję najlepszej jakościowo żywności.

Jak podaje firma PROCAM uczestnicy projektu korzystają z:

  • praktycznego doradztwa agronomicznego;
  • pełnej technologii uprawy i ochrony roślin;
  • szerokiej gamy środków ochrony roślin, nasion i nawozów;
  • bazy wiedzy Instytutu Praktycznej Agronomii PROCAM;
  • udziału w wojewódzkim oraz ogólnopolskim konkursie na największe plony roślin uprawnych z hektara.

Śledź rozgrywki w Internecie

Wraz z rozpoczęciem żniw uruchomiony został podgląd rozgrywek Ligi Mistrzów Plonowania na żywo na stronie internetowej www.ligamistrzowplonowania.pl. 

Po każdym dokonanym pod nadzorem Kancelarii Rekordów pomiarze i ustanowieniu nowego rekordu zbiorów zostaje on wprowadzony na interaktywną mapę.

- Zachęcamy do oglądania relacji i poznawania szczegółów, które pozwolą dowiedzieć się jakie odmiany i produkty PROCAM pozwoliły osiągnąć rekordowe plony – poinformował dr inż. Dariusz Wyczling Dyrektor Działu Sprzedaży i Agronomii PROCAM.

Liga Mistrzów Plonowania została aktywowana w 2022 roku. Jednak w już w zeszłym roku ustanowiono imponujące wyniki plonowania. Przykładowo na odmianie Findus w 2019 roku czy odmianie Argument w 2020 roku, której wynik plonu z hektara wyniósł 12,567 t/ha i jest aktualnym Rekordem Polski w plonie pszenicy ozimej z hektara. .

Historia pokazała, że szczególnie w latach o ciężkich warunkach pogodowych istnieją rozwiązania, które mogą znacząco pomóc uniknąć strat w plonach lub przeciwstawić się trudnej sytuacji na polach. 

Ten sezon obfitował w liczne stresy. Jednak producenci, którzy potrafili na czas zminimalizować efekty ich działania, liczyć mogą na dobre i bardzo dobre plony, a część z nich nawet na rekordowe.