W kukurydzy nie obserwujemy już charakterystycznych fioletowych przebarwień powodowanych niedostępnością fosforu na skutek niskich temperatur. Jest cieplej i tym samym przemiany fizjologiczne w roślinie się unormowały. 

Odwiedzone plantacje zbóż pszenicy ozimej i jęczmienia jarego prezentują się dobrze. Ich stan wskazuje, że w obu zabiegi ochrony przeprowadzone zostały terminowo. Nie widać obecności szkodników (skrzypionek, mszyc, wciornastków, pluskwiaków), jedynie na liściach są ślady po wcześniejszym żerowaniu skrzypionek.

Soja z uwagi na wyjątkowo chłodny maj miała trudne warunki do wchodów. Obecnie najbardziej jest to widoczne w plantacji uprawianej w technologii tradycyjnej, czyli płużnej. Wschody są nierówne, rośliny wyglądają jakby były przemrożone. W lepszej kondycji są rośliny uprawiane w technologii uproszczonej. Można przypuszczać, że częściowe osłonięcie gleby ściółką uchroniło soję podczas pierwszych dni jej wschodów przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych (susza, niskie temperatury).